Warning: Declaration of JParameter::loadSetupFile($path) should be compatible with JRegistry::loadSetupFile() in /libraries/joomla/html/parameter.php on line 388

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/joomla/application/application.php on line 481
Twierdza.org - Forum :: Topic: Umocnienia polowe w rejonie fortu "O" w Koroszczynie (3/4)

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /modules/mod_menu/helper.php on line 85

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /libraries/kunena/menu/helper.php on line 84

Warning: preg_replace_callback(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 18 in /components/com_kunena/views/common/view.html.php on line 309

Warning: Attempt to modify property 'Array' of non-object in /libraries/joomla/registry/registry.php on line 342

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /libraries/kunena/external/nbbc/nbbc.php on line 214

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /libraries/kunena/external/nbbc/nbbc.php on line 226

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /libraries/kunena/external/nbbc/nbbc.php on line 230
Architektura militaris. Opisy i dokumentacja fortyfikacji. Nasze relacje z eksploracji, odkrycia, niewyjaśnione zagadki. Pamietaj, że każda informacja jest cenna!

TOPIC: Umocnienia polowe w rejonie fortu "O" w Koroszczynie

Odp: Baterie polowe w rejonie fortu "O" w Koroszczynie 11 years 4 months ago #1902

  • admin
  • admin's Avatar
  • OFFLINE
  • Administrator
  • Posts: 472
  • Thank you received: 54
  • Karma: 9
Filmik z kwietnia 2011 r.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: EUGENE

Odp: Baterie polowe w rejonie fortu "O" w Koroszczynie 11 years 1 month ago #1957

  • robertox
  • robertox's Avatar
  • OFFLINE
  • Ekspert
  • Posts: 110
  • Thank you received: 10
  • Karma: 2
Witam ! Nie wiem czy to prawda ale ptaszki doniosły że na omawianym terenie z nastaniem wiosny ma ruszyć budowa nowego osiedla mieszkaniowego , pół biedy kiedy będzie to deweloper ale to chyba inwestorzy prywatni. Wiec mogę twierdzić , z doświadczenia ze nawet jeśli coś wyjdzie z ziemi w trakcie budowy to konserwator nie będzie o tym wiedział , Działki tam ponoć wszystkie wysprzedane , droga w lesie przecinająca rowy komunikacyjne też nie jest ukończona na razie to stoi tam zakaz wjazdu chciałbym się dowiedzieć dla jakich wyższych celów powstała niszcząc przy tym co było, skoro była tak ważna i prace ziemne postępowały dość szybko to dlaczego teraz stoi . Co otym myślicie ?
The administrator has disabled public write access.

Odp: Baterie polowe w rejonie fortu "O" w Koroszczynie 11 years 1 month ago #1959

  • maxim
  • maxim's Avatar
  • OFFLINE
  • Specjalista
  • Posts: 69
  • Thank you received: 2
  • Karma: 0
ertox,JA do domu zjechałem i możemy sie spiknąć ;) pozdrawiam
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: robertox

Odp: Baterie polowe w rejonie fortu "O" w Koroszczynie 11 years 1 month ago #1960

  • robertox
  • robertox's Avatar
  • OFFLINE
  • Ekspert
  • Posts: 110
  • Thank you received: 10
  • Karma: 2
Ok nie ma sprawy pogadamy :cheer:
The administrator has disabled public write access.

Odp: Baterie polowe w rejonie fortu "O" w Koroszczynie 11 years 1 week ago #1969

  • EUGENE
  • EUGENE's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 295
  • Thank you received: 25
  • Karma: 2
admin wrote:
Jeszcze raz przyjrzałem się kilku pozostałościom na tych polach.


2.
mapka2.png


mapka2.jpg



Citata z Twierdza Bresc-Litewski w latach I wojny swiatowej:
" 3 baterie w poblizu odcinka drogi rokadowej na polnoc od drogi warszawskiej do dworu Koroszczyn"

Na karte ne odna, a dve dolzno bytj batarei na meste batarei Korodzczyn
Last Edit: 11 years 1 week ago by EUGENE.
The administrator has disabled public write access.

Odp: Baterie polowe w rejonie fortu "O" w Koroszczynie 10 years 11 months ago #1970

  • aloszak
  • aloszak's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 869
  • Thank you received: 72
  • Karma: 8
P1010011.JPG

To zdjęcie tego czegoś zakreślonego zielonym kolorem 2-?

P1010015.JPG

Kiedyś admin określiło to jako wyrobisko czy oby na pewno?

P1010018.JPG

A może budowla ta stała się tylko w późniejszym czasie źródłem materiału, dlatego została mocno zniekształcona.
Jeżeli byśmy tak dla porównania wzięli głębokość fosy „fortu O” zmierzyli i porównali z głębokością tego „wyrobiska”, ciekawe, jaki byśmy uzyskali wynik.
Zastanawiające jest także, że obiekt ten został zlokalizowany przy skrzyżowaniu dróg.
Ale także ważne jest jakich dróg? Popatrzcie na stare mapy.

P1010025.JPG

Droga forteczna z „fortu VII” Łobaczew.

