Warning: Declaration of JParameter::loadSetupFile($path) should be compatible with JRegistry::loadSetupFile() in /libraries/joomla/html/parameter.php on line 388

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/joomla/application/application.php on line 481
Twierdza.org - Forum :: Topic: Baza Lotnicza Małaszewicze 1936 - 1952 (5/8)

Warning: preg_replace_callback(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 18 in /components/com_kunena/views/common/view.html.php on line 309

Warning: Attempt to modify property 'Array' of non-object in /libraries/joomla/registry/registry.php on line 342
Historia z twierdzą w tle. Ślady wydarzeń historycznych, komentarze, ciekawostki oraz to co nie wyjaśnione - zagadki i tajemnice...

TOPIC: Baza Lotnicza Małaszewicze 1936 - 1952

Odp: Baza Lotnicza Małaszewicze 1936 - 1952 12 years 23 minutes ago #1671

  • robertox
  • robertox's Avatar
  • OFFLINE
  • Ekspert
  • Posts: 110
  • Thank you received: 10
  • Karma: 2
Admin dzięki ! Ja nie zawsze mogę przeczytać interesujące mnie artykuły w prasie lokalnej nie wiem jak inni . Maxim piszesz ze parę lat kopiesz więc znasz sytuację tak na dobrą sprawę nie ma u nas procedur dotyczących przekazywania tego co jest w ziemi muzeum bo co w ziemi to państwa . Bieganie po polach z wyrywką też za jakiś czas może okazać się ciężkim przestępstwem , w innym wątku podjęliśmy inicjatywę naprawy tego co inni zepsuli Wiesz co napisał autor Terespol net ano przypomniał o papierkach konsekwencjach . Zero choćby deklaracji pomocy , straszenie chyba najlepiej wychodzi , co niektórym psucie też i tu wszyscy wiedzą kogo mam na myśli . Niestety traktuje się nasze zainteresowania jak dziwactwo wręcz szkodliwe to o czym z takimi rozmawiać , o co prosić ECH!!!!!!!!!!!
The administrator has disabled public write access.

Odp: Baza Lotnicza Małaszewicze 1936 - 1952 11 years 11 months ago #1672

  • maxim
  • maxim's Avatar
  • OFFLINE
  • Specjalista
  • Posts: 69
  • Thank you received: 2
  • Karma: 0
własnie tak to jeset, ze niszczymy i takie tam mało znaczące słowa płynące z ust (nie powiem kogo) jak popiardywanie Łosia stojącego po szyje w jendnym z nadbużańskich bagien;))
zamiast powieksać wystawy (nawet w takiej prochowni) gromadzić zbiory i cieszyć sie tym ze ludzie chcą pomuc zeby móc zobaczyć co było jaki sprzęt jakie wyposażenie itp.itd.
Niestety wiele ciekawych żeczy londuje w wodize lub niszczeje i rdzewiejee dalej.no ale mamy takie prawo wienc jest jak jest. Jednak jest swiatełko nadziei ,praca nad nową ustawą trwa i zobaczymy co z tego wyniknie.

PS.wiele nowych stanowisk archeologicznych zostało odkrytych przez Bialskich poszukiwaczy i wiele jest odkrywanych ,jest tylko jedno ALE ludzie boją sie zgłaszac i pozostawiaja takową wiedze tylko sobie lub bliskiemu gronu znajomych poszukiwaczy.
Dopuki ustawa i podejscie odpowiednich organów państwowych sie nie zmieni wiele zielonych i rudych przedmiotów zostanie tam gdzie nie powinny zostac.

SORY ze nie na temat BAZY.
pozdrawiam
The administrator has disabled public write access.

Odp: Baza Lotnicza Małaszewicze 1936 - 1952 11 years 11 months ago #1685

  • robertox
  • robertox's Avatar
  • OFFLINE
  • Ekspert
  • Posts: 110
  • Thank you received: 10
  • Karma: 2
Witam ! Ostatnio wybrałem się na teren lotniska , to co zobaczyłem przeraziło mnie bardzo za czołem od bramy i tu ząg słupy przesunięte przeszkadzały w budowie drogi , resztki wartowni z piwnicą zasypane . Po resztkach o rurowania ocalałego zbiornika paliwowego wspomnienia, ogólnie śmieci , postarano sie zasypać go w całości świeże śmieci flaszki po piwie . Ciekawy jestem czy ocalały części drogi brukowanej wewnętrznej bliżej dawnej wagonowni teraz się tam buduje (nie dotarłem tam) Pan leśnik ponoć soli mandaty widocznie za mało. Powoli znika wszystko w zaroślach no cóż będziemy mieli tam piękny las a ile drewna z niego będzie :lol: Tak wracając do list poległych to jeden z grobów znajduje sie na styku wsi Małaszewicze D ,Małe
Last Edit: 11 years 11 months ago by robertox.
The administrator has disabled public write access.

