Warning: Declaration of JParameter::loadSetupFile($path) should be compatible with JRegistry::loadSetupFile() in /libraries/joomla/html/parameter.php on line 388

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/joomla/application/application.php on line 481
Twierdza.org - Forum :: Topic: Konferencja - Kamienie milowe w historii Terespola (1/3)

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /modules/mod_menu/helper.php on line 85

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /libraries/kunena/menu/helper.php on line 84

Warning: preg_replace_callback(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 18 in /components/com_kunena/views/common/view.html.php on line 309

Warning: Attempt to modify property 'Array' of non-object in /libraries/joomla/registry/registry.php on line 342

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /libraries/kunena/external/nbbc/nbbc.php on line 214

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /libraries/kunena/external/nbbc/nbbc.php on line 226

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /libraries/kunena/external/nbbc/nbbc.php on line 230

TOPIC: Konferencja - Kamienie milowe w historii Terespola

Konferencja - Kamienie milowe w historii Terespola 12 years 7 months ago #1359

  • admin
  • admin's Avatar
  • OFFLINE
  • Administrator
  • Posts: 472
  • Thank you received: 54
  • Karma: 9
Konferencję pt. ,,Kamienie milowe w historii Terespola” organizowana w ramach XIX Europejskich Dni Dziedzictwa odbędzie się w dniu 18 września br. w sali konferencyjnej Miejskiego Ośrodka Kultury w Terespolu, ul. Sienkiewicza 27. Rozpoczęcie godzina 16.00.

W programie referaty:
1.Lokacja miasta, czasy świetności za Jana Jerzego Fleminga – mgr Justyna Sowa;
2.Powstanie Przetwórni Owocowo-Warzywnej i jej dalsze losy do czasów zamknięcia – mgr Wanda Kuśnierek;
3. Zagłada Żydów terespolskich w okresie II wojny światowej – student UMCS Dominik Sobol

Około godziny 19:00 uczestnicy konferencji udadzą się do terespolskiej Prochowni, gdzie zostanie wygłoszony ostatni referat pt. Budowa Twierdzy Brzeskiej – jej wpływ na losy miasta – Andrzej Lipowiecki, Karol Niczyporuk, będzie on połączony ze zwiedzaniem zabytkowego obiektu oraz wystawą eksponatów historycznych.

Organizatorzy:

Miejski Ośrodek Kultury w Terespolu, Urząd Miasta Terespol, Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej, Towarzystwo Przyjaciół Historii i Fortyfikacji w Terespolu
The administrator has disabled public write access.

Odp: Konferencja - Kamienie milowe w historii Terespola 12 years 7 months ago #1360

  • admin
  • admin's Avatar
  • OFFLINE
  • Administrator
  • Posts: 472
  • Thank you received: 54
  • Karma: 9
Plakat:

aaaedd.jpg



W ramach tej imprezy będzie można zwiedzić prochownię w terespolu, co jest dodatkową, sporą atrakcją, bo obiek ten nie jest normalnie dostępny :)
The administrator has disabled public write access.

Odp: Konferencja - Kamienie milowe w historii Terespola 12 years 6 months ago #1362

  • admin
  • admin's Avatar
  • OFFLINE
  • Administrator
  • Posts: 472
  • Thank you received: 54
  • Karma: 9
Relacja foto na stronach MOK Terespol:

Galeria 1
Galeria 2
The administrator has disabled public write access.

Odp: Konferencja - Kamienie milowe w historii Terespola 12 years 6 months ago #1363

  • EUGENE
  • EUGENE's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 295
  • Thank you received: 25
  • Karma: 2
Kto estj kto na foto?;)

<strong>admin</strong>, vy byli na konferencii?B)
Last Edit: 12 years 6 months ago by EUGENE.
The administrator has disabled public write access.

