Warning: Declaration of JParameter::loadSetupFile($path) should be compatible with JRegistry::loadSetupFile() in /libraries/joomla/html/parameter.php on line 388

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/joomla/application/application.php on line 481
Twierdza.org - Forum :: Topic: Fort lit. i oraz grupa fortowa "Żuki" (3/4)

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /modules/mod_menu/helper.php on line 85

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /libraries/kunena/menu/helper.php on line 84

Warning: preg_replace_callback(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 18 in /components/com_kunena/views/common/view.html.php on line 309

Warning: Attempt to modify property 'Array' of non-object in /libraries/joomla/registry/registry.php on line 342

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /libraries/kunena/external/nbbc/nbbc.php on line 214

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /libraries/kunena/external/nbbc/nbbc.php on line 226

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /libraries/kunena/external/nbbc/nbbc.php on line 230
Architektura militaris. Opisy i dokumentacja fortyfikacji. Nasze relacje z eksploracji, odkrycia, niewyjaśnione zagadki. Pamietaj, że każda informacja jest cenna!

TOPIC: Fort lit. i oraz grupa fortowa "Żuki"

Odp: Fort lit. i oraz grupa fortowa "Żuki" 13 years 1 month ago #616

  • admin
  • admin's Avatar
  • OFFLINE
  • Administrator
  • Posts: 472
  • Thank you received: 54
  • Karma: 9
:woohoo: Dobra robota. Chyba nie możesz się już doczekać wiosny :laugh: Dobrze, że nie ugrzązłeś w błocie.

Wracając do tematu to fajnie byłoby, gdybyś wrzucił poglądowo zdjęcie satelitarne z zaznaczeniem obiektów, które odwiedziłeś i sfotografowałeś. Jak zrobimy kiedyś generalną inwentaryzację obiektów to będzie, jak znalazł :cheer:
The administrator has disabled public write access.

Odp: Fort lit. i oraz grupa fortowa "Żuki" 13 years 1 month ago #622

  • aloszak
  • aloszak's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 869
  • Thank you received: 72
  • Karma: 8
FortOgrodniki.jpg

No mogła by już nadejść ta prawdziwa wiosna, znudziło mi się już siedzenie w domu, chciałem odwiedzić inną miejscówkę ale z powodu błota nie było szans na dojechanie tam, więc postanowiłem sprawdzić te do których dało się dojechać.
Prosżę bardzo fotka z satelity.
The administrator has disabled public write access.

Odp: Fort lit. i oraz grupa fortowa "Żuki" 12 years 11 months ago #918

  • Rusłan
  • Rusłan's Avatar
  • OFFLINE
  • Ekspert
  • Posts: 133
  • Thank you received: 5
  • Karma: 0
'Forumowe' zaległości zacznę odrabiać w tym dziale...
Zanim przejdę do tematu to mały OT. Aloszak, Admin, jestem pod wrażeniem Waszej pracy i poświęcenia dla sprawy! Począwszy od grzebania w dokumentach, mapach, relacjach, starych zdjęciach etc., po wypady w teren i weryfikację nagromadzonej wiedzy wśród plątaniny krzaków, w chaszczach, w wodzie i błocie! To co robicie to więcej niż 'kawał' dobrej roboty!!! :) Nie ukrywam, że jest to też inspiracja dla mnie! :)
Bardzo szanuję ludzi z pasją, a 'widać' ją u Was 'na każdym kroku'! :)
To tyle słodzenia... :P

Do rzeczy!admin wrote:
Co zatem z pozostałościami:
(...)
2. Półkaponiery pośredniej (tradytora) fortu "I" zbudowanej nad samym Bugiem
etc.
Nieliczne zdjęcia archiwalne coś tam podpowiadają ale wygląda na to, że nie obędzie się bez wiosennej penetracji terenu :)
Przyszła wiosna, przyszły święta, wybrałem się na tereny kraju lat dziecinnych...
I odpowiadam na pytanie Admina: półkaponiera pośrednia fortu "I" zbudowana nad samym Bugiem została przeze mnie odnaleziona i 'udokumentowana'! :) Jeśli Wy zrobiliście to wcześniej, to sorry, że zawracam głowę ;) Dla mnie było to odkryciem ponieważ byłem w tamtym miejscu dziesiątki razy i dopiero teraz na nią trafiłem! Po tylu latach! Ale tak jak wspominał Aloszak - za każdym razem zauważa się coś czego wcześniej nie dostrzegaliśmy... :)