Odp: Baza Lotnicza Małaszewicze 1936 - 1952 11 years 11 months ago #1686

  • robertox
  • robertox's Avatar
  • OFFLINE
  • Ekspert
  • Posts: 110
  • Thank you received: 10
  • Karma: 2
Witam !!!! Mam pytanie do ogółu cz ktoś ma jakieś informacje na temat budynków w Bazie a mianowicie chodzi mi o ruiny bloków zaraz za przejazdem po prawej stronie jadąc na WOC co się nich mieściło? Słyszałem że one pierwsze padły ofiara bombardowań. Patrząc z pozycji drogi Brama , następnie w niedalekiej odległości usytuowane bloki najwyżej dwu kondygnacyjne dwa lub trzy następnie musiał być jakiś magazyn . Dlaczego tak sądzę , sposób budowy resztki funda mętów , dalej są odlane słupy ze zbrojonego betonu płaska powierzchnia bez piwnic . Studzienki kanalizacyjne po lewej stronie drogi koniec nowego lasu (stare boisko) lej myślałem ze po bombie ale przy samym dnie widoczne są półkoliste odlewy betonowe co świadczy ze mógł to być np zbiornik p.poż Ja osobiście nie dotarłem do fotografii z tej strony lotniska , jak by ktoś mógł mnie oświecić ?
The administrator has disabled public write access.

Odp: Baza Lotnicza Małaszewicze 1936 - 1952 11 years 11 months ago #1700

  • aloszak
  • aloszak's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 869
  • Thank you received: 72
  • Karma: 8
Robertox słupy to przypuszczalnie pozostałości po filarach nośnych Hangarów na których opierały się stalowe kratownice konstrukcji dachu.

P7310086.JPG


Ale również mogą to być pozostałości po magazynach części, kłopot w tym, że nie wiadomo w którym miejscu takie magazyny się znajdowały i ile ich było.

Koszarowce które budowano w Małaszewiczach mogły wyglądać np.: tak jak ten zachowany blok po byłych Koszarach 34-tego pułku piechoty w Białej Podl. Przy obecnej ul. Kopernika.

P9260002.JPG


Koszarowce wg tego projektu były budowane w dwóch wariantach, dla kadry Oficerskiej i Podoficerskiej, różnice zewnętrzne to głównie zdobnictwo na fasadzie głównej, wewnętrzne to oczywiście po za rozkładem pomieszczeń większy metraż mieszkań. Wg tego projektu bloki powstały np.: w Radomiu i Chełmie. Czy w Małaszewiczach tego nie wiem, bo oczywiście istniało jeszcze kilka a może kilkanaście innych projektów z których korzystało wojsko. Ten blok to blok mieszkalny dla kadry z rodzinami. Jak widać z dachem skośnym, ale także istniały projekty budynków z dachami płaskimi.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: robertox

