Warning: Declaration of JParameter::loadSetupFile($path) should be compatible with JRegistry::loadSetupFile() in /libraries/joomla/html/parameter.php on line 388

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/joomla/application/application.php on line 481
Twierdza.org - Forum :: Topic: Kijowiec a twierdza brzeska (1/2)

Warning: preg_replace_callback(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 18 in /components/com_kunena/views/common/view.html.php on line 309

Warning: Attempt to modify property 'Array' of non-object in /libraries/joomla/registry/registry.php on line 342

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /libraries/kunena/external/nbbc/nbbc.php on line 214

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /libraries/kunena/external/nbbc/nbbc.php on line 226

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /libraries/kunena/external/nbbc/nbbc.php on line 230
Architektura militaris. Opisy i dokumentacja fortyfikacji. Nasze relacje z eksploracji, odkrycia, niewyjaśnione zagadki. Pamietaj, że każda informacja jest cenna!
  • Page:
  • 1
  • 2

TOPIC: Kijowiec a twierdza brzeska

Kijowiec a twierdza brzeska 11 years 3 months ago #1905

  • wsk
  • wsk's Avatar
Witam wszystkich serdecznie jestem "nowy" na tym forum. Zbieram materiały do historii Kijowca. Interesuje mnie wszystko co ma związek z tą miejscowością - dokumenty, literatura, zdjęcie, mapy itp.. Kijowiec leży dawnym trakcie królewskim z Łukowa przez Białą- Husinkę- Koczukówkę-Kijowiec- Malowa Góra do Brześcia. Stary trakt miał znaczenie strategiczne aż do II wojny. To tędy "uciekała" ludność cywilna na wschód w 1939 r. jako droga boczny gdy w tym czasie główna droga brzeska była ciągle bombardowana. Chcę również powiedzieć że zapoznałem się z tematem "Umocnienia nad Krzną" Co do fortu Horbów to moim zdaniem jest mała przesada (do Aloszak) - Od 1904 r. w Kijowcu na rz. Krznie funkcjonował prom ( w miejscu obecnego mostu). W czasie I wojny Rosjanie wybudowali most, który następnie podczas wycofywania sie w 1915 r. został przez nich spalony. W Koczukówce natomiast był jedynie bród. Dopiero po II wojnie zbudowano kładkę. Nie bardzo rozumiem przed kim mieli był Rosjanie ostrzeliwać przeprawy w Kijowcu i Koczukówce - była to ich droga ewakuacji wojsk. Natomiast z miejsca tego (fortu) nie widać mostu na w Woskrzenicach na Krznie. Gdyby przenieść lokalizację 500 metrów na zachód nad skarpę - doliny Krzyny (niebieski krzyżyk) to wtedy tak fort spełniał by swoją rolę. Należy pamiętać o 1919 r. kiedy to tereny zajęte były przez Niemców (Ober Ost) to logiczne że Niemcy te ukształtowanie terenu brali poważnie i mógł być tak lokalizowany przez nich 'Fort".
Kolejna sprawa jaka mnie interesuje to przeprawa (bród) przez Krznę na wysokości dworu w Kijowcu w kierunku Dobrynia oraz przeprawa z Nowosiółek w kierunku Dobrynia. Co do tej drugiej to jest potwierdzone, że Sierakowski po przegranej bitwie pod Terespolem (1794) wycofał tędy wojska. A więc kolejne miejsce gdzie stratedzy brali pod uwagę budując pas umocnień twierdzy. Tu prosi się umiejscowić również fort ? w Malowej Górze. Na wzniesieniu za sklepem na placu dawnego dworu rozpościera się świetny punkt obserwacyjny. Kiedyś rozmawiałem z mieszkańcem Malowej który powiedział że na górze nad skarpą jest przysypana piwnica - pomieszczenie zbudowane z czerwonej cegły. Nie mam większej wiedzy teren jest prywatny ogrodzony.. Może ktoś coś wie więcej?. Pozdrawiam
pas.jpg




1915.JPG
The administrator has disabled public write access.