Najpierw schemat przedstawiony wcześniej przez Admina. Zaznaczyłem o który obiekt chodzi:

Schemat.jpg


Położenie w terenie względem Fortu:

Gooearth.jpg


Teraz trochę zdjęć:

1.JPG



2.JPG



3.JPG


Od strony wody widoczny najlepiej:

5.JPG



6.JPG


Te przerwy między 'betonami' coś mi przypominały więc zacząłem wszystko mierzyć:


7.JPG


Widać z czego robiono 'dylatację' - czasami po prostu belki...


8.JPG


Po dokonaniu pomiarów podjechałem na położony nieopodal Fort i tam też dokonałem pomiarów. Wszystko się zgadza!


[attachment:10]9.JPG[/attachment]


Przerwy między 'betonami' identycznej szerokości (ok. 20 cm.), same 'betony' identycznej szerokości (ok. 2 m.) i w powtarzalnym ułożeniu... Generalnie ta sama układanka!

Dzięki zdjęciom Aloszaka możemy zauważyć, że na 99% identyczne schematy i wymiary występują w innych miejscach!
Przy okazji łażenia w terenie i czytaniu tego co napisaliście i pokazaliście nasuwa się trochę pytań, ale o tym już w kolejnym wpisie...
Attachments:
The administrator has disabled public write access.

Odp: Fort lit. i oraz grupa fortowa "Żuki" 12 years 11 months ago #920

  • aloszak
  • aloszak's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 869
  • Thank you received: 72
  • Karma: 8
P6130097.JPG

:woohoo: Rusłan a toś mnie zaskoczył ja byłem w tym miejscu kilka razy i tego nie odkryłem, jednak na odkrycia najlepsza jest wiosna. Pogratulować dobrej pracy w terenie.
P1250031.JPG
Last Edit: 12 years 11 months ago by aloszak.
The administrator has disabled public write access.

Odp: Fort lit. i oraz grupa fortowa "Żuki" 12 years 11 months ago #922

  • Rusłan
  • Rusłan's Avatar
  • OFFLINE
  • Ekspert
  • Posts: 133
  • Thank you received: 5
  • Karma: 0
Aloszak, sądząc po drugim zdjęciu, które wstawiłeś, to musiałeś prawie na to wejść! :)

Na miejscu trwa akcja wyciągania z wody konarów, które najprawdopodobniej ułatwiają powstawanie zatorów zimą. Największe drzewa wyciągają ciągnikami i składuję dalej od brzegu:

1_2011-04-25-2.JPG


Część składają bliżej brzegu i nimi właśnie praktycznie przywalili resztki kaponiery: !

widobszczijikolki.JPG


Może robotnicy łażąc i depcząc okolice podeptali zarastające betony krzaczki i pnącza i tym samym odsłonili to co nas interesuje ;)

Teraz zdjęcie porównujące kaponierę nad Bugiem i to co pozostało z Fortu:

srawnienie.jpg


Przypominam, że wymiary poszczególnych fragmentów są identyczne.
Jak widać w resztkach fortu zachował się 'dach', którego wcale nie ma w kaponierze nad Bugiem. W innych działach i wątkach forum, szczególnie na zdjęciach Aloszaka i Eugene możemy zauważyć identyczne konstrukcje.

Teraz moje pytanie:

Jak doszło do zniszczenia kaponiery?
Coś może sugerować spory kawał betonu walający się na środku nurtu. Może została wysadzona? Teraz pozostaje dokonać oględzin tego czegoś w korycie rzeki, wcale się nie zdziwię, jeśli będzie to brakująca część nadbrzeżnej kaponiery...
Last Edit: 12 years 11 months ago by Rusłan. Reason: dodanie info
The administrator has disabled public write access.

