Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: DOT(?) 15 km na S od Twierdzy na terenie poligonu (Białoruś)

DOT(?) 15 km na S od Twierdzy na terenie poligonu (Białoruś) 10 lata 4 miesiąc temu #285

• Rusłan
  • Rusłan Avatar
  • Ekspert
  • Otrzymane podziękowania: 5
  • Oklaski: 0
Przeglądając cudowny wynalazek, Google Earth, natknąłem się na zdjęcia użytkownika Dima_mig.

Na terenie poligonu sfotografował on taki obiekt:
Zdjęcie 1 i Zdjęcie 2.

Pod pierwszym zdjęciem wywiązała się mini-dyskusja ;) Napisałem tam też, że zapytam Was czy coś wiecie o tym obiekcie i czy znacie mapy na których on jest zaznaczony?

Jednocześnie chciałem zapytać czy słyszeliście o jakiś śladach Twierdzy i przedmościa na terenie Okczyna? W dzieciństwie chyba coś tam widziałem, ale co to było, trudno mi teraz powiedzieć... :(
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

O:DOT(?) 15 km na S od Twierdzy na terenie poligonu? 10 lata 4 miesiąc temu #286

• admin
  • admin Avatar
  • Administrator
  • Otrzymane podziękowania: 54
  • Oklaski: 9
Niestety nie wiem co to jest za obiekt. IMFHO nie wygląda to na umocnienie z twierdzy. Raczej DOT z rejonu umocnionego, a może polski bunkier. Na mapach takich obiektów nie uwidzisz raczej :(
BTW ładne zdjęcia fortów i nie tylko od tego użytkownika.

O:DOT(?) 15 km na S od Twierdzy na terenie poligonu? 10 lata 4 miesiąc temu #289

• aloszak
  • aloszak Avatar
  • Profesjonalista
  • Otrzymane podziękowania: 72
  • Oklaski: 8
Ten bunkierek to jeden z wielu w tym rejonie należący do Linii Mołotowa. Korzystając z Google Earth jeżeli skierujesz się nieco w górę za rzeczkę zobaczysz okopy i lekko w prawo od nich masz następny, co prawda nikt fotki nie wstawił ale jak się przyjrzeć da się rozpoznać.
Admin pisze, że na mapach takich obiektów nie znajdziesz, owszem są zaznaczone takie obiekty na wojskowych mapach, których w sklepie niestety nie kupisz.
Co się tyczy Okczyna plotka głosi, że na prawo od drogi na trasie Kostomłoty-Okczyn coś tam jest, ale co? Ja jak na razie nie miałem okazji tego sprawdzić.

O:DOT(?) 15 km na S od Twierdzy na terenie poligonu? 10 lata 4 miesiąc temu #292

• Rusłan
  • Rusłan Avatar
  • Ekspert
  • Otrzymane podziękowania: 5
  • Oklaski: 0
aloszak napisał:
co prawda nikt fotki nie wstawił ale jak się przyjrzeć da się rozpoznać
Rzeczywiście coś tam jest. Na jakiej podstawie stwierdzasz, że to Linia Mołotowa? Pytam z ciekawości, bo po białoruskiej stronie trochę tego jest i warto być przygotowanym teoretycznie ;)

aloszak napisał:
na wojskowych mapach, których w sklepie niestety nie kupisz.
Samo przez się. Jeszcze popatrzę na swoje kolekcje, ale już po powrocie do domu...

aloszak napisał:
Co się tyczy Okczyna plotka głosi, że na prawo od drogi na trasie Kostomłoty-Okczyn coś tam jest, ale co?
A tam jest były skład paliwa dla maszyn PGR-u w którym się wychowałem ;)
Obiekt jest betonowo-kamienny (kamień duży polny), w połowie zagłębiony w ziemi, wjazd od wschodu, wysokie i szerokie drzwi, dwa okna od zachodu. Kiedy byłem tam ostatni raz był w większości pokryty ziemią ('dach' półokrągły).

Jednak nie to miałem na myśli, słyszałem, że w samym Okczynie coś jest i sam też coś pamiętam, ale nigdy z bliska nie widziałem... :(

O:DOT(?) 15 km na S od Twierdzy na terenie poligonu? 10 lata 4 miesiąc temu #293

• aloszak
  • aloszak Avatar
  • Profesjonalista
Ponieważ podobnie jak Twierdze Brzeską tak i Linię Mołotowa lubię i trochę zwiedziłem, oczywiście bardziej mam rozpracowane umocnienia po naszej stronie.
Rzecz jasna takich obiektów nie da się zwiedzać bez odpowiedniego wcześniejszego przygotowania, ponieważ większość bunkrów Linii Mołotowa jest na terenach leśnych, a więc odnalezienie ich nawet za pomocą Google Earth jest trudne gdyż najczęściej zobaczysz tylko las. Co prawda po polskiej stronie spora część bunkrów Linii Mołotowa jest już oznaczona i można znaleść ich lokalizację dzięki stronie internetowej kriepost.org/ oczywiście nie znajdziesz tam wszystkiego więc znowu pozostają tylko dobre mapy. ;)
Co się tyczy Okczyna te tereny słabo znam ponieważ byłem tam raptem raz w zabytkowej Cerkwi i wtedy usłyszałem, że niby coś tam jest, ale człowiek z którym rozmawiałem nie potrafił sprecyzować. Dobrze że Ty wiesz o tym składzie paliwa, bo kto wie może bym się kiedyś tam wybrał i przeżył bym rozczarowanie.

O:DOT(?) 15 km na S od Twierdzy na terenie poligonu? 10 lata 4 miesiąc temu #296

• aloszak
  • aloszak Avatar
  • Profesjonalista
Ale jeżeli Cię interesuje Linia Mołotowa na Białorusi to proponuje połączenie dwa w jednym Czyli umocnienia Twierdzy Brzeskiej, połączone z umocnieniami ZSRR Czyli Linia Mołotowa.
GE.jpg

Te dwa Forty zostały wykorzystane przez budowniczych Linii Mołotowa, zresztą plan budowy Linni Mołotowa zakładał wykorzystanie dawnych twierdz carskich jak i również wykorzystanie polskich fortyfikacji.
A tu mamy Polskie Bunkierki.
GE_Polskie.jpg

a tu możesz zobaczyć foty polskich, www.panoramio.com/photo/25821100
jak dokładnie popatrzysz na Gogle to zobaczysz że ten lasek jest ciekawy i nie musisz wchodzić na zakazany teren poligonu.
Ostatnio zmieniany: 10 lata 4 miesiąc temu przez aloszak.
Czas generowania strony: 0.062 s.

baner laplander