Odp: Baza Lotnicza Małaszewicze 1936 - 1952 11 years 11 months ago #1702

  • robertox
  • robertox's Avatar
  • OFFLINE
  • Ekspert
  • Posts: 110
  • Thank you received: 10
  • Karma: 2
Dzięki ! Ale z tego co wiem to nie był hangar ale raczej garaż lub podręczny magazyn , cofając się do E30 to i owszem pasuje do takich budynków z wyjątkiem jednego pierwszego co świadczy o tym ano to co napisałem nikt nie buduje bloków dla kadry ze wzmocnionym stropem . W zachowanym kawałku słupa są kwadratowe otwory na belki lub stalowe tregry z czasem wyparowały . piwnice tych budynków zostały rozebrane cegła pozyskana oprócz tego o którym mówię który jest najbliżej toru, i najwięcej ciężkiego gruzu go przykrywa za dużo cegły to tam nie ma . po przeciwnej stronie drogi w kierunku Małaszewicze M był budynek magazyn bo tam powierzchnia płaska trochę cegły ale bez zbrojonego betonu , takie budynki są prawie przez cała długość między tymi Miejscowościami , jeden zbiornik zachowany resztę nie . Zauważ jedną prawidłowość brama nr 2 Małaszewicze M widoczna z E30 zaraz za torami ruiny budynku dość dużego ale całkiem iny sposób budowy zachowane część stropów właśnie płaskich . Szukałem planów bazy ale nigdzie ich nie ma . Firma budująca nie istnieje , porównywanie konstrukcji zachowanych bloków coś tam daje , relacje miejscowych niewiele bo nie mieli dostępu . Ok powiem co podejrzewam Centrala łącz . , lub sztab z kancelariami Może się mylę?
The administrator has disabled public write access.

Odp: Baza Lotnicza Małaszewicze 1936 - 1952 11 years 11 months ago #1703

  • aloszak
  • aloszak's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 869
  • Thank you received: 72
  • Karma: 8
Tak prawdę mówiąc po prawej stronie drogi byłem tylko raz i tylko chwilę więc można powiedzieć, że terenu nie znam, chociaż wiem, że są tam gruzy. Dlatego zaznaczyłem, że mogły to być Hangary gdyż na zdjęciu lotniczym są widoczne, ale nie wiem o które dokładnie miejsce Ci chodzi, więc i dlatego zaznaczyłem, że mogły to być magazyny. Kiedyś w jakiejś przedwojennym wydaniu czytałem krótką wzmiankę na temat Małaszewicz, że musiano wybudować szybko magazyny na części i uzbrojenie, gdyż korzystano chwilowo z garaży. Teraz nie pamiętam gdzie tą wzmiankę przeczytałem.
Co się tyczy budynków koszarowych, mogły to być typowe Koszarowe mieszkalne dla żołnierzy czynnej z izbami mieszkalnymi, a np.: strop nad piwnicą być wzmocniony gdyż piwnica była przewidziana jako schron PLOT.
Później w dziale literatury wrzucę linki do publikacji przedwojennych na temat budownictwa Wojskowego, jest tam również troszkę na temat Brześcia, niestety nie ma o Małaszewiczach.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: robertox

Odp: Baza Lotnicza Małaszewicze 1936 - 1952 11 years 11 months ago #1705

  • robertox
  • robertox's Avatar
  • OFFLINE
  • Ekspert
  • Posts: 110
  • Thank you received: 10
  • Karma: 2
Fotka którą zamieściłeś właśnie to chodzi o ten garaż magazyn , co do piwnic to ja pisałem o tych które zostały odkopane dla cegły . Jak będziesz miał czas i ochotę to zobacz sam raczej trudno było by tam dotrzeć do piwnicy te które odkopali tam papierka nie było . Ja za małolata z kolegą próbowałem tam dotrzeć przez kanalizację ale o mały włos nas nie zasypało. W pobliżu nawet w latach 90 znajdowano amunicję byli saperzy z Dęblina. G dyby nie był to teren lasów na bank by to splantowali i zrobili drogę dojazdową do nowego punktu . W Było Nie Minęło były niby plany pracownika bazy ale nie wiele mi one pasowały , za potężnie budowane jak na koszaro wiec być może się mylę ale poczekam na twoją ocenę.
The administrator has disabled public write access.

Odp: Baza Lotnicza Małaszewicze 1936 - 1952 11 years 11 months ago #1706

  • Mariusz
  • Mariusz's Avatar
  • OFFLINE
  • Specjalista
  • Posts: 86
  • Thank you received: 23
  • Karma: 3
robertox wrote:
Witam ! Ostatnio wybrałem się na teren lotniska , to co zobaczyłem przeraziło mnie bardzo za czołem od bramy i tu ząg słupy przesunięte przeszkadzały w budowie drogi , resztki wartowni z piwnicą zasypane . Po resztkach o rurowania ocalałego zbiornika paliwowego wspomnienia, ogólnie śmieci , postarano sie zasypać go w całości świeże śmieci flaszki po piwie . Ciekawy jestem czy ocalały części drogi brukowanej wewnętrznej bliżej dawnej wagonowni teraz się tam buduje (nie dotarłem tam) Pan leśnik ponoć soli mandaty widocznie za mało. Powoli znika wszystko w zaroślach no cóż będziemy mieli tam piękny las a ile drewna z niego będzie :lol: Tak wracając do list poległych to jeden z grobów znajduje sie na styku wsi Małaszewicze D ,Małe

Jeżeli chodzi o bruk to jeszcze jest
Bruk.jpg
The administrator has disabled public write access.

