Warning: Declaration of JParameter::loadSetupFile($path) should be compatible with JRegistry::loadSetupFile() in /libraries/joomla/html/parameter.php on line 388

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/joomla/application/application.php on line 481
Twierdza.org - Forum :: Topic: Analizując mapę (1/4)

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /modules/mod_menu/helper.php on line 85

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /libraries/kunena/menu/helper.php on line 84

Warning: preg_replace_callback(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 18 in /components/com_kunena/views/common/view.html.php on line 309

Warning: Attempt to modify property 'Array' of non-object in /libraries/joomla/registry/registry.php on line 342

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /libraries/kunena/external/nbbc/nbbc.php on line 214

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /libraries/kunena/external/nbbc/nbbc.php on line 226

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /libraries/kunena/external/nbbc/nbbc.php on line 230
Historia z twierdzą w tle. Ślady wydarzeń historycznych, komentarze, ciekawostki oraz to co nie wyjaśnione - zagadki i tajemnice...

TOPIC: Analizując mapę

Analizując mapę 13 years 7 months ago #413

  • aloszak
  • aloszak's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 869
  • Thank you received: 72
  • Karma: 8
Analizując mapę wstawioną przez Admina, lub prościej mówiąc jadąc palcem po mapie dostrzegłem w układzie fortów na tej mapie pewną zależność i pewne podobieństwa do rzeczywistości. Trochę znając historie poszczególnych fortów, wiem np., że Fort Lit I w Żukach pierwotnie miał być zlokalizowany w innym miejscu, dopiero potem stwierdzono że wyznaczony teren pod budowę się nie nadaje, więc zlokalizowano go w miejscu w którym on się w tej chwili znajduje.
plan-20100906.jpg


Idąc dalej tym tropem, możemy założyć, że taka sytuacja mogła się powtórzyć również z innymi Fortami, bo np., jakiś urzędas sobie coś tam nakreślił nie mający rozeznania w terenie, a inżynierowie którzy sprawdzali teren przykładowo stwierdzili, że w tym miejscu akurat jest bagno i muszą wyznaczyć nowe miejsce o km dalej. Oczywiście to tylko taka moja wymyślona historyjka.
Ale jak to się mówi w każdej legendzie jest trochę prawdy, tak i w mojej legendzie jest ziarnko prawdy otóż dzięki tej Mapie na trafiłem na ślad Fortu o którego istnieniu nie miałem pojęcia i jak podejrzewam większość z was również nie wie.
Przeglądając wszystkie mapy jakie tylko posiadałem, w tym miejscu nic nie mogłem dojrzeć na nich, tymczasem zdjęcie satelitarne pokazywało mi zupełnie co innego.


Jak widać ten Kwadrat jest zbyt regularny aby mogła go stworzyć natura a rownież i Fosa też nie może być dzielem przypadku.
Więc dlaczego tego obiektu nie ma na mapach?
cdn.
kwadrat1.jpg
Attachments:
Last Edit: 13 years 7 months ago by aloszak.
The administrator has disabled public write access.

O:Analizując mapę 13 years 7 months ago #414

  • admin
  • admin's Avatar
  • OFFLINE
  • Administrator
  • Posts: 472
  • Thank you received: 54
  • Karma: 9
Ta mapa dokładnie odzwierciedla wyłącznie obiekty wybudowane w końcu XIX w. tj. forty I pierścienia (I-X), stare prochownie, piewrwsze baterie etc. Reszta (zresztą opisana w legendzie pełnego planu) to jedynie koncepcja.

Reszta tj. umocnienia głównej linii obronny (II pierścień fortyfikacji) to plan, który wprawdzie został zrealizowany ale lokalizacje na tej mapce nie pokrywają się z ostatecznymi miejscami budowy. Niemniej jednak, koncepcja zaprezentowana na tym planie została ostatecznie odzwierciedlona. Mamy II pierścień stałych fortów zewnętrznych (widać, ze prezentowane nazewnictwo jest inne od przyjętego ostatecznie), są punkty oporu na międzypolach, są baterie ciężkie, są prochownie cofnięte, sieć dróg międzyfortecznych oraz kolejka wąskotorową. Wszystko więć zgodnie z obowiązującą wówczas rosyjską szkołą fortyfikacyjną. Reasumując: większość lokalizacji obiektów nie pokrywa się z rzeczywistością ale dzięki temu planowi możemy domyślać się w jakim rejonie, jakie dzieła mogły powstać.

