Warning: Declaration of JParameter::loadSetupFile($path) should be compatible with JRegistry::loadSetupFile() in /libraries/joomla/html/parameter.php on line 388

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/joomla/application/application.php on line 481
Twierdza.org - Forum :: Topic: Umocnienia polowe w rejonie Kobylan. (1/1)

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /modules/mod_menu/helper.php on line 85

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /libraries/kunena/menu/helper.php on line 84

Warning: preg_replace_callback(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 18 in /components/com_kunena/views/common/view.html.php on line 309

Warning: Attempt to modify property 'Array' of non-object in /libraries/joomla/registry/registry.php on line 342

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /libraries/kunena/external/nbbc/nbbc.php on line 214

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /libraries/kunena/external/nbbc/nbbc.php on line 226

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /libraries/kunena/external/nbbc/nbbc.php on line 230
Architektura militaris. Opisy i dokumentacja fortyfikacji. Nasze relacje z eksploracji, odkrycia, niewyjaśnione zagadki. Pamietaj, że każda informacja jest cenna!

TOPIC: Umocnienia polowe w rejonie Kobylan.

Umocnienia polowe w rejonie Kobylan. 12 years 1 week ago #1619

  • aloszak
  • aloszak's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 869
  • Thank you received: 72
  • Karma: 8
Szukając w rejonie innych fortów potwierdzenia, że nie tylko w rejonie Lebiedziewa mamy do czynienia z skomunikowanymi obiektami za pomocą umocnień polowych docieram do Kobyla w pobliże „Fortu K”, gdzie odnajduje za pomocą archiwalnej mapy ziemne umocnienia. Na ślady tych umocnień natrafiłem, co prawda dużo wcześniej, za nim wszedłem w posiadanie mapy, ale z powodu braku czasu nie miałem okazji na dokładniejszą penetracje terenu. Z uwagi na fakt, iż w pobliżu rozpoczęto budowę nowej drogi postanowiłem zanim zostaną owe pozycje zniszczone szybko rozejrzeć się w terenie.

Droga.JPG


Na wschód od „Fortu K” w lesie odnajduję wysoki usypany wał ziemny na początek kilka fotek tego wału.

Wa1_2012-04-17.JPG


Przez środek wału przechodzi leśna droga, a więc wał jest podzielony na dwie części.

Wa2_2012-04-17.JPG


Widok części wału na północ od drogi.

Wa13_2012-04-17.JPG


Wa3_2012-04-17.JPG


Wa4_2012-04-17.JPG


Wa5_2012-04-17.JPG


Wa6_2012-04-17.JPG
The administrator has disabled public write access.

Odp: Umocnienia polowe w rejonie Kobylan. 12 years 1 week ago #1620

  • aloszak
  • aloszak's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 869
  • Thank you received: 72
  • Karma: 8
Na północ od wału odnajduje u jego podnóża ślady takiego dość szerokiego rowu, który wyraźnie kieruje się w kierunku koszar obronnych, ale w tym miejscu ślad się urywa.

r1.JPG


W kierunku północno zachodnim od tego miejsca znajduje się bateria którą odkrył admi.
A z nowo budowanej drogi dobrze widoczne są Koszary Obronne po drugiej stronie współczesnej trasy K2.
Rów ten dociera do wału ziemnego.

r2.JPG


r3.JPG


r4.JPG


r5.JPG
Last Edit: 12 years 1 week ago by aloszak.
The administrator has disabled public write access.

Odp: Umocnienia polowe w rejonie Kobylan. 12 years 1 week ago #1621

  • aloszak
  • aloszak's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 869
  • Thank you received: 72
  • Karma: 8
W przeciwieństwie do rejonu Lebiedziewa rów jest bardzo słabo zachowany i bardzo płytki. Ale dalsze ślady wyraźnie wskazują na jego militarne pochodzenie, z uwagi na fakt, iż przy wale z tego rowu rozchodzą się także słabo widoczne (sądząc po kształtach) dwie linie okopów.

r6.JPG


W tym miejscu widać jak linia okopu kieruje się na szczyt wału.

r7.JPG


Teraz jesteśmy na szczycie wału.

r8.JPG


r9.JPG


W pobliżu drogi okop ponownie obniża się schodząc ze szczytu do podnóża wału w kierunku zachodnim.

r10.JPG


r11.JPG
The administrator has disabled public write access.

