Warning: Declaration of JParameter::loadSetupFile($path) should be compatible with JRegistry::loadSetupFile() in /libraries/joomla/html/parameter.php on line 388

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/joomla/application/application.php on line 481
Twierdza.org - Forum :: Topic: Sekrety Lebiedziewa (2/3)

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /modules/mod_menu/helper.php on line 85

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /libraries/kunena/menu/helper.php on line 84

Warning: preg_replace_callback(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 18 in /components/com_kunena/views/common/view.html.php on line 309

Warning: Attempt to modify property 'Array' of non-object in /libraries/joomla/registry/registry.php on line 342

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /libraries/kunena/external/nbbc/nbbc.php on line 214

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /libraries/kunena/external/nbbc/nbbc.php on line 226

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /libraries/kunena/external/nbbc/nbbc.php on line 230
Architektura militaris. Opisy i dokumentacja fortyfikacji. Nasze relacje z eksploracji, odkrycia, niewyjaśnione zagadki. Pamietaj, że każda informacja jest cenna!

TOPIC: Sekrety Lebiedziewa

Odp: Sekrety Lebiedziewa 12 years 1 month ago #1559

  • admin
  • admin's Avatar
  • OFFLINE
  • Administrator
  • Posts: 472
  • Thank you received: 54
  • Karma: 9
Patrząc na obecne zdjęcia można mieć nadzieję, że teren będzie wkrótce bardziej dostępny. W ubiegłym roku jeszcze w połowie kwietnia część dróg nie była przejezdna, a później w lecie jeszcze się pogorszyło :(

Te obiekty wyglądają na zespół baterii. Za wałem (prostym) mogły być ustawione działa, a po bokach jego bokach być może dodatkowo jakieś magazyny na amunicję, schrony (?) Ciekawe, czy są resztki betonu i jaki jest ich rozmiar?

Na pierwszy rzut oka - na wielkość wyglądają mi podobnie do tych schronów z grupy w Kołpinie-Ogrodnikach.

Tajemniczo wygląda ta stodoła - nie zdziwiłbym się gdyby skrywała wewnątrz kazamty wykorzystywane obecnie do celów gospodarczych ;)
The administrator has disabled public write access.

Odp: Sekrety Lebiedziewa 12 years 1 month ago #1560

  • admin
  • admin's Avatar
  • OFFLINE
  • Administrator
  • Posts: 472
  • Thank you received: 54
  • Karma: 9
Taki teorie dot. "słupków":
1. Słupek wygląda mi na dwuteownik, a nie na szynę. Dwuteowniki stosowano w konstrukcji stropów w fortowych schronach. Niestety prawie wszystkie ze stalowych wzmocnień stropów w fortyfikacjach na terenie przedmościa nie doczekały do dzisiejszych czasów.
2. Słupy mogły służyć "w naszych czasach" do trwałego oznaczenie przez rolników punktów geodezyjnych np. granic pól. Spotkałem się z takim szynami wbitymi w środku pola :) Być może te słupki pozyskano je z fortu L.
The administrator has disabled public write access.

Odp: Sekrety Lebiedziewa 12 years 1 month ago #1562

  • aloszak
  • aloszak's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 869
  • Thank you received: 72
  • Karma: 8
:) No właśnie adminie dlatego, że obawiałem się silniejszych roztopów a co i się z tym wiąże, że teren znowu zaleje woda to dlatego o tak wczesnej porze roku wyruszyłem do Lebiedziewa. I chociaż jeszcze te kanały rzeczki skute są lodem to już pola są zalewane, a droga którą dojechaliśmy w pobliże była na tyle grząska, że musieliśmy pojechać nawet trochę dalej niż planowaliśmy, bo zatrzymanie się w planowanym przez nas miejscu mogło zakończyć się kłopotami podczas ruszania w drogę powrotną.
Czym były te obiekty też nad tym się zastanawiam, jak widać na zdjęciach wał od strony północnej jest bardzo zniszczony i trudno tu jednoznacznie orzec, jedynie od strony południowej wszystkie te obiekty są najbardziej czytelne i najmniej zniszczone. Również zastanawiałem się nad tym czy mamy do czynienia z zespołem baterii tak jak Kołpin-Ogrodniki czy to może coś innego większego.
Trochę tu moje plany pokrzyżowała pogoda i wałęsające się dwa wielkie psy w pobliżu stodoły, które nie pozwalały się do niej zbliżyć, więc ten obiekt mogłem swobodnie tylko obejrzeć od strony południowej. Co ciekawe podejrzewam, że stodoła ustawiona jest na betonie carskim przynajmniej tak to wygląda z daleka. Kazamata może i istnieje pod tymi deskami :) Popatrz na to zdjęcie.

Wa23.JPG
Last Edit: 12 years 1 month ago by aloszak.
The administrator has disabled public write access.

Odp: Sekrety Lebiedziewa 12 years 1 month ago #1563

  • aloszak
  • aloszak's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 869
  • Thank you received: 72
  • Karma: 8
A to najbliższa odległość na jaką udało się podejść aby psiury nas nie atakowały.

Wa22.JPG


Wa21.JPG


Wa20.JPG


Wa19.JPG


Wa18.JPG


Wa17.JPG
The administrator has disabled public write access.