Odp: Kijowiec a twierdza brzeska 11 years 3 months ago #1906

  • aloszak
  • aloszak's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 869
  • Thank you received: 72
  • Karma: 8
Witam wsk. Na początek może małe wyjaśnienie po tym jak Rosja przegrała wojnę z Japonią w armii rosyjskiej zaczęto wyciągać wnioski. Jednym z takich wniosków była nauczka dotycząca artylerii, której to nauczyli się właśnie od japończyków. Po tej wojnie intensywnie szkolono artylerzystów z tzw pozycji zakrytej. Mówiąc najprościej chodziło o to, że ukrywano działo za jakąś przeszkodą np. głęboka dziura w ziemi, d-ca działa dostawał namiary na cel (współrzędne lub jak to woli koordynaty celu) i miał trafić w cel nie widząc go. A więc wniosek jest prosty obsługa działa nie musi widzieć celu, aby go mogła ostrzeliwać i niszczyć. (często takie obrazki możemy oglądać na amerykańskich filmach wojennych jak art. niszczy ogniem swoich dział atakującą piechotę na podstawie podanej koordynaty celu). Następna sprawa to lokalizacja. Otóż historia pokazuje, że najlepsza bateria to taka, której przeciwnik nie może zlokalizować. Gdy umieścimy działo na szczycie wzgórza, które odda nawet kilka strzałów, zostanie on bardzo szybko zniszczone przez działa przeciwnika, ponieważ przeciwnik też ma mapy i wie, że jest tam wzgórze, na którym ustawiono przypuszczalnie armatę gdyż jest to dogodna pozycja do prowadzenia ognia. Natomiast działo, którego przeciwnik nie może namierzyć będzie prawdziwą jego zmorą. Ale co innego gdy na takim wzgórzu umieścimy obserwatora który np.: za pomocą telefonu będzie naprowadzał arty. na cel.
Przykładem może być obrona twierdz brzeskiej w 1939 r kiedy to polscy artylerzyści zamaskowali swoje działa i odpierali ataki niemieckich czołgów strzelając do nich z ukrycia.
Natomiast polskie czołgi, które zostały okopane, ale były wciąż widoczne zostały zniszczone w pierwszym ataku.
Teraz przed kim mieli bronić? oczywiście przed nadciągającym wrogiem każda przeszkoda wodna jest doskonałym punktem obronnym. To prawda, że to była droga ucieczki dla Rosjan ale także to była droga po której przemieszczał się przeciwnik. A Rosjanie wszelkimi sposobami starali się spowolnić marsz armii niemieckiej.
No i na koniec wcale nie twierdzę z całkowitym przekonaniem, że istniał tam jakiś fort należący do twierdzy, Na forum podzieliłem się informacją, o której usłyszałem, mając nadzieję, że może ktoś coś wie o tym i się odezwie w tym temacie. Jedyny ślad tego to słabej jakości zdjęcie satelitarne, którego raczej nie można uznać za 100% dowód. Również nie można uznać za 100% dowód, że tam nigdy nic nie było, brak wiedzy na ten temat wśród miejscowych. I tak jak napisałem w temacie, ja nad tym miejscem stawiam wielki znak zapytania. Więc nie wiem, w czym miałem przesadzić? W tym, że szukam informacji? No cóż taka moja natura lubię historię i rozwiązywać z nią związane zagadki prosty przykład możesz znaleźć na tym forum sprawa rowu łącznikowego w Lebiedziewie tutaj, początkowo w moje ustalenia wątpił również admin, (ja sam nie miałem pewności czy to nie jest zwykły rów melioracyjny).
I tylko przypadek sprawił, że prawie po roku wałkowania tematu poszedłem na wystawę, na której zobaczyłem zdjęcie, które potwierdziło moje wcześniejsze ustalenia w terenie.
No ale w końcu każdy ma prawo do swojego zdania.
A teraz co do interesujących Cię mostów nie wiem czy to znasz ale w gazecie „Podlasiak nr.13 z 1930 roku możesz przeczytać min. o wybudowaniu mostu na Krznie przez żołnierzy 34 Pułku Piechoty zobacz link.
Last Edit: 11 years 3 months ago by aloszak.
The administrator has disabled public write access.

