Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
Historia z twierdzą w tle. Ślady wydarzeń historycznych, komentarze, ciekawostki oraz to co nie wyjaśnione - zagadki i tajemnice...

TEMAT: Działalność UPA na terenie obwodu Terespol

Działalność UPA na terenie obwodu Terespol 4 lata 8 miesiąc temu #1904

• Mirosław T
  • Mirosław T Avatar
Drodzy forumowicze,

zaczynam nowy temat z nadzieją na równe zainteresowanie jak ten dotyczący mordów na Żydach w okolicach Wólki Dobryńskiej (proszę przy okazji o wpisywanie wiadomości o ile je ktoś posiada dotyczących ludności Żydowskiej i mordów na nich w obwodzie Terespol, Wólce Dobryńskiej, Łomazach, przy stacji Małaszewicze i gdzie jeszcze wiecie ze zbrodnie miały miejsce).

W tym temacie jednak prosze Was o podzielenie sie informacjami na temat działalności UPA na terenie obwodu Terespol. Wiem ze działała tam sotnia "Wołodii", wiem że relacje między UPA i AK i WiN nie układały się najlepiej.

Prawdopodobnie jeden z moich krewnych Michał Gryciuk będąc striłcą UPA został rozstrzelany przez odział WiN pod dowództwem "Szpaka" we wsi Dobrynka 30.VII.1946 roku. Ów Michał miał donosić na AK i WiN do Urzedu Bezpieczeństwa. Staram sie go zrozumiec.. Byl Ukraincem, walczyl o niepodlagla Ukraine w UPA, a ze w tej walce wykorzystywal UB by zwalczac WiN i AK.. "wrog mojego wroga" to zreszta byla dosc powszechna pratkyka UPA. Np. w Zabłociu cały posterunek MO skladal sie de facto ze striłców UPA. Ale w koncu MO i WOP sie polapali i ich zabili. Ciezkie to, przyznaje..

Wiele lat minelo od tych wydarzen i na szczescie nie zyjemy w tamtej rzeczywistosci. Ale warto ja poznac i zrozumiec, tak mysle.

Dlatego prosze Was forumowicze o :

1. wszelkie informacje jakie posiadacie na temat dzialalnosci UPA na Waszym terenie?
2. o informacje na temat oddzialow WiN i Ak i ich relacji z UPA?
3. interesuje mnie tez udzial ukrainskiej i bialoruskiej a takze polskiej ludnosci w niemieckich oddzialach pomocniczych i policyjnych na tym terenie. Np. w czasie mordu w Łomazach Niemcow wyreczyli w rozstrzeliwaniu tzw. Trawisi (oddzialy pomocnicze ss zlozone glownie z Ukraincow ale tez Polakow i Bialorusinow). Czy ktos wie cos na temat tego kim oni byli? Czy byli to miejscowi mieszkancy? Czy naplywowi np. z okolic Lwowa?

Mamy trudna historie drodzy forumowicze. Ale warto ja poznac by zaczela byc mniej trudna.

Tak mysle.

Z swiatecznymi pozdrowieniami,
dr Mirosław Tryczyk
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Czas generowania strony: 0.109 s.

baner laplander