Warning: Declaration of JParameter::loadSetupFile($path) should be compatible with JRegistry::loadSetupFile() in /libraries/joomla/html/parameter.php on line 388

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/joomla/application/application.php on line 481
Twierdza.org - Forum :: Topic: Fort piechoty Małaszewicze (1/1)

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /modules/mod_menu/helper.php on line 85

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /libraries/kunena/menu/helper.php on line 84

Warning: preg_replace_callback(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 18 in /components/com_kunena/views/common/view.html.php on line 309

Warning: Attempt to modify property 'Array' of non-object in /libraries/joomla/registry/registry.php on line 342

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /libraries/kunena/external/nbbc/nbbc.php on line 214

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /libraries/kunena/external/nbbc/nbbc.php on line 226

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /libraries/kunena/external/nbbc/nbbc.php on line 230
Architektura militaris. Opisy i dokumentacja fortyfikacji. Nasze relacje z eksploracji, odkrycia, niewyjaśnione zagadki. Pamietaj, że każda informacja jest cenna!

TOPIC: Fort piechoty Małaszewicze

Fort piechoty Małaszewicze 12 years 6 days ago #1639

  • robertox
  • robertox's Avatar
  • OFFLINE
  • Ekspert
  • Posts: 110
  • Thank you received: 10
  • Karma: 2
Witam ! Tak sobie pomyślałem analizując stare zdjęcie , przypominając zasłyszane opowieści i tu moje pytanie ? Ponoć powyższy fort był wykorzystany w trakcie działań wojennych 1939. Z opowiadań wiem iż stacjonowała tam bateria p.lot broniąca bazy lotniczej . Z opowiadań starszych ludzi stały tam działka , prawdopodobnie Boforsy , dlaczego tak sądzę, a no dla tego iż miały charakterystyczny tłumik płomieni o którym wspominali mieszkańcy . Ponoć zdobywcy fotografowali się na tle zniszczonego sprzętu, ale gdzie i kiedy one zniknęły tego już się nie dowiedziałem , ach jeszcze jedno w trakcie nalotów ponoć z tego miejsca zniszczono samoloty , i tu może się zgadzać . Pisał o tym Aloszak właśnie kołach od fokera w chłopskim wozie . Po przejęciu całej bazy przez Niemców ustawili tam swój sprzęt. Tu myślałem o słynnych działach 88mm , ale dowodów na to nie znalazłem , sprzężone karabiny MG42 być może . Z szczenięcych moich czasów zabawy tam wyglądały tak zima sanki zjazdy z górek , wakacje lato łażenie tam i kopanie . Co znajdowaliśmy , łuski czubki od amunicji p.lot , hm kopanie jak nas babcie nie przyfilowały , jak tak się stało to pewne ze mama się o tym wieczorem dowiadywała i tu takie gatki " pani toż ja tam sie boje krowy upalować tyle tam tego w ziemi jest a oni tam kopio" Efekt znany tym bardziej iż od czasu do czasu było słychać we wsi bum od strony pompki. Rozpalone ogniska fanty w żarze przykryte starym wiadrem i ciekawe jak daleko poleci , głupie ale prawdziwe. Ale co tam znajdowaliśmy , na pewno nie było łuz od Boforsa i to mnie teraz dziwi , trafiały sie ogórki młodzieżowe , ręczne granaty . Najwięcej części od taśm amunicyjnych do nkm takie małe t z kółeczkami . Za Niemców pracował tam spychacz co oni tam robili jakie prace ziemne tego nikt nie wie . Prawdą jest to ze nikt tam nie odważył się pozyskiwać piasku , gliny z dwóch względów 1 to ze tam coś w ziemi jest 2 to to że właśnie tam stał karabin z którego rozstrzeliwano żydów . Ponoć tak było , obecnie teren znajduje sie w rękach prywatnych , kiedyś własność sołectwa , kopac tam dalej nikt nie kopie choć są wyrywki kiedyś robiło sie to na czuja ;) . Jeśli wiecie coś na ten temat , słyszeliście więcej niż ja macie jakieś foty i inne materiały uzupełnijcie historię .
The administrator has disabled public write access.

Odp: Fort piechoty Małaszewicze 12 years 6 days ago #1640

  • admin
  • admin's Avatar
  • OFFLINE
  • Administrator
  • Posts: 472
  • Thank you received: 54
  • Karma: 9
Robertox, jak zwykle cenne informacje :) Aloszak szukał informacji o bateriach opl więc pewnie go to zainteresuje.
Obecnie teren jest prywatny, ogrodzony i pasą się tam krowy :)
Galeria zdjęć fortu
The administrator has disabled public write access.

Odp: Fort piechoty Małaszewicze 12 years 6 days ago #1648

  • robertox
  • robertox's Avatar
  • OFFLINE
  • Ekspert
  • Posts: 110
  • Thank you received: 10
  • Karma: 2
To prawda i za moich czasów sie tam pasły :) Ideałem było by gdyby ujawnił sie gdzieś info iż w Małaszewiczach były takie rarytaski jak NKM 20 FK-A wz38(A) lub armata 75 wz36/37(star) , ponoć były w większej ilości Karabiny maszynowe wz 37szczeniak ale mimo wszystko nikt ich do dnia dzisiejszego nie odnalazł :( Mnie zastanawiały dzielone taśmy amunicyjne których części były dostępne ogólnie , próbowałem to przypasować do uzbrojenia jednej drugiej i z kolei trzeciej strony bardziej pasuje do tego wszystkiego radziecki nkm dszk ponoć pierwsze wersje miały taką taśmę iż po wystrzeleniu dwóch pocisków wraz z łuską odpadał kawałek taśmy . Ale co on ostrzeliwał rosjanie chyba w tym okresie nie obawiali się ataków Luftwaffe z kolei piechotę niemiecką wycofującą się z Brześcia mam wątpliwości ale poczekam cierpliwie .
The administrator has disabled public write access.

Odp: Fort piechoty Małaszewicze 12 years 6 days ago #1650

  • aloszak
  • aloszak's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 869
  • Thank you received: 72
  • Karma: 8
:) Masz rację Admin interesuje mnie ten temat, ponieważ jest on w części potwierdzeniem moich dotychczasowych ustaleń i częściowo źródłem nowych informacji.
Od siebie mogę dodać, że stanowisko PLOT o którym mowa miało za zadanie osłaniać nie tylko Lotnisko ale także bocznicę kolejową, która znajdowała się na południe od niego, oraz niewielkie koszary (baraki żołnierskie), garaże itp.
Co do walk w tym rejonie jestem na etapie zbierania materiału i chociaż już mam na ten temat trochę informacji ale na razie przemilczę to, mam nadzieję że mi wybaczycie;) .
Last Edit: 12 years 6 days ago by aloszak.
The administrator has disabled public write access.

Odp: Fort piechoty Małaszewicze 12 years 2 hours ago #1677

  • admin
  • admin's Avatar
  • OFFLINE
  • Administrator
  • Posts: 472
  • Thank you received: 54
  • Karma: 9
Nowy filmik z 2011 roku :)

The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: EUGENE

Odp: Fort piechoty Małaszewicze 11 years 11 months ago #1679

  • robertox
  • robertox's Avatar
  • OFFLINE
  • Ekspert
  • Posts: 110
  • Thank you received: 10
  • Karma: 2
Witam ! 1,39 min tego filmu to ponoć jedno ze stanowisk obrony lot. tylko jak na polskie trochę za małe , ale może Niemcy je przebudowali ?
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.057 seconds

baner laplander