Odp: Umocnienia polowe w rejonie Kobylan. 12 years 1 week ago #1622

  • aloszak
  • aloszak's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 869
  • Thank you received: 72
  • Karma: 8
Teraz przejdziemy na południe od leśnej drogi.

Wa7_2012-04-17.JPG


Wa8_2012-04-17.JPG


Wa9_2012-04-17.JPG


Wa10_2012-04-17.JPG


Na tej części wału (południowej) jedynie w tym miejscu znalazłem zagłębienie, które może być śladem okopu na jego szczycie.

Wa11_2012-04-17.JPG


Wa12_2012-04-17.JPG
The administrator has disabled public write access.

Odp: Umocnienia polowe w rejonie Kobylan. 12 years 1 week ago #1623

  • aloszak
  • aloszak's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 869
  • Thank you received: 72
  • Karma: 8
r15.JPG


Za to na płaskim terenie na zachód przed wałem w kilku miejscach natrafiłem na takie o to niewielkie zagłębienia.

r12.JPG


r13.JPG


r14.JPG
Last Edit: 12 years 1 week ago by aloszak.
The administrator has disabled public write access.

Odp: Umocnienia polowe w rejonie Kobylan. 12 years 1 week ago #1624

  • aloszak
  • aloszak's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 869
  • Thank you received: 72
  • Karma: 8
Chociaż ślady rowu są słabo widoczne, moim skromnym zdaniem wał ziemny w lesie znajdujący się na wschód od Fortu K był skomunikowany z Koszarami Obronnymi w Kobylanach, jednak ślady te urywają się na terenach rolniczych.

P3100197.JPG


Co ciekawe na północ od Koszar Obronnych a więc także na południe od „Fortu O” w Koroszczynie natrafiam na ślady, które mogą być pozostałościami umocnień ziemnych, których jak zwykle w tych rejonach z powodu wody nie mogłem zbadać.

P4090038.JPG


P4090032.JPG


P4090035.JPG


P4090040.JPG


Z całą pewnością trzeba będzie teren ten zbadać dokładniej, gdy już obeschną pola.
Póki co pozostaje mi tylko podziękować dla Eugene, który również w pewnym stopniu przyczynił się do rozpracowania leśnego Wału w Kobylanach.
The administrator has disabled public write access.

Odp: Umocnienia polowe w rejonie Kobylan. 12 years 1 week ago #1625

  • admin
  • admin's Avatar
  • OFFLINE
  • Administrator
  • Posts: 472
  • Thank you received: 54
  • Karma: 9
Dobra relacja Aloszak!
Też schodziłem ostatnio ten teren ale mnie uprzedziłeś ;)

Zwróć uwagę, że to umocnienie (wał) znajduje się na przedłożeniu linii prawego "skrzydła" fortu "K". Tak więc na pewno był skomunikowany z fortem i stanowił nieprzerwaną linię obrony. Zresztą bliżej fortu na pewno znalazłeś pozostałości okopów biegnących w kierunku wału.

W literaturze spotkałem się z określeniem "pośredniej półkaponiery". Oznaczałby to, że umocnienie miało charakter pomocniczy w stosunku do pobliskich fortów.
Usytuowanie tego wału oraz kształt wskazuje, że mogły być tam rozmieszczone gniazda karabinów maszynowych lub bateria dział, do prowadzenia ognia flankującego. Warunki do ostrzału międzypola fortów "K" oraz "O", jak również przedpola koszar obronnych są doskonałe.
The administrator has disabled public write access.

Odp: Umocnienia polowe w rejonie Kobylan. 12 years 1 week ago #1626

  • admin
  • admin's Avatar
  • OFFLINE
  • Administrator
  • Posts: 472
  • Thank you received: 54
  • Karma: 9
Co do pozostałości na polach na zachód od fortu "O" w Koroszczynie to odsyłam do wątku: TUTAJ.
The administrator has disabled public write access.

Odp: Umocnienia polowe w rejonie Kobylan. 12 years 1 week ago #1630

  • aloszak
  • aloszak's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 869
  • Thank you received: 72
  • Karma: 8
:) No właśnie admin obiekty które zaznaczyłeś na zdjęciach satelitarnych w rejonie "Fortu O" znajdują się na wschód od linii komunikacyjnej pomiędzy fortami K - Koszarami Obronnymi - Fortem O.
W przybliżeniu to tak wyglądało, :) rysunek sporządzony w oparciu o archiwalną mapę.

sate_2012-04-17.jpg
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.058 seconds

baner laplander