P1010016.JPG


P1010020.JPG

Jak wam się to wszystko podoba?
The administrator has disabled public write access.

Odp: Baterie polowe w rejonie fortu "O" w Koroszczynie 10 years 11 months ago #1971

  • admin
  • admin's Avatar
  • OFFLINE
  • Administrator
  • Posts: 472
  • Thank you received: 54
  • Karma: 9
Masz rację Alosza. Ładne ujęcie, jak nie ma tylu zarośli. Lokalizacja, kształt wskazuje, że to drugi, ziemny obiekt albo co bardziej prawdopodobne, cześć tego samego umocnienia, w skład którego wchodziły kazamaty, których fragmenty widać na polu obok. Nie widać wprawdzie wyraźnego połączenia ale biorąc pod uwagę skalę przekształceń związanych z użytkowaniem rolniczym, to nie dziwię się.
The administrator has disabled public write access.

Odp: Baterie polowe w rejonie fortu "O" w Koroszczynie 10 years 11 months ago #1972

  • aloszak
  • aloszak's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 869
  • Thank you received: 72
  • Karma: 8
Fajnie, że się ze mną zgadzasz. Co więcej ja też przyznam Tobie rację i powiem, że sądzę iż jest to jeden wielki obiekt, mało tego jestem wręcz o tym przekonany, że mamy tu jeden duży obiekt. Niestety skala zniszczeń jest ogromna i zachowały się tylko fragmenty.
Ale czy oby na pewno jest to bateria?
Troszkę później podrzucę troszkę materiału i kilka podpowiedzi;) .
The administrator has disabled public write access.

Odp: Baterie polowe w rejonie fortu "O" w Koroszczynie 10 years 11 months ago #1973

  • aloszak
  • aloszak's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 869
  • Thank you received: 72
  • Karma: 8
Troszkę może zrobię małe zamieszanie, żeby Wam coś pokazać i udowodnić.
Ale po kolei i po troszeczku będę wam dawał materiał do przemyślenia. Tym czasem popatrzcie na dawny układ dróg.

ko1_2013-04-30.JPG


Zaczniemy od drogi fortecznej z Łobaczewa do Koroszczyna.

ko2_2013-04-30.JPG


Latem tak dobrze tego nie widać, bo zieleń skutecznie wiele maskuje, jesteśmy na drodze fortecznej i widzimy skrzyżowanie w lewo na Kobylany i w prawo na Koroszczyn, jest to odcinek dobrze zachowanej starej drogi.
The administrator has disabled public write access.

Odp: Baterie polowe w rejonie fortu "O" w Koroszczynie 10 years 11 months ago #1974

  • aloszak
  • aloszak's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 869
  • Thank you received: 72
  • Karma: 8
ko3_2013-04-30.JPG


Tym czasem już w zimowej scenerii co widzimy na tym dobrze zachowanym skrzyżowaniu?
Za plecami mamy drogę do Łobaczewa w prawo na Koroszczyn, w lewo na kobylany, ale jest jeszcze jedna odnoga na wprost, pytanie dokąd ona prowadzi?

ko4_2013-04-30.JPG


No cóż postęp jest nieubłagany i współczesna droga zniszczyła tą część drogi i w terenie się na jej temat już nic nie dowiemy.
Więc musimy zajrzeć do starych map i weźmy np.

wig1.jpg


Mapa WIG z 1925 r. w skali 1:25.000 Wólka Dobrzyńska, widzimy na niej skrzyżowanie ze zdjęć drogi zachowane zaznaczyłem na czerwono, ale tylko popatrzcie ktoś zbudował w tym miejscu jakąś dziwną obwodnice w kształcie ucha. Po co sobie zadano tyle trudu, aby wybudować taki odcinek drogi ( zaznaczonej kolorem żółtym).
Jak sądzę wielu z Was zna się na topografii i będzie potrafiło przenieść ten odcinek drogi z mapy na zdjęcie satelitarne na którym admin kiedyś zaznaczył szczątki baterii Koroszczyn. Założę się, że droga ta ciągnie się od tzw: „Wyrobiska” do końca tych szczątków baterii Koroszczyn.
A więc mamy powód, dla którego wybudowano ten odcinek drogi w kształcie ucha, który ciągnie się na całej długości jednego obiektu militarnego.
Oczywiście czas i człowiek zrobił swoje i nie wiele po tym śladów pozostało, jak wiemy jest to teren rolniczy więc sporo zaorano, nowo wybudowana droga też sporo zniszczyła.

