Warning: Declaration of JParameter::loadSetupFile($path) should be compatible with JRegistry::loadSetupFile() in /libraries/joomla/html/parameter.php on line 0
Twierdza Brzeska - Przedmoście Terespolskie. Fortyfikacje - Historia - Eksploracja

Warning: Declaration of JCacheControllerView::get(&$view, $method, $id = false, $wrkarounds = true) should be compatible with JCacheController::get($id, $group = NULL) in /libraries/joomla/cache/controller/view.php on line 0

Wieża (?)

Written by Admin on .

 WieżaBetonowa "wieża" zlokalizowana przy obecnej drodze Kobylany-Koroszczyn. Pochodzi prawdopodobnie z końcowego okresu rozbudowy Twierdzy Brzeskiej tj. z lat 1914-1915 lub okresu międzywojennego. Konstrukacja wzniesiona jest na planie kwadratu.  Ściany wieży mają kształt trapezoidalny. W części szczytowej ścian symetrycznie umieszczone  kwadratowe otwory - zagłębienie w elewacji. Bryła wieży jest otwarta od góry (studnia).  Wieżą nie posiada widocznego wejścia (być może znajduje się ono poniżej obecnego poziomu gruntu - obecnie tuż obok przebiega na nasypie droga, której w trakcie budowania wieży jeszcze nie było).

Drogi rokadowe i forteczne

Written by Admin on .

Droga Łobaczew KoroszczynDrogi rokadowe i forteczne były budowane w celu zapewnienia komunikacji (przemieszczania się wojsk oraz zaopatrzenia) pomiędzy poszczególnym obiektami Twierdzy. Ich rola była bardzo ważna w twierdzach fortowych, takich jak Twierdza Brzeska, szczególnie że nie wszystkie forty stałe posiadały własne garnizony skoszarowane na miejscu. Drogi rokadowe biegły na zapleczu głównej linii obrony - zazwyczaj równolegle, były utwardzone i miały szerokość 4 metrów. Trakty te na obszarze Przedmościa Terespolskiego powstawały sukcesywnie wraz z rozwojem linii obrony Twierdzy tj. w latach 1871-1915. Stosowano maskowanie dróg przez nasadzenia drzew.

Wał międzyfortowy

Written by Admin on .

Wał międzyfortowy Wał międzyfortowy jest dziełem fortowym w całości ziemnym o charakterze obronnym. Ideą budowy wałów było wyprowadzenie obrony z fortów do mniejszych punktów oporu zlokalizowanych w międzypolu. Wały międzyfortowe zlokalizowane na Przedmościu Terespolskim powstały w latach 1914-1915, w ostaniej fazie rozbudowy Twierdzy Brzeskiej. Przykładem dobrze zachowanego dzieła jest wał znajdujący się we wsi Lebiedziew.

baner laplander