Odp: Konferencja - Kamienie milowe w historii Terespola 12 years 6 months ago #1364

  • admin
  • admin's Avatar
  • OFFLINE
  • Administrator
  • Posts: 472
  • Thank you received: 54
  • Karma: 9
Eugen, к сожалению, я не мог быть там :(

Z relacji wiem, że organizatorzy wykonali kawał dobrej roboty.
Gratuluję!!! :whistle:

Zanosi się na to, że i w Terespol zaczyna się cenić dzidzictwo historii i dzięki wysiłkom kilku miłośników historii prochowania w Terespolu być może doczeka się rewitalizacji :)

Wiecej informacji TUTAJ
The administrator has disabled public write access.

Odp: Konferencja - Kamienie milowe w historii Terespola 12 years 6 months ago #1365

  • admin
  • admin's Avatar
  • OFFLINE
  • Administrator
  • Posts: 472
  • Thank you received: 54
  • Karma: 9
The administrator has disabled public write access.

Odp: Konferencja - Kamienie milowe w historii Terespola 12 years 6 months ago #1366

  • Mariusz
  • Mariusz's Avatar
  • OFFLINE
  • Specjalista
  • Posts: 86
  • Thank you received: 23
  • Karma: 3
Last Edit: 12 years 6 months ago by Mariusz.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: admin

Odp: Konferencja - Kamienie milowe w historii Terespola 12 years 6 months ago #1368

  • admin
  • admin's Avatar
  • OFFLINE
  • Administrator
  • Posts: 472
  • Thank you received: 54
  • Karma: 9
Szerszy materiał filmowy w pulsmiasta.tv

Last Edit: 12 years 6 months ago by admin.
The administrator has disabled public write access.

Odp: Konferencja - Kamienie milowe w historii Terespola 12 years 5 months ago #1400

  • Mariusz
  • Mariusz's Avatar
  • OFFLINE
  • Specjalista
  • Posts: 86
  • Thank you received: 23
  • Karma: 3
Dziś o godz. 11:30 dokonano oficjalnego otwarcia prochowni. Zainteresowanie było nawet spore. Zrobiłem kilka zdjęć
Last Edit: 12 years 5 months ago by Mariusz.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: admin

Odp: Konferencja - Kamienie milowe w historii Terespola 12 years 1 month ago #1479

  • aloszak
  • aloszak's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 869
  • Thank you received: 72
  • Karma: 8
Ponieważ pogoda jest fatalna i raczej nie nadaje się do wypadów w teren, ( a już mam dosyć siedzenia w domu) postanowiłem odwiedzić Prochownie w Terespolu.
Zastałem Panów akurat podczas prac, ale to im nie przeszkadzało, że ktoś chce obejrzeć Prochownię i bez problemu zaprosili mnie do środka. Po prostu prawdziwi miłośnicy.
Muszę przyznać, że Pan Niczyporuk jeden z miłośników, którzy wciąż pracują nad przywróceniem prochowni dawnego wyglądu, który mnie oprowadzał opowiadając historię prochowni (muszę zaznaczyć bardzo ciekawie), zrobił na mnie duże wrażenie.
Wstęp jest bezpłatny, a Panowie bardzo sympatyczni, zwiedzać można cały obiekt mimo, że wciąż trwają prace. Więc jak macie siedzieć w domu i się nudzić to polecam wycieczkę do Terespola.

aP2250068.JPG


bP2250072.JPG


cP2250058.JPG


dP2250045.JPG


eP2250041.JPG

oryginalne tory kolejki wąskotorowej które były ułożone w pobliżu fortów Twierdzy Brzeskiej. Jako ciekawostkę podam, że Panowie mają w swoich zbiorach zdjęcie Terespola na którym widoczne są takie tory.
fP2250035.JPG

Makieta Prochowni w Terespolu.

hP2250062.JPG

Ci Panowie tak pięknie to odnowili, że ten mechanizm działa jak nowy.

gP2250030.JPG

A to już makieta Baterii Artylerii Morskiej w Terespolu kalibru 254 mm
Last Edit: 12 years 1 month ago by aloszak.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: admin, EUGENE

Odp: Konferencja - Kamienie milowe w historii Terespola 12 years 1 month ago #1481

  • EUGENE
  • EUGENE's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 295
  • Thank you received: 25
  • Karma: 2
aloszak, estj esche foto? B)
The administrator has disabled public write access.

