Warning: Declaration of JParameter::loadSetupFile($path) should be compatible with JRegistry::loadSetupFile() in /libraries/joomla/html/parameter.php on line 388

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/joomla/application/application.php on line 481
Twierdza.org - Forum :: Topic: Umocnienia polowe w rejonie fortu "O" w Koroszczynie (2/4)

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /modules/mod_menu/helper.php on line 85

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /libraries/kunena/menu/helper.php on line 84

Warning: preg_replace_callback(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 18 in /components/com_kunena/views/common/view.html.php on line 309

Warning: Attempt to modify property 'Array' of non-object in /libraries/joomla/registry/registry.php on line 342

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /libraries/kunena/external/nbbc/nbbc.php on line 214

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /libraries/kunena/external/nbbc/nbbc.php on line 226

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /libraries/kunena/external/nbbc/nbbc.php on line 230
Architektura militaris. Opisy i dokumentacja fortyfikacji. Nasze relacje z eksploracji, odkrycia, niewyjaśnione zagadki. Pamietaj, że każda informacja jest cenna!

TOPIC: Umocnienia polowe w rejonie fortu "O" w Koroszczynie

Odp: Baterie polowe w rejonie fortu "O" w Koroszczynie 11 years 11 months ago #1627

  • admin
  • admin's Avatar
  • OFFLINE
  • Administrator
  • Posts: 472
  • Thank you received: 54
  • Karma: 9
Jeszcze raz przyjrzałem się kilku pozostałościom na tych polach. Większość "dołków" obrośniętych drzewami i krzakami skrywa resztki po budynkach lotniczego osiedla. Można dostrzec nie tylko fragmenty cegieł "pustaków" ale też fundamenty, a nawet posadzki z resztkami kafelków. Gdyby nie osiedle to te dołki wyglądałyby podobnie do stanowisk ogniowych np. OPL :laugh:

Carskie pozostałości znajdziemy natomiast bliżej fortu "O" oraz w rejonie baterii przy budującym się ratuszu. W tym rejonie za koszarami na polach wala się trochę gruzu.

To co zidentyfikowałem w tym rejonie i czego nie znajdziecie na tych mapkach:

1.
mapka1.png


2.
mapka2.png
The administrator has disabled public write access.

Odp: Baterie polowe w rejonie fortu "O" w Koroszczynie 11 years 8 months ago #1804

  • aloszak
  • aloszak's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 869
  • Thank you received: 72
  • Karma: 8
:) kilka nowych fotek z Baterii Kobylany. Dzisiaj w rejonie budowanego ratusza w Kobylanach spotkałem pracujących archeologów na baterii.

Bateria11_2012-08-10.JPG


Bateria15_2012-08-10.JPG


Bateria16.JPG


Bateria19.JPG


:) Odnaleziona cegła z datą 1914 daje odpowiedź na pytanie kiedy obiekt powstał.
Bateria31.JPG


Eugene może rozszyfruje ten skrót na cegle. KK3

Z całą pewnością obiekt był znacznie większy niż przypuszczano, otoczony fosą, przypuszczalnie posiadał kazamaty.
Last Edit: 11 years 8 months ago by aloszak.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: admin, EUGENE

Odp: Baterie polowe w rejonie fortu "O" w Koroszczynie 11 years 8 months ago #1805

  • admin
  • admin's Avatar
  • OFFLINE
  • Administrator
  • Posts: 472
  • Thank you received: 54
  • Karma: 9
No proszę, narzekaliśmy na Konserwatora ;) a tu proszę. Szacunek dla konserwatora i archeologów. Obiekty nie był w rejestrze zabytków ale potraktowano go właściwie :) Mam nadzieję, że na coś ciekawszego odkryją, nie tylko gruz.

Alosza masz rację, że był to obiekt większy. Moim zdaniem wyglądał b.podobnie do umocnień, jakie są w rejonie Lebiedziewa tj. bateria "Struga" i "Kolonia Dobratycze". Część kazamat rozebrano zapewne na gruz, a zachowały się fragmenty mocniej przysypane tj. pod wałem od strony czoła i to co w gruncie. Całość wokół zaorano i zrównano z ziemią.
Na przekrojach zrobionych przez archeologów można zobaczyć ładnie układ warstw.Ślady po szalunkach z bali na betonie są poniekąd unikatowe i pokazują, ze musieli się bardzo spieszyć budując ten i inne obiekty polowe.

Co do prac archeologów to pewnie zmierzają do tego aby wszystko zinwentaryzować, opisać i niestety... zrównać z ziemią, bo pewnie przeszkadza w pobliskiej gminnej inwestycji. Dajcie znać, jak sie dowiecie czegoś więcej.
The administrator has disabled public write access.