Odp: Kijowiec a twierdza brzeska 11 years 3 months ago #1907

  • wsk
  • wsk's Avatar
Witam aloszak. Na wstępnie pisze że chylę czoło za wiedzę i szanuję ludzi z pasją. Ale zawsze mała prowokacja do wciągniecie do dyskusji jest zawsze potrzebna. Osobiście bardziej interesuje się sprawami społecznymi niż militarnymi. Co do umiejscowienia "baterii czy innego cuda" w Horbowie to trzeba przyznać z że punktu widzenia strategicznego do dobry teren. Ale od strony Kijowca to bateria ta była już dla wroga na widelcu. ( kto był w tej okolicy to potwierdzi moje zdanie) Dodam jako ciekawostkę że jeszcze w okresie międzywojennym pomiędzy dorzeczem Krzny a polami Horbów była "ulica" przy której były zabudowania co najmniej 3. Jeszcze zachowały się nawet fundamenty jednych z zabudować (drogi zaznaczyłem kol. czarnym, zabudowania czerwonym). Jedna z rodzin tam mieszkających była o nazwisku Daniluk. Obecnie z tego co wiem to rodzina ta mieszka w Zalesiu Daniluk jest (był) sołtysem wsi. Kto się tym interesuje to warto się popytać. Może zachowały się jakieś przekazy ustne o tym umocnieniu.
Historia pokazała że most w Kijowcu był dla Rosjan droga ewakuacji ( sami spalili w 1915).
Chciałbym też skierować do innego źródłą - Archiwum Parafii w Horbowie. Bardzo ciekawa i obszerne. Jeżeli przeszedł front, były walki, zabici i pochowani (patrz temat Mogiły i Cmentarze - kopiec w Horbowie). To są duże szanse że znajdzie się wzmianka w zapiskach parafialnych. Ale też może być rozczarowanie. Przykład na temat cmentarza wojennego w Dobryniu Dużym (przy kościele). W kościele parafialnym w Malowej Górze nie było o tym cmentarzu żadnej wzmianki. Kiedy kilka lat temu znalazły się pieniądze "z zachodu" na odnowę nekropolii Pracownicy UG w Zalesiu zwrócili sie do mnie o informacje w tej sprawie. Swoją wiedzę oparłęm jedynie w moim krewnym który podczas II wojny światowej chodził do szkoły powszechnej w Dobryniu. Z ustnych przekazów mieszkańca Dobrynia p. Szpyruka dowiedział się że podczas I wojny jak przeszedł front Żołnierze ( niemieccy lub austriaccy) urządzili pogrzeb dla 31 zabitych - sam ich grzebał. Była orkiestra była cała wieś zebrana na miejscu. Groby były imienne i ze zdjęciami. Podczas II wojny jeden z oficerów niemieckich rozpoznał grób ze zdjęciem swojego ojca. odsyłam do książki - Jan Kobylarz "Z Podlasia za Ocean". Te informację przekazałem do UG w Zalesiu Dlaczego na tablicy jest rok 1918 - cholera wie nie pytałem.
Jeszcze jedna ciekawostka kilka lat temu pracownicy leśny z Chotyłowa w lasie pomiędzy Wólka Dobryńska z Zalesie znaleźli porządkując drogę. Coś w rodzaju nieśmiertelnika - talizman z kartką i zapis - imię i nazwiska (polskie - nie pamiętam w tej chwili i miejscowość "Lwuw" przez "u" zwykłe - pewnie prosty żołnierz Dla zainteresowanych odsyłam do Nadleśniczego w Chotyłowie p. Artura.
1915_2013-01-02.JPG



Co do mostu w Kijowcu to pisałem tylko do I wojny. Wiem że był pobudowany przez 34 pp. Mam zdjęcie. Studiując pisałem pracę mgr o szkole w Kijowcu i stosunkach wyznaniowych.