Odp: Konferencja - Kamienie milowe w historii Terespola 12 years 1 month ago #1482

  • aloszak
  • aloszak's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 869
  • Thank you received: 72
  • Karma: 8
Oczywiście, że mam jeszcze trochę fotek.
Ale i tak będę was namawiał na odwiedzenie Prochowni Terespolskiej, chociaż po to, aby posłuchać opowieści Pana Niczyporuka. Dzięki niemu np: dowiedziałem się, że działo Baterii Artylerii Morskiej z Terespola zostało zdobyte przez Niemców i w późniejszym czasie przez nich używane. Ale celowo nie zdradzę wam szczegółów gdzie, co i jak.

art1P2250031.JPG


art2P2250033.JPG
The administrator has disabled public write access.

Odp: Konferencja - Kamienie milowe w historii Terespola 12 years 1 month ago #1483

  • aloszak
  • aloszak's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 869
  • Thank you received: 72
  • Karma: 8
A to zdjęcie Terespola, na którym widoczne są tory kolejki wąskotorowej przy pomniku Traktu Warszawsko-Brzeskiego, który istnieje do dnia dzisiejszego.


tor1P2250032.JPG



tor4P2250079.JPG


A to rysunek znaleziony już przeze mnie w Tygodniku Ilustrowanym Nr.41 z 10 października 1903 rokuJak będziecie w Terespolu możecie sobie porównać rysunek z pomnikiem i szybko zauważycie, że zostało tylko usunięte carskie godło.

trakt.jpg
The administrator has disabled public write access.

Odp: Konferencja - Kamienie milowe w historii Terespola 12 years 1 month ago #1484

  • aloszak
  • aloszak's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 869
  • Thank you received: 72
  • Karma: 8
Wracając do torów kolejki wąskotorowej, Pan Niczyporuk również pokazał mi sposób montowania torów. Na końcówkach szyn znajdowały się takie ruchome zatrzaski które wystarczyło podnieść w górę dołączyć następny odcinek szyn i opuścić zatrzask to tak w skrócie. Taki sposób montowania szyn zapewniał szybkość i łatwość montażu.


tor2P2250040.JPG


Na drugim zdjęciu lepiej jest to widoczne.


tor3P2250039.JPG
The administrator has disabled public write access.

Odp: Konferencja - Kamienie milowe w historii Terespola 12 years 1 month ago #1485

  • aloszak
  • aloszak's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 869
  • Thank you received: 72
  • Karma: 8
Ten wąski korytarzyk prowadzi do długiego korytarza biegnącego wzdłuż całej prochowni zdjęcie nr.2 zostały w nim umieszczone trzy pionowe szyby wentylacyjne wychodzące na dach prochowni (foto makiety, które zamieściłem wcześniej), tuż nad sufitem dodatkowo biegnie poziomy szyb wentylacyjny, połączony z tymi pionowymi. To właśnie z stąd świeże powietrze trafiało do ośmiu pomieszczeń ( bo nie wspomniałem wcześniej), że w prochowni znajduje się osiem pomieszczeń w jednym z nich znajdowało się laboratorium w którym są umieszczone stalowe okiennice.


Kor1P2250043.JPG



kor2P2250045.JPG



wen1P2250046.JPG

To pionowy szyb wentylacyjny.

wen3P2250047.JPG

To poziomy szyb, za krótkie miałem rence aby go dobrze sfotografować

wen2P2250050.JPG
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.075 seconds

baner laplander