Odp: Baterie polowe w rejonie fortu "O" w Koroszczynie 11 years 8 months ago #1806

  • aloszak
  • aloszak's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 869
  • Thank you received: 72
  • Karma: 8
:( Właśnie się tego obawiam, że Gmina zechce to rozwalić, ponieważ nie ma pomysłu na wykorzystanie i zagospodarowanie. Tego lata ponownie odwiedziłem Zamość w którym są odbudowywane obwałowania ziemne i mówię wam coś pięknego. W Zamościu potrafili pogodzić współczesność z historią tworząc niesamowitą scenerię. Potem wrzucę kilka fotek o Zamościu. Moim zdaniem Władze Gminy mają szansę na wspaniałą atrakcje turystyczną która może przynieść korzyści gminie i mieszkańcom, a dobrze rozwinięta turystyka to nie tylko dochody ale również praca, której w naszym regionie po za handlem nie ma zbyt wiele. A turystyka to dobre zapewnienie bytu dla Gminy na przyszłość.
Ale musimy pamiętać że turysta nie chce tylko trawy i kwiatków, ale także chce coś ciekawego zobaczyć a tego rodzaju obiekty cieszą się szczególnym powodzeniem, ale jeżeli zaczniemy wyburzać to nie ma to sensu.
The administrator has disabled public write access.

Odp: Baterie polowe w rejonie fortu "O" w Koroszczynie 11 years 8 months ago #1814

  • EUGENE
  • EUGENE's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 295
  • Thank you received: 25
  • Karma: 2
Kirpich "KKЗ" vypuskalsja v 1912-1914 gody. Skoree vsego, ККЗ - krepostnoj kirpichnyj zavod.;)
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: admin, aloszak

Odp: Baterie polowe w rejonie fortu "O" w Koroszczynie 11 years 8 months ago #1815

  • aloszak
  • aloszak's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 869
  • Thank you received: 72
  • Karma: 8
:) Dziękuje Eugene wiedziałem że można na Ciebie liczyć.
The administrator has disabled public write access.

Odp: Baterie polowe w rejonie fortu "O" w Koroszczynie 11 years 8 months ago #1817

  • EUGENE
  • EUGENE's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 295
  • Thank you received: 25
  • Karma: 2
Na zdorovje.Vsegda rad pomochj. ;)
Last Edit: 11 years 8 months ago by EUGENE.
The administrator has disabled public write access.

Odp: Baterie polowe w rejonie fortu "O" w Koroszczynie 11 years 8 months ago #1818

  • admin
  • admin's Avatar
  • OFFLINE
  • Administrator
  • Posts: 472
  • Thank you received: 54
  • Karma: 9
aloszak wrote:
:( Właśnie się tego obawiam, że Gmina zechce to rozwalić, ponieważ nie ma pomysłu na wykorzystanie i zagospodarowanie. Tego lata ponownie odwiedziłem Zamość w którym są odbudowywane obwałowania ziemne i mówię wam coś pięknego. W Zamościu potrafili pogodzić współczesność z historią tworząc niesamowitą scenerię. Potem wrzucę kilka fotek o Zamościu. Moim zdaniem Władze Gminy mają szansę na wspaniałą atrakcje turystyczną która może przynieść korzyści gminie i mieszkańcom, a dobrze rozwinięta turystyka to nie tylko dochody ale również praca, której w naszym regionie po za handlem nie ma zbyt wiele. A turystyka to dobre zapewnienie bytu dla Gminy na przyszłość.
Ale musimy pamiętać że turysta nie chce tylko trawy i kwiatków, ale także chce coś ciekawego zobaczyć a tego rodzaju obiekty cieszą się szczególnym powodzeniem, ale jeżeli zaczniemy wyburzać to nie ma to sensu.

Masz rację. Już pisałem wcześniej, że w kraju ale również w świecie jest pewnego rodzaju moda na zabytki. Rewitalizuje się co tylko można i wkomponowuje we współczesne otoczenie. Ludzie to kupują.
Niedawno wróciłem z urlopu i w miasteczku, w którym przebywałem celowo w centrum wyciąga się z głęboko z ziemi pozostałości starych murów by uatrakcyjnić turystycznie miasteczko oraz przypomnieć o dziedzictwie historycznym. Nikt nie myśli, że lepiej dla miasteczka byłoby postawić tu nowy sklep lub hotel. Dodam, że oczywiście wszystko za wspólną europejską kasę ale to już odrębna historia.
Mam cichą nadzieję, że czasy traktowania zabytków jak kulę u nogi i rozprawianie się z nimi dynamitem i walcem już minęły. Bateria wypadła na terenie inwestycji gminy, nie zajmuje dużego obszaru i na pierwszy rzut oka nie koliduje z rozbudową. Jej zachowanie, choćby częściowe, mogłoby być pierwszym krokiem do ożywienia innych fortyfikacji, które występują w pobliżu.
DSC01575.JPG
The administrator has disabled public write access.