Napisałem również że jestem nowy na tym formu. Cieszę się że jest wielu ludzi z pasją i powstają takie strony. Na pewno będę śledził tematy. Liczę że może ktoś jeszcze o Malowej Górze napisze.
The administrator has disabled public write access.

Odp: Kijowiec a twierdza brzeska 11 years 3 months ago #1908

  • aloszak
  • aloszak's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 869
  • Thank you received: 72
  • Karma: 8
Skoro piszesz, że interesujesz się sprawami społecznymi to znaczy, że jesteś jakimś politykiem albo osobą duchowną. Ale to nie ważne, kim jesteś ważne co wiesz.
Nie zgadzam się z tym, że by mieli ich jak na widelcu od strony Kijowca też byłem tam z jednej i z drugiej strony rzeki. To prawda, że maszt pięknie widać ale samo takie stanowisko by nie było widoczne z uwagi na fakt iż jest tam małe obniżenie terenowe. Ale zostawmy ten temat i przejdźmy do drugiej części, czyli mosty na Krznie.

A więc zaczynamy od najstarszego „Atlas Historyczny Rzeczypospolitej Polskiej Epoka Przełomu z wieku XVI-go na XVII-sty” Wieś Kijowice nad R. Cna wprawdzie mapa jest mało szczegółowa ale można z niej wywnioskować, że droga prowadząca z północy ze wsi Deraczanka do wsi Zalesie istniał most. (wszystkie nazwy przepisałem litera po literze z mapy).
Mapa Topograficzna Królestwa Polskiego z 1839 roku Wieś Kiiowiec R. Krzna czyli Trzna na mapie stoi most drewniany. Proszę zwrócić uwagę na pisownie to nie jest mój błąd tylko przepisane z mapy. We wsi jest zaznaczony kościół drewniany.
Mapa którą wstawiałem wcześniej na forum a więc „Mafsstab z 1915 roku”, zdaje się potwierdzać Twoje słowa o promie gdyż w Kijowcu na Krznie nie zaznaczono mostu. Jest taki natomiast zaznaczony w Malowej Górze i dalej w Neplach.
Ale gdy sięgniemy po inną mapę z 1911 roku „Austro-Hungarian Monarchy. Militargeographisches Instytut” nastąpi małe zdziwienie gdyż tutaj ujrzymy zaznaczony most w Kijowcu. I możemy dojść do wniosku, że ktoś tu kłamie.
No ale popatrzmy jeszcze na mapę zaborcy niestety nazwy mapy i daty jej wydania nie mam ale na podstawie kilku szczegółów mogę określić ją na rok w przedziale 1905- 1911 roku wieś Кiйовець р. Кшна nie ma tu żadnego mostu. A więc wsk z dużym prawdopodobieństwem mówi prawdę o funkcjonowaniu tutaj promu w tym okresie.
No ale nie byłbym sobą jakbym nie znalazł czegoś. Powiadasz „Dodam jako ciekawostkę że jeszcze w okresie międzywojennym pomiędzy dorzeczem Krzny a polami Horbów była "ulica" przy której były zabudowania co najmniej 3.” Prawie się z tobą zgadzam co do tej informacji. Ale z małymi poprawkami nie była to ulica a droga polna. Zaznaczona przez Ciebie droga na mapie od mostu biegła owszem wzdłuż Krzny ale tylko do tych zabudowań po czym za nimi skręcała na południe w kierunku Horbowa wychodząc na jego wschodnim skraju. Przejazd który zaznaczyłeś stał się możliwy dopiero po regulacji Krzny gdyż przed miejscem gdzie droga skręcała na południe znajdowało się rozlewisko rzeki. Do tej drogi północ południe biegła druga równoległa droga która rzeczywiście następnie skręcała w kierunku zachodnim i dalej przebiegała tak jak zaznaczyłeś. Co oczywiście nie wyklucza takiej możliwości, że w latach bardziej suchych można było sobie drogę w jakiś sposób skrócić przez pola czy łąki, ale drogi te formalnie nigdy nie były połączone. Miejsce o którym piszesz na mapie nosi nazwę „Zalesie” (nie mylić z tym dużym Zalesiem przy K2), jaka była nazwa miejscowa tego nie wiem. Ba dodam jeszcze, że na południe od tego miejsca gdzieś w środku pól również było pojedyncze zabudowanie o tej samej nazwie. No i na koniec ostatnia korekta Twojej wypowiedzi zabudowania te istniały (nie wszystkie) jeszcze w latach 50-tych XX wieku (przynajmniej na mapie).
Z jednym muszę się z Tobą zgodzić nie rozumiem skąd się wzięła data na cmentarzu wojennym 1918 rok. Gdyby było 1915 to wiadomo polegli w walce z Rosjanami, gdyby 1919 rok no to załatwili ich nasi bo przecież to min linia demarkacyjna przebiegała w tym rejonie, ale 1918 to tylko jedno co mi przychodzi na myśl, że ich za późno księgowy zaliczył do armii poległych bo za dużo miał roboty.
Ale ponieważ podczas naszej dyskusji podsunąłeś mi pewien ślad mam do Ciebie pytanie na temat zniszczeń cerkwi w okresie I wojny św. Jak? Kiedy? W jakim stopniu? itd. Lub gdzie szukać informacji na ten temat.
Uf ale się rozpisałem.
Last Edit: 11 years 3 months ago by aloszak.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: admin