Odp: Sekrety Lebiedziewa 12 years 1 month ago #1564

  • aloszak
  • aloszak's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 869
  • Thank you received: 72
  • Karma: 8
A wracając do słupków też zastanawiałem się czy to nie są jakieś punkty orientacyjne ten być może i spełniał taką rolę bo jest wbity pionowo i znajduje się przy polnej drodze.

Wa7_2012-03-11.JPG


Ale ten drugi pod skosem i w bajorze?
Last Edit: 12 years 1 month ago by aloszak.
The administrator has disabled public write access.

Odp: Sekrety Lebiedziewa 12 years 1 month ago #1565

  • aloszak
  • aloszak's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 869
  • Thank you received: 72
  • Karma: 8
Wracamy teraz do baterii położonej na południowy wschód od wału.

Wa24.JPG


Wa25.JPG


Wa26.JPG
The administrator has disabled public write access.

Odp: Sekrety Lebiedziewa 12 years 1 month ago #1566

  • aloszak
  • aloszak's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 869
  • Thank you received: 72
  • Karma: 8
Jak widać na zdjęciu Bateria jest nieznacznie cofnięta na południe od wału. Obiekt również mocno zniszczony, ale na podstawie znalezionych resztek betonu możemy stwierdzić, że był to obiekt ziemno betonowy otoczony fosą.

Bateria1.JPG


Bateria2.JPG


Bateria3.JPG


Bateria4.JPG

Na tych zdjęciach wyraźnie widać ślady po użyciu łopaty a więc jest to miejsce z którego do dzisiejszego dnia czerpie się piach.
The administrator has disabled public write access.

Odp: Sekrety Lebiedziewa 12 years 1 month ago #1567

  • aloszak
  • aloszak's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 869
  • Thank you received: 72
  • Karma: 8
Wpierw obejdziemy dookoła obiekt.

Bateria5.JPG


Bateria6.JPG

Tu widoczny jest zarys fosy

Bateria7.JPG


Bateria8.JPG


Bateria9.JPG


Bateria10.JPG
The administrator has disabled public write access.

Odp: Sekrety Lebiedziewa 12 years 1 month ago #1568

  • aloszak
  • aloszak's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 869
  • Thank you received: 72
  • Karma: 8
:) Teraz zaglądamy do środka

Bateria11.JPG


Bateria12.JPG

Pokryt sporą warstwą suchych liści i mchu beton

Bateria13.JPG


Bateria14.JPG

No i na koniec widok z wału w kierunku południowo zachodnim :)
The administrator has disabled public write access.

Odp: Sekrety Lebiedziewa 12 years 1 month ago #1569

  • admin
  • admin's Avatar
  • OFFLINE
  • Administrator
  • Posts: 472
  • Thank you received: 54
  • Karma: 9
Dwuteownik wygląda "na wyciągnięty z fortu" lub umieszczony w czasach carskich. Dla porównania wygląd zachowanego fragmentu konstrukcji stropu z takich lub podobnych dwuteowników w koszarach obronnych twierdzy - obecnie na ternie Białorusi.
dwuteowniki.jpg
The administrator has disabled public write access.

Odp: Sekrety Lebiedziewa 12 years 1 month ago #1570

  • aloszak
  • aloszak's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 869
  • Thank you received: 72
  • Karma: 8
Bateria15.JPG

Jedno jest pewne, że teren wymaga dokładniejszej penetracji, gdyż był to zaledwie rekonesans zapoznawczy ;) być może odkryjemy jeszcze coś czego nie dostrzegliśmy wcześniej.

P3100052.JPG


Widok w kierunku północno wschodnim w kierunku wsi Murawiec.
The administrator has disabled public write access.

Odp: Sekrety Lebiedziewa 12 years 1 month ago #1571

  • aloszak
  • aloszak's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 869
  • Thank you received: 72
  • Karma: 8
Admin ten właśnie utopiony w bajorze jest podobny do tych co wstawiłeś.
The administrator has disabled public write access.

Odp: Sekrety Lebiedziewa 12 years 1 month ago #1573

  • EUGENE
  • EUGENE's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 295
  • Thank you received: 25
  • Karma: 2
aloszak wrote:
A wracając do słupków też zastanawiałem się czy to nie są jakieś punkty orientacyjne ten być może i spełniał taką rolę bo jest wbity pionowo i znajduje się przy polnej drodze.

Wa7_2012-03-11.JPG


Ale ten drugi pod skosem i w bajorze?

Obratite vnimanie na daty i simvoly, kotorye mogut bytj na balkah.;)


DSC09247_1.JPG
The administrator has disabled public write access.

Odp: Sekrety Lebiedziewa 12 years 1 month ago #1575

  • aloszak
  • aloszak's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 869
  • Thank you received: 72
  • Karma: 8
Eugene :( Właśnie na coś takiego liczyłem oglądając ten słupek z każdej strony, ale niczego nie znalazłem, Tej drugiej szyny która była w wodzie nie mogłem obejrzeć z bliska

P3100057.JPG


6_2012-03-12.JPG


7_2012-03-12.JPG
The administrator has disabled public write access.

Odp: Sekrety Lebiedziewa 12 years 1 month ago #1578

  • EUGENE
  • EUGENE's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 295
  • Thank you received: 25
  • Karma: 2
Mozhet i nechego ne bytj na balke. :)

Prosto nuzhno bytj vnimateljnym k lyubum melocham.;)
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.061 seconds

baner laplander