Wiem, że są plany, na których naniesione są półstałe fortyfikacje (bo o te się rozchodzi), istnieją też ich schematy niestety nie mam ich :( Pozostaje anlizować mapy sat i jeździć w teren.

Obiekt, który pezentuje Alosza to z tego co rozpoznaje to półstały punkt oporu/ bateria ciężkiej artylerii, jakie wznoszono w rejonie Lebiedziewa tuż za główną linią obrony.
The administrator has disabled public write access.

O:Analizując mapę 13 years 7 months ago #415

  • aloszak
  • aloszak's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 869
  • Thank you received: 72
  • Karma: 8
No nie Adminie nie zgadłeś, nie jest to obiekt za główna linią obrony, bo to jest pierwsza linia obrony. Ale wracając do naszej analizy mapy tak jak napisał Admin „umocnienia głównej linii obronny (II pierścień fortyfikacji) to plan, który wprawdzie został zrealizowany ale lokalizacje na tej mapce nie pokrywają się z ostatecznymi miejscami budowy.”
Wszystko fajnie i się zgadza. Ale dysponuje współczesnymi mapami w miarę dokładnymi gdzie naniesione są prawie wszystkie forty a tego nie wiem dlaczego nie ma.
Czyżby ktoś tego obiektu nie uznał za forteczny, a może to rozpoczęta budowa i nie ukończona więc uznano że teren zostanie zniwelowany.
k3.jpg


Ale jedziemy sobie dalej paluszkiem po mapie znowu oczywiście nic nie znajduje, a tu nasz satelita pokazuje ponownie nam niespodziankę na pierwszej linii. Fakt że to bardzo słabo widać ale ten kształt to żywcem zdarty właśnie z tych w rejonie Lebiedziewa drugiej linii.
1-20100906.jpg
Last Edit: 13 years 7 months ago by aloszak.
The administrator has disabled public write access.

O:Analizując mapę 13 years 7 months ago #420

  • admin
  • admin's Avatar
  • OFFLINE
  • Administrator
  • Posts: 472
  • Thank you received: 54
  • Karma: 9
No to mnie zaciekwiłeś, a myślałem, że większość obiektów udało mi się namierzyć :)

Ale...czy odwiedziłeś te miejscówki, czy na razie to tylko teoria. Jest sporo miejsc, które z góry wyglądają ciekawie i potencjalnie mogą kryć, jakieś pozostałości fortyfikacji. Z drugiej strony są też miejsca ciekawe, a z lotu ptaka wyglądające niepozornie.

Proponuję aby w tym wątku zamieszczać m.in. właśnie takie ciekawostki, obeiekty i konfrontować je z materiałami źródłowymi i z rzeczywistością. Mam nadzieję, że wspólnymi siłami uda nam się coś więcej ustalić, a może odkryć nowe obiekty.
Last Edit: 13 years 7 months ago by admin.
The administrator has disabled public write access.

O:Analizując mapę 13 years 7 months ago #421

  • aloszak
  • aloszak's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 869
  • Thank you received: 72
  • Karma: 8
Przygotowałem specjalnie wycinek mapy który nas będzie interesował.
3-20100907.jpg


Jak widzimy na tym wycinku drugi pierścień Fortów zaczyna się w Kobylanach to Fort oznaczony Literką B, (wiemy że ten fort w Kobylanach istnieje).
Następnie mamy na południe półstały Fort Piechoty w pobliżu torów (wiemy że ten fort istniał ale został zniszczony a teren zniwelowany).
Kobylany_wsch.jpg
Pstay_Fort_Piechoty_Kobylany_Wsch.JPG


Poniżej mamy zaznaczony dziwnym kółeczkiem fort o oznaczeniu Ba (jak do tej pory nikt nigdzie podobnego Fortu na żadnej mapie nie zaznaczył)
Jeszcze niżej w stronę Lebiedziewa znowu mamy następny Fort.
Jak widać wszystkie Forty od Kobylan do Lebiedziewa idą po okręgu.
A teraz spójrzmy na tą fotkę satelitarną.
2-20100907.jpg


Żółtymi kółeczkami zaznaczyłem te dwa Forty o których nic nie wiemy i ich nie ma na mapach, ( żółtą linią zaznaczyłem linie II Pierścienia Fortyfikacji )stanowiły by one sytem fortyfikacji zewnętrznych, a więc podobieństwo do mapy wstawionej przez admina duże.
Last Edit: 13 years 7 months ago by aloszak.
The administrator has disabled public write access.