Odp: Kijowiec a twierdza brzeska 11 years 3 months ago #1909

  • wsk
  • wsk's Avatar
Witam
- Nie jestem duchownym a od polityki trzymam się z daleka Przynajmniej mam mniej siwych włosów choć zaraz będę śpiewał 40 lat minęło.:)
- Kijowiec jest moją rodzinną wsią i na stare lata chciałem zagłębić się w jej historii. Moja pasja to łowiectwo i wszystko co charakteryzuje Podlasie m. in. stosunki wyznaniowe.
- zacznę od dróg nad rzeką Krzną które zaznaczyłem czarną linią. To są obecne drogi polne (napisałem w cudzysłowie ulica) Masz rację że jeszcze 100 lat temu droga mogła biec znacznie innym torem bardziej dostosowanych do warunków terenu. Natomiast droga która biegnie przez pola (obok wysypiska śmieci) do początki wsi Horbów to tzw. "wygon" Główny pas drogi którym mieszkańcy wyganiali bydło na łąki (to masz rację bardzo stara droga). Często też pas drogi (wygon)oddzielał granicę wsi. Ta droga oddzielała i do dzisiaj dzieli wieś Horbów od wsi Zalesie. Jadąc tą drogą od Horbowa w stronę rzeki Krzny po prawek to są pola Zalesia i dawne zabudowania nad Krzną należały do Zalesia. Do kiedy mieszkali ludziska przy tej "ulicy" - dla mnie trudno powiedzieć. Na pewno dużo dała by rozmowa z wspomnianym p. Danilukiem z Zalesia. Nie ulega jednak wątpliwości że teren ten to stare osadnictwo (starsze niż te Zalesie przy trasie K-2). W załączeniu zamieszkam mapę ze stanowiskami archeologicznymi (gdzieś tam zdobytą)

Mapkę ukrywam. Jak ktoś chce ją koniecznie zobaczyć niech prosi Wsk na priv. Admin.