Odp: Baza Lotnicza Małaszewicze 1936 - 1952 11 years 11 months ago #1707

  • Mariusz
  • Mariusz's Avatar
  • OFFLINE
  • Specjalista
  • Posts: 86
  • Thank you received: 23
  • Karma: 3
Natknąłem się na zdjęcie znajomego, który lata paralotnią i zrobił zdjęcie fragmentu obszaru byłego lotniska. Dopasowałem do zdjęcia Luftwaffe. Jak widać układ drogi prawie się nie zmienił. Jak na razie pas startowy choć nie w całości zachował się, ale jak długo nie wiadomo. W tym roku miały rozpocząć się prace budowlane właśnie na tym obszarze. Poprosiłem znajomego aby zrobił więcej zdjęć z innych rejonów. Chociaż tyle pozostanie, na zdjęciach, bo to co znamy zniknie z czasem bezpowrotnie, a wielka szkoda. Już dziś pytając moich rówieśników i młodsze pokolenie mało kto potrafi powiedzieć więcej niż to, że w czasie wojny było tu lotnisko.

Bez-nazwy-3.jpg


Bez-nazwy-2a.jpg
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: robertox

Odp: Baza Lotnicza Małaszewicze 1936 - 1952 11 years 11 months ago #1708

  • robertox
  • robertox's Avatar
  • OFFLINE
  • Ekspert
  • Posts: 110
  • Thank you received: 10
  • Karma: 2
Witam Dzięki Mariusz za fotki !Po wojnie rozwinąć odbudować nie dawali komuniści i nasz wielki sąsiad , a teraz kapitaliści ;) Ale są ludzie tu którzy coś robią wbrew temu co się mówi nie wielkimi środkami w miarę swoich możliwości.Z tej fotki wiele wynika mianowicie widoczny jest hangar lub magazyn o którym pisaliśmy , kurczę klatka w bok i wiele byśmy się dowiedzieli , i tu też są wątpliwości a może moja wiedza jest niedostateczna , z relacji świadków wiem iż był pas betonowy , resztki tego pasa były widoczne PGR trzymał tam kiszonki obecnie teren Gazpolu ponoć betonowe płyty były wykorzystywane do budowy drogi . Z wcześniejszych fotek widać ze tereny postojowe i drogi kołowania były raczej trawiaste z tego zdjęcia wniosek ze były dwa pasy trawiasty (zapasowy ) Niemcy naprawiali pas po to potrzebna była im glina ze zdjęcia z paralotni dokładnie widać pozostałości lei , nie dam głowy ze nie pomyśleli o pasie zapasowym , liczyli na białą ?
Last Edit: 11 years 11 months ago by robertox.
The administrator has disabled public write access.

Odp: Baza Lotnicza Małaszewicze 1936 - 1952 11 years 11 months ago #1710

  • aloszak
  • aloszak's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 869
  • Thank you received: 72
  • Karma: 8
:) Mariusz Super fotka i proszę o więcej.
The administrator has disabled public write access.

Odp: Baza Lotnicza Małaszewicze 1936 - 1952 11 years 11 months ago #1712

  • Mariusz
  • Mariusz's Avatar
  • OFFLINE
  • Specjalista
  • Posts: 86
  • Thank you received: 23
  • Karma: 3
Zdjęcie zrobione dzisiaj. Na razie tylko jedno, ale znajomy ma prawdopodobnie więcej tylko nie było czasu na pobranie. Oryginalny rozmiar można pobrać stąd.
Lotnisko_pas.jpg

Na powiększeniu widać studzienki, które ciągną się wzdłuż pasa startowego połączone prawdopodobnie kanałem. Jak byłem mały to dna tych studzienek były przysypane częściowo piaskiem. Zapewne służyły, takie jest moje zdanie do odwadniania pasa, ale mogę się mylić. Jak zdobędę kolejne to wstawię. Być może nawet filmik będzie z lotu ptaka :)
Lotnisko_kan.jpg
The administrator has disabled public write access.