O:Analizując mapę 13 years 7 months ago #422

  • aloszak
  • aloszak's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 869
  • Thank you received: 72
  • Karma: 8
No teraz pasowało by odpowiedzieć na pytanie admina, czy byłem tam? czy to tylko teoria.
Wiecie jak to jest, jak coś się nowego znajdzie i ciekawość człowieka zżera, więc i tak ja miałem w niedziele od razu w samochodzik i pod pretekstem,że jadę na grzyby wypadzik w teren, ale z uwagina fakt, że moja lepsza połowa towarzyszyła mi w tych grzybach :( , nie miałem zbyt dużo czasu na dokładną penetracje terenu i dokonałem jedynie z grubsza rozpoznania i stwierdzam, że mamy do czynienia z obiektem o charakterze militarnym zniszczonym lub nie ukończonym dziełem jeszcze za czasów carskich.
1-20100907.JPG
Last Edit: 13 years 7 months ago by aloszak.
The administrator has disabled public write access.

O:Analizując mapę 13 years 7 months ago #423

  • aloszak
  • aloszak's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 869
  • Thank you received: 72
  • Karma: 8
widoczek z wału przed nami prawdopodobnie miała być fosa
2-20100907.JPG
The administrator has disabled public write access.

O:Analizując mapę 13 years 7 months ago #424

  • aloszak
  • aloszak's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 869
  • Thank you received: 72
  • Karma: 8
Wał chyba służy tu jako źródło piasku zresztą cały fort jest moco rozkopany
3-20100907.JPG
The administrator has disabled public write access.

O:Analizując mapę 13 years 7 months ago #425

  • aloszak
  • aloszak's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 869
  • Thank you received: 72
  • Karma: 8
Idąc wałem po prawej znaczne obniżenie terenu mocno zrośnięte
4-20100907.JPG
The administrator has disabled public write access.

O:Analizując mapę 13 years 7 months ago #426

  • aloszak
  • aloszak's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 869
  • Thank you received: 72
  • Karma: 8
widoczek na wał za fosy
5-20100907.JPG
The administrator has disabled public write access.

O:Analizując mapę 13 years 7 months ago #427

  • aloszak
  • aloszak's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 869
  • Thank you received: 72
  • Karma: 8
tu mamy po prawej fose a po lewej stanowisko na działo lub działa mocno zarośnięte
6-20100907.JPG
The administrator has disabled public write access.

O:Analizując mapę 13 years 7 months ago #428

  • aloszak
  • aloszak's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 869
  • Thank you received: 72
  • Karma: 8
a tak to są oddzielone stanowiska
8-20100907.JPG
The administrator has disabled public write access.

O:Analizując mapę 13 years 7 months ago #429

  • aloszak
  • aloszak's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 869
  • Thank you received: 72
  • Karma: 8
cały obiekt jest mocno zaorośnięty, widać że jest z tąd pozyskiwany piasek w trakcie swojego krótkiego pobytu nie znalazłem śladów betonu.
Z całą pewnością trzeba go dokładnie zbadać.
9-20100907.JPG
The administrator has disabled public write access.

O:Analizując mapę 13 years 7 months ago #430

  • aloszak
  • aloszak's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 869
  • Thank you received: 72
  • Karma: 8
do drugiego obiektu nie dotarłem :) nie przewidziałem tego
P9050105.JPG

Zalane pola i drogi być może właśnie nasi kartografowie napotkali taką samą przeszkodę jak ja i stwierdzili że tam nic nie ma :) dlatego na naszych mapach tych obiektów nie ma
Last Edit: 13 years 7 months ago by aloszak.
The administrator has disabled public write access.

O:Analizując mapę 13 years 7 months ago #432

  • admin
  • admin's Avatar
  • OFFLINE
  • Administrator
  • Posts: 472
  • Thank you received: 54
  • Karma: 9
:woohoo: no to jestem pod wrażeniem... dobra robota.

Rzeczywiście trzeba koniecznie w ten temat się wgryźć dokładniej. Wygląda na to, że podobnych obiektów moze być więcej. Sądzę, że mogą to być umocnienia polowe pełniące rolę pozycji wysuniętej. Choć nie można wykluczyć z racji bliskiej odległości od głownej linii obrony, że są to obiekty z tej linii (tak, jak na mapce).

Najważniejsze w tym jest to, ze "idziemy" coraz bardziej na zewnątrz w badaniu terenów i odkrywamy nowe obiekty :cheer: , których może być pewnie jeszcze więcej ale jeszcze w dalej rozłożonym paśmie.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.054 seconds

baner laplander