mapahorbw2.jpg


mapahorbw3.jpg


- co do mostu w Kijowcu to zacytuję fragment mojej pracy mgr -" Od 1904 r. w Kijowcu istniał prom obsługiwany przez młynarza Stefana Dymitruka. Podczas I wojny światowej został zbudowany przez Rosjan most na końcu wsi (obok obecnego). Niedługo bo już w 1915 r. został przez nich spalony, ze względów strategicznych (TAK WIĘC WIDZISZ NIKT DLA WIEŚNIAKÓW NIE BUDOWAŁ TYLKO ZE WZGLĘDÓW STRATEGICZNYCH A WIĘC TO CO ZA RZEKĄ - POLA HORBOWSKIE - MOGŁO MIE ZNACZENIE STRATEGICZNE - CIEPŁO ?) - . Na jego miejsce wojska niemieckie w 1915 r. wybudowały nowy drewniany. Most ten przetrwał do 1920 r kiedy to został spalony przez armię polską uchodzącą przed bolszewikami. Próby odbudowy mostu nie powiodły się z powodów finansowych. Do 1930 roku przejazd odbywał się przez rzekę za pomocą promu. W 1930 roku wybudowano nowy most drewniany przez 34 pp który miał 110 m długości i nośność 18,5 tony Most ten służył mieszkańcom do l. 50-tych kiedy na jegO miejscu wybudowano żelbetonowy. W 1944 r. był podminowany przez Niemców ale nie zdążyli go wysadzić" Nie mam żadnej informacji aby przez 1904 rokiem był w Kijowcu most. Nie wydaje mi sie aby był. Z prostego powodu główna ulica i szlak to droga łukowska Biała - Husinka Kijowiec do Brześcia. Z punktu ekonomicznego nie opłaciło się. DLATEGO ZAINTERESOWAŁEM SIE TO CO PISZESZ O ATLASACH I MAPACH TOPOGRAFICZNYCH - JAK MOŻESZ ZAMIEŚCIĆ TO PROSZĘ.
- CO do cerkwi to parafia w Kijowcu prawosławna istniała od 1531 r. cerkiew drewniana pobudowana w miejscu dzisiejszej szkoły. Od 1596 unicka.. Od 1875 znowu prawosławna. W 1902 r prawosławni budują piękna cerkiew murowaną w miejscu drewnianej. W 1915 r. cała ludność prawosławna wyjechała uciekła przed frontem do Rosji. W sierpniu 1915 r. wojska rosyjskie prowadząc działania defensywne pozostawiły w Kijowcu ukrytych w cerkwi 30 żołnierzy Oddział ten znienacka napadł na wkraczające do Kijowca patrol niemiecki - w odwecie Niemcy zburzyli cerkiew. W latach międzywojennych cerkiew rozebrano i cegły wykorzystano do budowy obecnej szkoły. (Podobny los spotkał kościół w Malowej Górze) W okresie międzywojennym była druga cerkiew drewniana w Kijowcu Ale to już inna historia.

cerkiew1915.jpg
Last Edit: 11 years 3 months ago by admin.
The administrator has disabled public write access.

Odp: Kijowiec a twierdza brzeska 11 years 3 months ago #1910

  • aloszak
  • aloszak's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 869
  • Thank you received: 72
  • Karma: 8
Mam pytanie te informacje o cerkwi to można gdziś przeczytać po za Twoją pracą dyplomową chodzi mi o tą zasadzkę na Niemców.
I jak można prosić na priva tą mapkę ukrytą przez Amina to poproszę.
Ponieważ wszystkie mapy to dość duże pliki a jak sądzę każdy by wolał mieć całą mapę niż jakiś mały wycinek to wrzucam linki do pobrania.

Atlas historyczny

Tutaj bardzo ciekawa mapka z twierdzami

Jeszcze jedna ciekawa mapa dość duży obszar w tym Brześć

Inne mapy ewentualnie na priva mogę wysłać ale uprzedzam że to bardzo duże pliki więc może się zapchać łącze.
The administrator has disabled public write access.

Odp: Kijowiec a twierdza brzeska 11 years 3 months ago #1911

  • aloszak
  • aloszak's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 869
  • Thank you received: 72
  • Karma: 8
A ja tak dla uzupełnienia w dużym skrócie dodam armia niemiecka maszerując na Brześć w tym na Kijowiec nadchodzi od strony Rokitna. Na obrzeżach Rokina aż dwukrotnie ścierają się wojska niemieckie z rosyjskimi, dowodem na to są dwa cmentarze z okresu I wojny światowej jeden z nich w lesie na południowy zachód od Rokita jest on ładnie ogrodzony i zadbany.