Odp: Baterie polowe w rejonie fortu "O" w Koroszczynie 11 years 8 months ago #1819

  • aloszak
  • aloszak's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 869
  • Thank you received: 72
  • Karma: 8
:) Pisząc o odkryciach archeologów zapomniałem dodać, że zamierzają Oni wykonać również pełną dokumentacje fotograficzną łącznie ze zdjęciami lotniczymi obiektu przy którym pracują.

P8090020.JPG


Dodam jako ciekawostkę, że do wykonania zdjęć lotniczych zamierzają wykorzystać specjalny model sterowany radiowo. :) przydałoby się przy okazji aby pokusili się o sfotografowanie naszej tajemniczej wieży.

P8090040.JPG
The administrator has disabled public write access.

Odp: Baterie polowe w rejonie fortu "O" w Koroszczynie 11 years 8 months ago #1820

  • aloszak
  • aloszak's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 869
  • Thank you received: 72
  • Karma: 8
:( Dzisiaj się dowiedziałem, że loty nad obiektem odbyły się wczoraj.
Ponadto archeolodzy wykonali kilka nowych wykopów tym razem w kierunku pół-wsch.

P8150055.JPG


P8150054.JPG


P8150068.JPG


P8150041.JPG


P8150062.JPG
Last Edit: 11 years 8 months ago by aloszak.
The administrator has disabled public write access.

Odp: Baterie polowe w rejonie fortu "O" w Koroszczynie 11 years 8 months ago #1821

  • aloszak
  • aloszak's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 869
  • Thank you received: 72
  • Karma: 8
Z ciekawostek zostało odsłonięte następne miejsce w którym występuje cegła.

P8150070.JPG


P8150071.JPG


P8150066.JPG

Maleństwo znalezione na miejscu.

I widoczek na obiekt.

P8150082.JPG
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: admin

Odp: Baterie polowe w rejonie fortu "O" w Koroszczynie 11 years 8 months ago #1822

  • EUGENE
  • EUGENE's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 295
  • Thank you received: 25
  • Karma: 2
aloszak wrote:

P8150071.JPG


ККЗ 1914
aloszak wrote:
P8150066.JPG

100 let prolezhal v zemle
The administrator has disabled public write access.

Odp: Baterie polowe w rejonie fortu "O" w Koroszczynie 11 years 4 months ago #1892

  • aloszak
  • aloszak's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 869
  • Thank you received: 72
  • Karma: 8
:( W świetle planu zagospodarowania terenów Kobylany-Koroszczyn zabytki Twierdzy chyba nie mają szans
Link do art. z widokiem makiety.
The administrator has disabled public write access.

Odp: Baterie polowe w rejonie fortu "O" w Koroszczynie 11 years 4 months ago #1893

  • admin
  • admin's Avatar
  • OFFLINE
  • Administrator
  • Posts: 472
  • Thank you received: 54
  • Karma: 9
Paradoksalnie jeżeli to miasteczko faktycznie wyrośnie w takiej skali to może idea rewitalizacji/zagospodarowania pobliskich fortów stanie się bardziej realna. Takie skupisko ludzi to głosy "ZA" które ewentualny inwestor na pewno weźmie pod uwagę.

Co do terenów inwestycyjnych to mam nadzieję, że archeolodzy będą czuwali jeżeli coś ciekawszego będzie wychodziło z ziemi przy okazji budów. Przy okazji może ktoś odwiedził ten teren, coś nowego w sprawie baterii?
The administrator has disabled public write access.

Odp: Baterie polowe w rejonie fortu "O" w Koroszczynie 11 years 4 months ago #1899

  • aloszak
  • aloszak's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 869
  • Thank you received: 72
  • Karma: 8
Dzisiaj sprawdzałem :) Obiekt wciąż istnieje.

PC010059.JPG


A przy okazji w sąsiedztwie odkryłem jeszcze jeden obiekt ziemny jakość zdjęć kiepska bo już się robiło ciemno i mocno zarośnięty.

PC010055.JPG


PC010048.JPG


PC010050.JPG

Słabo to widać na zdjęciu ale te krzaczki to całkiem spore zagłębienie w ziemi.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.075 seconds

baner laplander