Odp: Baza Lotnicza Małaszewicze 1936 - 1952 11 years 11 months ago #1713

  • Mariusz
  • Mariusz's Avatar
  • OFFLINE
  • Specjalista
  • Posts: 86
  • Thank you received: 23
  • Karma: 3
robertox wrote:
Witam Dzięki Mariusz za fotki !Po wojnie rozwinąć odbudować nie dawali komuniści i nasz wielki sąsiad , a teraz kapitaliści ;) Ale są ludzie tu którzy coś robią wbrew temu co się mówi nie wielkimi środkami w miarę swoich możliwości.Z tej fotki wiele wynika mianowicie widoczny jest hangar lub magazyn o którym pisaliśmy , kurczę klatka w bok i wiele byśmy się dowiedzieli , i tu też są wątpliwości a może moja wiedza jest niedostateczna , z relacji świadków wiem iż był pas betonowy , resztki tego pasa były widoczne PGR trzymał tam kiszonki obecnie teren Gazpolu ponoć betonowe płyty były wykorzystywane do budowy drogi . Z wcześniejszych fotek widać ze tereny postojowe i drogi kołowania były raczej trawiaste z tego zdjęcia wniosek ze były dwa pasy trawiasty (zapasowy ) Niemcy naprawiali pas po to potrzebna była im glina ze zdjęcia z paralotni dokładnie widać pozostałości lei , nie dam głowy ze nie pomyśleli o pasie zapasowym , liczyli na białą ?

Cały teren lotniska był użytkowany przez PGR Koroszczyn. Obsiewali tutaj różnego rodzaju zboża. Jedynie pas był nie ruszony. Wzdłuż niego ciągnęły się wielkie sterty słomy. Nawet śmigłowce i samoloty rozsiewały nawozy.
Czy pas był betonowy to nie wiem, ale zasięgne języka od sąsiada który pamięta tamte czasy. Może beton posłużył jako gruz i został całkowicie rozebrany. Na wiosce jest jeszcze ze czterdzieści metrów oryginalnego pasa do kołowania( było ze dwieście, ale jak budowali ulicę to rozebrali). Zrobię zdjęcie to wstawię. Człowiek chciałby wszystko ogarnąć ale czas nie pozwala :) . Plotka głosi, a może prawda, że miała to być droga dla samolotów aż do Malowskich lasów. Samoloty miałyby być w nich ukrywane. Może jednak budowali drogę betonową do radiostacji która znajdowała się dalej (około 1km od lotniska w kierunku północnym), pewności nie mam. W miejscu radiostacji można dostrzec tylko kawałki cegły i gruzu. Jest tam pole.
Mam jeszcze taką prośbę. Po sąsiedzku jest mieszkanie w którym przed wojną wynajmowali inżynierowie budujący lotnisko. Nie znam żadnych nazwisk. Moja mama mówi że jak była mała to wisiał tam portret małżeństwa Żwirków. Ręki sobie uciąć nie dam, bo z tego co pamiętam to Żwirko i Wigura zginęli w 1932 roku. Dostałem jednak takie małe zdjęcie do zeskanowania na którym jest prawdopodobnie jeden z inżynierów. Może ktoś rozpozna kto to jest i czy aby na pewno to budowniczy lotniska? Nie wiem.
NZ.jpg
The administrator has disabled public write access.