P9220061.JPG


P9220048.JPG


P9220051.JPG


. Drugi cmentarz znajduje się na wschód pomiędzy Rokitnem a Michałkami również w lesie, o tym zdaje się nikt nie pamięta gdyż brak, jakiegokolwiek oznaczenia nie mówiąc już o ogrodzeniu go.

P9230026.JPG


Tutaj jako ciekawostka, z okazji bitwy na bagnach Rokitna została wydana pocztówka przez Niemców ukazująca pogrom Rosjan. (nie mylić z innymi Rokinami, a szczególnie z Rokitną słynną szarżą gdzie walczyli Polacy) Do starcia miało dojść gdzieś pomiędzy dworem w Rokitnie a Lipnicą a drogą prowadzącą do Michałek, do dnia dzisiejszego są to tereny podmokłe, żeby nie powiedzieć bagniste.
The administrator has disabled public write access.

Odp: Kijowiec a twierdza brzeska 11 years 3 months ago #1912

  • Denal2708
  • Denal2708's Avatar
Kolego WSK, skoro jesteś z Kijowca, nie wiesz może jak wielu Ukraińców zamieszkiwało Twoją rodzinną miejscowość w czasie wojny? Jak już wspomniałem w innym temacie, dziadek opowiadał mi o nazbyt dużym konflikcie między dziećmi polskimi a ukraińskimi. Piszę dużym, ponieważ jeśli taki fakt zapisał się w głowie kilkuletniego dziecka, musiał być istotny. Idąc z Dereczanki do Kijowca, do szkoły, musieli przekradać się poza stodołami, żeby uniknąć ,,oklepu". Jeśli takie zachowanie przejawiały dzieci, to i rodzice musieli być podobni, kto wie czy nie gorsi. Poruszam ten temat bo może to być jakiś trop w sprawie UPA na naszym terenie. W Dobryniu nie słyszałem o Ukraińcach, jedynie kilku sowietach-parobkach, którzy pracowali we wsi w ciągu dnia, w nocy się ukrywali.
The administrator has disabled public write access.

Odp: Kijowiec a twierdza brzeska 11 years 3 months ago #1913

  • wsk
  • wsk's Avatar
witam.
- co do zasadzki w cerkwi to Kijowcu- to jedyne źródło to Kronika szkoły w Kijowcu. Jak pamiętam to prowadzona od 1924 r. szczegółowa. Na 99 procent informacja pewna pisana przez wieloletniego nauczyciela społecznika Dymitra Tymoszuka od żyjących świadków. Zdjęcie cerkwi zrobione w 1915 roku potwierdzają zniszczenia "nowej cerkwi"
- mapy stanowisk archeologicznych mam papierowe kserowane w formacie a-4 po kilka miejscowości. W sumie kilka kartek z obszaru gminy ZAlesie po Małaszewicze i Neple. W tej chwili nie mam zeskanowanych. Próbowałem dzisiaj to zrobić ale padł mi mój zabytkowy skaner. Ale jeżeli Jesteś zainteresowany to pracuję w Terespolu i da się załatwić.
The administrator has disabled public write access.

Odp: Kijowiec a twierdza brzeska 11 years 3 months ago #1915

  • wsk
  • wsk's Avatar
Witam
Kolego Denal słowo Ukraińcy jest niewłaściwe (to moje zdanie) Jeżeli chodzi o konflikt to w latach 1918-1939 jeżęli był to na tle religijnym . W Kijowcu dwukrotnie rozebrano cerkiew. Oprócz tego w środowisku prawosławnych rozwijała się partia komunistyczna. W Kijowcu była komórka tej parti i szerokie grono osób sympatyków. Władze polskie to wiedziały. Dlatego od początku lat 20-tych była prowadzona akcja zwana "osadnictwo wojskowe i cywilne" na kresach. Kolonia Kijowiec założona została pomiędzy Dereczanka i Kijowcem Między innymi moi pradziadkowie sprowadzili sie z nad Wisły w 1922 roku. Mówili na nas Mazurzy. Koloniści natomiast na miejscowych prawosławnych "chachłaki" W okresie międzywojennym jako takiego konfliktu nie było. Dopiero II wojna i interesy Niemców (skłócić te narody) doprowadziły do tragedii. Odsyłam do Andrzeja Tłomackiego "Akcja Wisła...." W aneksach książki dużo jest informacji o "osobach sprzyjających UPA" na tym terenie. Pisze tak po krótce.
Odpowiadam na pytanie. Informacja odnaleziona przeze mnie w archiwum Radzyniu. Spis ludności przeprowadzony w 1940 r. przez Ukraiński Komitet Pomocy przy pełnej aprobacie Niemców"
wieś Kijowiec:
ogółęm- 617 mieszkańców (obecnie 300 )
Polacy - 135
Ukraińcy - 456
Ruscy - 18
Inne 8
w/g wyznania:
prawosławni -481
katolicy - 133
inne -4
W czasie II wojny w Kijowcu funkcjonowały 2 szkoły Ukraińska i Polska.
The administrator has disabled public write access.