Odp: Fort lit. i oraz grupa fortowa "Żuki" 12 years 11 months ago #925

  • aloszak
  • aloszak's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 869
  • Thank you received: 72
  • Karma: 8
:( No właśnie Rusłan od dawna szukam jakiś informacji o Forcie w Żukach i jak do tej pory bez powodzenia, więc nie powiem Ci kto jest odpowiedzialny za jego zniszczenie. Przeszukałem I wś i IIwś ;) znalazłem o Kostomłotach i Okczynie, ale o Żukach cisza.
The administrator has disabled public write access.

Odp: Fort lit. i oraz grupa fortowa "Żuki" 12 years 11 months ago #927

  • admin
  • admin's Avatar
  • OFFLINE
  • Administrator
  • Posts: 472
  • Thank you received: 54
  • Karma: 9
Rusłan dobra robota :whistle: bo niedługo to i ten kawałek betonu wciągnie nurt - no to mnie uprzedziłeś ;)

Nasz Bug pochłonął na pewno dużą część tej kaponiery, resztę pewnie rozebrali ludzie. Następnym razem postaram się zaczepić miejscowych - domy są przecież tuż obok więc na pewno coś wiedzą. Myślę, że coś więcej "wyjdzie" latem.

Moje fotki - w zasadzie to samo co odkrył Rusłan ale co tam :cheer:

DSC09430.JPG


DSC09431.JPG


DSC09432.JPG
Attachments:
The administrator has disabled public write access.

Odp: Fort lit. i oraz grupa fortowa "Żuki" 12 years 11 months ago #953

  • Rusłan
  • Rusłan's Avatar
  • OFFLINE
  • Ekspert
  • Posts: 133
  • Thank you received: 5
  • Karma: 0
aloszak wrote:
znalazłem o Kostomłotach i Okczynie
Miejsca mi najbliższe! :) Mógłbyś podzielić się wiedzą, albo chociaż źródłem? :)
The administrator has disabled public write access.

Odp: Fort lit. i oraz grupa fortowa "Żuki" 12 years 11 months ago #955

  • aloszak
  • aloszak's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 869
  • Thank you received: 72
  • Karma: 8
Wiedzą mogę się podzielić zawsze, gorzej z tym drugim bo przeszukując strony w necie tylko sporadycznie je zapisuje, bo zazwyczaj są w nim nie wielkie wzmianki na interesujące mnie tematy.
Rejon na odcinku Kodeń Kostomłoty okazuje się być, miejscem koncentracji wojsk przed przeprawą przez Bug w obu wojnach tzn: Iwś i w IIwś. Gdy wyzwoliciele szli od wschodu również przeprawiali się przez rzekę w tych samych miejscach co niemcy idąc na wsch. Gdzieś kiedyś znalazłem niewielką mapkę to potem dodam.
The administrator has disabled public write access.

Odp: Fort lit. i oraz grupa fortowa "Żuki" 12 years 11 months ago #957

  • Rusłan
  • Rusłan's Avatar
  • OFFLINE
  • Ekspert
  • Posts: 133
  • Thank you received: 5
  • Karma: 0
Super, dzięki! ;) Mapka też byłaby mile widziana, chociaż domyślam się o jakie miejsca chodzi, bo znaleźliśmy na tym odcinku gigantyczne, głębokie i rozbudowane okopy...
The administrator has disabled public write access.

Odp: Fort lit. i oraz grupa fortowa "Żuki" 12 years 11 months ago #959

  • aloszak
  • aloszak's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 869
  • Thank you received: 72
  • Karma: 8
Kostomłoty nad Bugiem. W pobliżu obejrzał Zyg. Gloger na wydmie osadę przedwiekową, gdzie znalazł bełty, okrzeski, czerepy popielenie itd.
Tak opisywał w 1890r Oskar Kolberg w książce pt: "Chełmskie Obraz Etnograficzny"
Oj zapomniałem dodać gdzieś czytałem, że w 1939r nasi żołnierze ( Nie chodzi tu o dużą grupę a o 2-4 osoby) w celu uniknięcia niewoli przebrali się w cywilne łachy w cerkwi w Kostomłotach, :( ale nie pamiętam gdzie to wyczytałem.