Odp: Baza Lotnicza Małaszewicze 1936 - 1952 11 years 11 months ago #1715

  • robertox
  • robertox's Avatar
  • OFFLINE
  • Ekspert
  • Posts: 110
  • Thank you received: 10
  • Karma: 2
Po raz koleiny fajny materiał . O studzienkach tych obok pasu jest kilka wersji tak jak pisałem , jakieś 30l temu w niektórych z nich były widoczne rury ale wtedy towar deficytowy i znikał , co do odwadniania służyły na pewno bo za starym boiskiem jest do dziś widoczny zbiornik na pewno nie paliwowy ściany w kształcie leja poza tym rury mogła to być kanalizacja ale kiedyś jeden dziadek przyniósł mi kawałek trzy czwarte cala od taka od wody miałem to gwintować i tu zdziwienie bo za bardzo twarda niby lekka korozja ale lekko szlifując piękna biała faktura stali . Zapytałem skąd to jest odpowiedział ze z parowozu . Czas pokazał ze jednak nie takiej stali używa się do produkcji rur bezszwowych ale do przesyłu gazu bądź paliw , bardzo dokładne części flansz do łączenia były widoczne sukcesywnie zasypywano je śmieciami. Wiem o który kawałek ci chodzi :) tak ale myślę ze to powstało na potrzeby kółka rolniczego w m Małaszewicze :) pamiętam kto tam pracował jak trzymali tam maszyny . Zauważ jedną rzecz do Malowskich lasów no trochę jest Dobryń te samoistne odkrywki piasku a patrząc i przedłużając pas w stronę Wólki następnie Dobrynki las wcale nie mniejszy prosta droga . Zrobiono to zresztą w trakcie nalotu i to z powodzeniem . Tu mnie zaskakujesz mówiąc o radiostacji a w którym miejscu to lokujesz ? Na polach za Małaszewiczami , nie słyszałem , coś kiedyś o baterii dział ale o tym hmm . Co do tego jegomościa i nazwiska warto sprawdzić nie wiem może jest jakiś wykaz kadry inżynierskiej . Wielu robotników wykwalifikowanych mieszkało na kwaterach w Małaszewiczach , Kobylanach . Dobrze zarabiali i z tego co wiem lubili się zabawić , gdzieś tam wspomina się Olędrów i tu też po jakimś czasie dowiedziałem się o osadnikach Holenderskich ale w okolicach Włodawy. Na pewno byli wykwalifikowani , przywozili ze sobą umiejętności , tajniki rzemiosła przekazywane z dziada pradziada tak jak nasi górale ciesielstwo , dekarstwo , lutnictwo . Po wojnie i teraz są inwestycje gdzie spotykają się ludziska z polski i europy , jeśli dobrze płacą to są Hiszpanie , Portugalczycy o sąsiadach nie wspomnę . Patrząc z technicznego punktu widzenia na budowę bazy w Małaszewiczach to to było wyzwanie , miejmy ogląd na to że większość prac wykonywano ręcznie , nie było buldożerów , koparek wywrotek jak dziś . Zniwelowanie takiego terenu przy tym budowa dróg od zera na gruncie bądź co bądź nie stabilnym bo piasek , pozyskanie takiej ilości gliny żwiru stabilizacja gruntu . Panowie dziś mając sprzęt CAT , JCB VOLVO o wydajności nie porównywalnej sterowany przez gps bug wie co jeszcze , wytyczamy drogi przez bagna (Stryków) stabilizacja gruntu ojej wyzwanie. Czego nam brak , a no tego co nam zabrał jeden i drugi okupant elitę kraju która wykształciła by swoich następców . Zobaczcie wszystkie firmy na WOCU jakie prace ziemne prowadziły niwelacja , stabilizacja , na ornej niby ziemi po PGR powstały firmy . Zastanawia mnie wiele rzeczy w tym kraju , mówi się o budowie lotnisk Lublin Radom a w Białej jest gotowe modernizować i korzystać wyznaczać korytarze lotów i jedziemy ale nie trzeba zaciągać pajaca który obiecał MONTE CARLO. Pytam gdzie tradycje Lotnicze tego rejonu gdzie jakieś pamiątki po PWS , jak czytam we wspomnieniach przepadły w bazie dawnej melioracji . Krew się ścina w żyłach , chodzi mi po głowie parę pomysłów ale zaraz okaże się ze jestem oszołomem. Jest świetlica w Dużych jest Socjalny w kolejowych , na forach ludziska się chwalą np wyższość Małaszewicz nad Terespolem , tylko żaden nie wspomnie ze tu nie oto chodzi nie pomyśli by to co było na tych terenach pokazać. Prochownia 600l Kostomłot wow doku męty często rodzinne ktoś to zebrał ktoś przyniósł pokazał . Mariusz przejdź pod groszek zapytaj pokolenie 35-45l co tu było a jakie samoloty były co wiedzą o miejscu gdzie mieszkają , a z lubelskiego to tylko perła jest , a w Kobylanach na festynie Primaki zagrają i piwko z kija będzie eh:(
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.084 seconds

baner laplander