No to teraz czas aby zamieszać w głowach tym którzy uwierzyli, że mamy tu jeden obiekt.
Bo napiszę Wam, że istnieje stara wojenna mapa, na której właśnie przy tej drodze w kształcie ucha są zaznaczone dwie baterie. Chyba admin i Eugene domyślacie się o jakiej mapie piszę, możecie to na nie sprawdzić, że mamy tu dwie baterie.
Ale pomimo tego ja dalej będę utrzymywał, że mamy tu jeden obiekt.
Teraz zrobię przerwę abyście mogli to przetrawić.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: admin, EUGENE

Odp: Baterie polowe w rejonie fortu "O" w Koroszczynie 10 years 11 months ago #1975

  • admin
  • admin's Avatar
  • OFFLINE
  • Administrator
  • Posts: 472
  • Thank you received: 54
  • Karma: 9
Przyjąłem wcześniej, że obecna szosa Kobylany-Koroszczyn biegnie właśnie właśnie po wale na zakolu widocznym na mapie Wig. Po dokładniejszym porównaniu mapy z obrazem satelitarnym widać jednak, że droga przechodzi przez cześć tego wału. :)
To wyjaśnia skąd się wziął ten prostopadły odcinek wału kończący drogę forteczną z Łobaczewa oraz daje obraz kształtu całego obiektu. Jak widać był on otoczony wałem, który w większości został "zaorany".

obecnadroga.jpg


drogiiwa.jpg
The administrator has disabled public write access.

Odp: Baterie polowe w rejonie fortu "O" w Koroszczynie 10 years 11 months ago #1976

  • aloszak
  • aloszak's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 869
  • Thank you received: 72
  • Karma: 8
No to popatrzmy na zdjęcie czy admin dobrze to rozrysował. Na mapie z naniesioną przez admina współczesną drogą zaznaczyłem fioletowym kółeczkiem miejsce, w którym zostało wykonane zdjęcie. Na zdjęciu zaznaczyłem kolorami drogi tak jak na mapie.


pnadroga.jpg


ko5_2013-04-30.JPG


Widok w kierunku Kobylan widoczny jest charakterystyczny trójkąt utworzony przez drogi.
Jak sądzicie zgadza się?
Last Edit: 10 years 11 months ago by aloszak.
The administrator has disabled public write access.

Odp: Baterie polowe w rejonie fortu "O" w Koroszczynie 10 years 11 months ago #1977

  • admin
  • admin's Avatar
  • OFFLINE
  • Administrator
  • Posts: 472
  • Thank you received: 54
  • Karma: 9
Wygląda w porządku. Zmierzam pojeździć trochę w weekend, więc zajrzę tam jeszcze raz. Może coś nowego się objawi :)
The administrator has disabled public write access.

Odp: Baterie polowe w rejonie fortu "O" w Koroszczynie 10 years 11 months ago #1980

  • aloszak
  • aloszak's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 869
  • Thank you received: 72
  • Karma: 8
No to za nim się admin wybierzesz w teren jeszcze kilka podpowiedzi.
Proponuje się teraz cofnąć do tego co napisał Eugene:

„Citata z Twierdza Bresc-Litewski w latach I wojny swiatowej:
" 3 baterie w poblizu odcinka drogi rokadowej na polnoc od drogi warszawskiej do dworu Koroszczyn"
Na karte ne odna, a dve dolzno bytj batarei na meste batarei Korodzczyn”.

Aby sprawdzić czy Eugene ma rację musisz spojrzeć na starą wojenną mapę. Ja posłużę się naszym fragmentem mapy, który cały czas tutaj używamy.
Ale zaczniemy od tego, co już mamy ustalone. Wiemy, że przed „Wyrobiskiem” znajdują się szczątki betonu a więc z całą pewnością są to pozostałości baterii.
To popatrzmy jeszcze raz na nasze „Wyrobisko”.

P5010109.JPG


Czy ten kształt coś wam przypomina?

P5010110.JPG


Moim zdaniem „Wyrobisko” Jest to ta druga bateria z cytatu Eugene.
No ale to nie koniec wszak w cytacie jest powiedziane 3 baterie w drodze do dworu.
Więc popatrzmy na naszą mapę w jej górnej części zakreśliłem czerwonym kółeczkiem jakiś dziwny kształt, Ty admin porównaj ilość baterii i ich rozmieszczenie z wojenną mapą.

bateriadroga.jpg


Czy się zgadza mamy 3 baterie o których napisał Eugene?
The administrator has disabled public write access.

Odp: Baterie polowe w rejonie fortu "O" w Koroszczynie 10 years 11 months ago #1981

  • admin
  • admin's Avatar
  • OFFLINE
  • Administrator
  • Posts: 472
  • Thank you received: 54
  • Karma: 9
Z opisu źródłowego wynika, że były 3 baterie po północnej stronie drogi warszawskiej idąc w kierunku Koroszczyna. Moim zdaniem chodzi o taki układ: pierwsza bateria znajduje się na zapolu koszar w Kobylanch (obok obecnego ratusza), druga (analizowana właśnia) w Koroszczynie u wylotu drogi fortecznej z Łobaczewa. Trzecia, no właśnie?

Szukałem już jej :laugh: i nie znalazłem na razie ciekawych śladów. Zauważyłem też to miejsce, które zaznaczyłeś na mapie. W rzeczywistości jest tam pole i jakieś budynek publiczny ale po polu nie chodziłem bo bym utonął :)

Mam jednak w zanadrzu jeszcze jedną miejscówkę, która możne pasować ;) Dam znać po oględzinach.
Last Edit: 10 years 11 months ago by admin.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.059 seconds

baner laplander