Warning: Declaration of JParameter::loadSetupFile($path) should be compatible with JRegistry::loadSetupFile() in /libraries/joomla/html/parameter.php on line 388

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/joomla/application/application.php on line 481
Twierdza.org - Forum :: Topic: Bateria przy torach za Kobylanami (1/1)

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /modules/mod_menu/helper.php on line 85

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /libraries/kunena/menu/helper.php on line 84

Warning: preg_replace_callback(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 18 in /components/com_kunena/views/common/view.html.php on line 309

Warning: Attempt to modify property 'Array' of non-object in /libraries/joomla/registry/registry.php on line 342

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /libraries/kunena/external/nbbc/nbbc.php on line 214

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /libraries/kunena/external/nbbc/nbbc.php on line 226

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /libraries/kunena/external/nbbc/nbbc.php on line 230
Historia z twierdzą w tle. Ślady wydarzeń historycznych, komentarze, ciekawostki oraz to co nie wyjaśnione - zagadki i tajemnice...

TOPIC: Bateria przy torach za Kobylanami

Bateria przy torach za Kobylanami 13 years 8 months ago #384

  • aloszak
  • aloszak's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 869
  • Thank you received: 72
  • Karma: 8
Admin czy ta bataeria za Kobylanami którą znalazłeś, to oby na pewno fortyfikacje należące do Twierdzy brzeskiej?
Nie jestem pewien lokalizacji ale w 1939 roku za Kobylanami znajdowały się stanowiska naszej obrony przeciw lotniczej, potem niemcy rozstawili swoje baterie przeciw lotnicze. Więc całkiem możliwe, że odnalazłeś te stanowiska dlatego tak dobrze są zachowane. Jak możesz to wrzuć mapkę z lokalizacją tej baterii.
The administrator has disabled public write access.

O:Bateria przy torach za Kobylanami 13 years 8 months ago #387

  • admin
  • admin's Avatar
  • OFFLINE
  • Administrator
  • Posts: 472
  • Thank you received: 54
  • Karma: 9
Ta bateria to raczej należała do twierdzy. Nie dysponuję wprawdzie materiałami źródłowymi ale spotkałem się z opracowaniem, gdzie oznaczono tę baterię, jako element twierdzy brzeskiej. Nie zmienia to faktu, że jako ziemne umocnienie mogła być wykorzystywana przez wojsko w okresie poźniejszym.

Na mapce zaznaczyłem też teren, który jest w rejonie Kobylan. Na tych polach jest co najmniej kilka mniejszych umocnień polowych zlokalizowanych obok siebie, które mogły tworzyć baterie plot, o których mówisz. Wprawdzie zakładałem dotychczas, że są to jakieś polowe punkty oporu (działobitnie), których w tym sektorze predmoscia było dużo. Na mapie topo widać wyraźnie te "doły", a na zdjęciach sat, prawie każda kępa drzew na tych polach kryje takie stanowisko.
Last Edit: 12 years 11 months ago by admin.
The administrator has disabled public write access.

O:Bateria przy torach za Kobylanami 13 years 8 months ago #389

  • aloszak
  • aloszak's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 869
  • Thank you received: 72
  • Karma: 8
No właśnie admin wiem, że w tym rejonie co zaznaczyłeś czerwonym kółeczkiem znajdują się na pewno elementy właściwej twierdzy, ale również wiem, że w tym rejonie znajdowały się niemieckie stanowiska i teraz pytanie czy niemcy zbudowali coś nowego czy wykorzystali już istniejące ( co najwyżej je w jakiś sposób zmodyfikowali do własnych potrzeb).
Zresztą nie chodzi tu tylko o niemców bo i przecież w 1939 roku polacy również mogli te stanowiska w jakiś sposób wykorzystywać.
Co prawda dysponuje planem rozmieszczenia obrony przeciw lotniczej z 1939 roku ale jest on mało dokładny i tylko daje raczej pojęcie oriętacyjne i ilościowe stanowisk niż dokładną ich lokalizację.
A opisu polowych stanowisk twierdzy Brzeskiej i ziemnych budowli nigdzie nie mogę znaleść jak do tej pory.
The administrator has disabled public write access.

O:Bateria przy torach za Kobylanami 13 years 8 months ago #393

  • admin
  • admin's Avatar
  • OFFLINE
  • Administrator
  • Posts: 472
  • Thank you received: 54
  • Karma: 9
Zobacz na zdjęcie lotnicze z września 1944 r. zrobione przez niemców. Zaznaczone są różne "strategiczne" obiekty w tym baterie plot. Wprawdzie nie jest to rejon i okres, który cię interesuje ale też ciekawe czyje to były baterie. Pewnie raczej po niemcach. Swoją drogą, zdjęcie z września 1944 r tego rejonu zrobione przez niemców - na co oni wtedy jeszcze liczyli :cheer:
baterie_terespol_1944.jpg


Link do zdjęć lotniczych
Last Edit: 13 years 8 months ago by admin.
The administrator has disabled public write access.

O:Bateria przy torach za Kobylanami 13 years 7 months ago #398

  • aloszak
  • aloszak's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 869
  • Thank you received: 72
  • Karma: 8
Tak sobie porównałem tą fotkę lotniczą ze współczesnymi zdjęciami satelitarnymi, sami zobaczcie jak ładnie widoczne są leje po bombkach czy też pociskach
stanowiska.jpg
The administrator has disabled public write access.

O:Bateria przy torach za Kobylanami 13 years 7 months ago #399

  • aloszak
  • aloszak's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 869
  • Thank you received: 72
  • Karma: 8
i to samo miejsce współcześnie po lewej widoczny fort
leje.jpg
The administrator has disabled public write access.

O:Bateria przy torach za Kobylanami 13 years 7 months ago #407

  • Rusłan
  • Rusłan's Avatar
  • OFFLINE
  • Ekspert
  • Posts: 133
  • Thank you received: 5
  • Karma: 0
admin napisał:
zdjęcie lotnicze z września 1944 r. zrobione przez niemców

Swoją drogą bardzo cenna fotografia i dużo mówiaca!!!
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.054 seconds

baner laplander