Odp: Kijowiec a twierdza brzeska 11 years 3 months ago #1941

  • Daro
  • Daro's Avatar
Cześć
Jestem wlaścicielem (góry) w Malowej Górze znam położenie piwnic o których piszesz.Są tam też ceglane mury ogrubości około metra .na skarpach dużo okrągłych ołowianych kulek o średnicy około 1cm(strzelnisa?)Jeśli masz ochotę "pokopać" zapraszam
Darek 501 790 678
The administrator has disabled public write access.

Odp: Kijowiec a twierdza brzeska 11 years 3 months ago #1942

  • aloszak
  • aloszak's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 869
  • Thank you received: 72
  • Karma: 8
:) Ooo a mnie ta informacja bardzo zaciekawiła. A czy możesz zaznaczyć na satelicie w którym miejscu są te mury. Ołowiane kulki średnica około 1 cm to tzw: szrapnele, a więc miejsce to było ostrzeliwane przez artylerię więc nie jest to strzelnica.
The administrator has disabled public write access.

Odp: Kijowiec a twierdza brzeska 11 years 3 months ago #1943

  • admin
  • admin's Avatar
  • OFFLINE
  • Administrator
  • Posts: 472
  • Thank you received: 54
  • Karma: 9
Witaj Daro!
Przyznam, że twoje informacje zaciekawiły mnie :cheer: Gdyby to faktycznie były pozostałości fortyfikacji twierdzy.. :cheer:
Tak, jak Aloszak chętnie rzuciłbym okiem na to miejsce na mapie. Wrzuć mapkę lub podeślij na This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..
Last Edit: 11 years 3 months ago by admin.
The administrator has disabled public write access.

Odp: Kijowiec a twierdza brzeska 11 years 3 months ago #1944

  • wsk
  • wsk's Avatar
Witaj Daro.
Mnie to nie interesuje. Jedynie kiedy użyłem szpadla to przy wykopie pod fundamenty własnego domu.
Ale cieszę się że są zainteresowani że podsunąłem temat :)
Studiując i chcąc nie chcąc musząc zaliczyć "archeologię" i temat o stanowiskach archeologicznych w gm. Zalesie coś się tam człowiek dowiedział.
Będę śledził temat. Pasjonatom powodzenia
Pozdrawiam
The administrator has disabled public write access.

Odp: Kijowiec a twierdza brzeska 11 years 3 months ago #1945

  • Daro
  • Daro's Avatar
1)mur z czerwonej cegły gruby ok 1m
2)piwnice .Podobno częściowo rozebrane z cegły wybudowano 2 stodoły w Berezówce.
3)skarpa wysoka na ok 8-10m
4)dwa wały coś jak fosa wysokie ok 2-3m
na całej działce jest bardzo dużo czerwonej cegły .W kościele brak jakiejkolwiek wzmianki,na ten temat.właścicielami tej ziemi byli Lisowscy.Ostatni pochowany na mizarze w Lebiedziewie
Attachments:
Last Edit: 11 years 3 months ago by Daro.
The administrator has disabled public write access.
  • Page:
  • 1
  • 2
Time to create page: 0.063 seconds

baner laplander