Na temat forsowania Bugu przez armie czerwoną jest trochę w książsce pt: " NA Przedpolach Warszawy" autor zdaje się Kempa nie pamiętam czy jest tam coś o Kostomłotach ale pamiętam z tej książki że niemcy 7 razy usiłowali kontraatakami zepchnąć ruskich pod Kodniem do rzeki.
Last Edit: 12 years 11 months ago by aloszak.
The administrator has disabled public write access.

Odp: Fort lit. i oraz grupa fortowa "Żuki" 12 years 11 months ago #961

  • Rusłan
  • Rusłan's Avatar
  • OFFLINE
  • Ekspert
  • Posts: 133
  • Thank you received: 5
  • Karma: 0
To co wstawiłeś znam! :) O Glogerze chcę napisać w wątku o Bugu ;) Ale to już nie dzisiaj... ;)
Dzięki z wskazanie knigi! Poszukam! :) Coś ciekawego wyczytam, na pewno się podzielę! ;)
Last Edit: 12 years 11 months ago by Rusłan.
The administrator has disabled public write access.

Odp: Fort lit. i oraz grupa fortowa "Żuki" 12 years 11 months ago #969

  • admin
  • admin's Avatar
  • OFFLINE
  • Administrator
  • Posts: 472
  • Thank you received: 54
  • Karma: 9
Rusłan wrote:
Super, dzięki! ;) Mapka też byłaby mile widziana, chociaż domyślam się o jakie miejsca chodzi, bo znaleźliśmy na tym odcinku gigantyczne, głębokie i rozbudowane okopy...
Może się przyda. Mapa (duży plik) z 1904 okolice Kodnia. B.ciekawa legenda. LINK
i trochę szerzej na rosyjskiej mapie z 1914 link 2
Last Edit: 12 years 11 months ago by admin.
The administrator has disabled public write access.

Odp: Fort lit. i oraz grupa fortowa "Żuki" 12 years 9 months ago #1116

  • admin
  • admin's Avatar
  • OFFLINE
  • Administrator
  • Posts: 472
  • Thank you received: 54
  • Karma: 9
Zobacznie nowe zdjęcia pozostałości fortu I. Zdjęcia z tegorocznej wiosennej wyprawy.

Tutaj mała instrukcja dla orientacji.
fortilegenda.JPG


i kilka fotek z galerii:

1. To wszystko co zostało z centralnego wału z kazamatami. Fotka od PN/ZACH tj. od strony zapola.
fortiwalcentralny13.JPG

2. Pozostałości po charakterystycznym, trójkątnym zakończeniu fortu. Fotka od PN tj. od centralnej cz.fortu
forticzolo5.JPG

3. Rów forteczny w kierunku wsi Kołpin-Ogrodniki
fortirowmiedzyfortowy2.JPG

4. Pozostałości wschodniej baterii fortu I
fortviwschodniabateria2.JPG
Last Edit: 12 years 9 months ago by admin.
The administrator has disabled public write access.

Odp: Fort lit. i oraz grupa fortowa "Żuki" 12 years 9 months ago #1118

  • EUGENE
  • EUGENE's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 295
  • Thank you received: 25
  • Karma: 2
Na foto vidno, chto fort tak i ne byl dostroen.:(

I fortom trudno nazvatj to, chto my vidim, skoree - fortovaia gruppa.;)

Material, iz kotorogo stroili fort, prosto uzhashyj. Poetomu do nashih dnej i malo chto sohranilosj.

admin, v blizhajshee vremja mozhno budet uvidetj fotogalereiu vseh fortov?:)
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.151 seconds

baner laplander