Warning: Declaration of JParameter::loadSetupFile($path) should be compatible with JRegistry::loadSetupFile() in /libraries/joomla/html/parameter.php on line 388

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/joomla/application/application.php on line 481
Twierdza.org - Forum :: Topic: Analizując mapę (3/4)

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /modules/mod_menu/helper.php on line 85

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /libraries/kunena/menu/helper.php on line 84

Warning: preg_replace_callback(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 18 in /components/com_kunena/views/common/view.html.php on line 309

Warning: Attempt to modify property 'Array' of non-object in /libraries/joomla/registry/registry.php on line 342

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /libraries/kunena/external/nbbc/nbbc.php on line 214

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /libraries/kunena/external/nbbc/nbbc.php on line 226

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /libraries/kunena/external/nbbc/nbbc.php on line 230
Historia z twierdzą w tle. Ślady wydarzeń historycznych, komentarze, ciekawostki oraz to co nie wyjaśnione - zagadki i tajemnice...

TOPIC: Analizując mapę

O:Analizując mapę 13 years 7 months ago #473

  • aloszak
  • aloszak's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 869
  • Thank you received: 72
  • Karma: 8
:) Ciąg dalszy analizy mapy admina.
Dawno temu pewien starszy człowiek opowiadał mi jak to będąc dzieckiem wraz z kolegami w Samowiczach biegali po bunkrach, teraz po latach przypomniałem sobie o tej opowieści i aż przetarłem oczy gdy spojrzałem na mapę admina. Zobaczcie sami co na niej widnieje.
Teraz pytanie czy owe bunkry jeszcze istnieją i w którym miejscu?
The administrator has disabled public write access.

O:Analizując mapę 13 years 7 months ago #475

  • Rusłan
  • Rusłan's Avatar
  • OFFLINE
  • Ekspert
  • Posts: 133
  • Thank you received: 5
  • Karma: 0
Ale jaja, rzeczywiście!!! :)
Na mapie jak wół, tylko gdzie w terenie?
Kolejna zagwozdka i kolejny dreszczyk emocji!!! :)
'Skonowałem' GoogleEarth, ale nic nie sensownego po naszej stronie nie wypatrzyłem. Po białoruskiej wydaje mi się, że pozostałości po umocnieniach w postaci 'pieszczanych' wysepek wśród łąk i zagajników widać...
The administrator has disabled public write access.

O:Analizując mapę 13 years 7 months ago #476

  • aloszak
  • aloszak's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 869
  • Thank you received: 72
  • Karma: 8
Całkiem możliwe, że teren po Forcie został zniwelowany, tak jak to miało miejsce w przypadku kilk znanych nam fortów.
Ja na google wypatrzyłem dwa podejrzane miejsca, ale jeszcze muszę się dokładnie poprzyglądać.
The administrator has disabled public write access.

O:Analizując mapę 13 years 6 months ago #478

  • admin
  • admin's Avatar
  • OFFLINE
  • Administrator
  • Posts: 472
  • Thank you received: 54
  • Karma: 9
W tym sektorze miał powstać Fort lit. N (ros. H) "Ogrodniki". Ze źródeł, z którymi się spotkałem wynika napewno, że ten fort nie powstał (nie ukończono go). Niemniej jednak, wspomina się, że budowę tego fortu rozpoczęto na początku 1915 r. lecz z powodu wojny budowla nie zyskała formy fortu.

Domniemać można, że ślady tej rozpoczętej budowy mogą być gdzieś widoczne. Brakuje jednak precyzyjnej informacji o lokalizacji.

Na mapce zaznaczyłem rejony możliwej budowy, z jakimi się spotkałem we wspólczesnych materiałach. Nie są precyzjne. Można też przeanalizować teren idąc mniej więcj po obwodzie II lini fortów.

fort_N.jpg
Last Edit: 13 years 6 months ago by admin.
The administrator has disabled public write access.

O:Analizując mapę 13 years 6 months ago #480

  • aloszak
  • aloszak's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 869
  • Thank you received: 72
  • Karma: 8
:) No Admin to teraz popatrz na miejsce które ja wytypowałem zanim Ty wstawiłeś mapkę z przypuszczalną lokalizacją Fortu.
To pierwsza z góry.
4-20100923.jpg


Prosta droga można powiedzieć w iście carskim stylu, to pierwsze co się rzuca w oczy a na końu tej drogi niewielka okrągła grupka krzaczorów ( podobne możemy obserwować w okolicach Lebiedziewa]
Last Edit: 13 years 6 months ago by aloszak.
The administrator has disabled public write access.

O:Analizując mapę 13 years 6 months ago #481

  • aloszak
  • aloszak's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 869
  • Thank you received: 72
  • Karma: 8
Jednoco mnie zastanawia to opowieść człowieka który twierdził, że jako dzieci bawili się na bunkrach.
I tu teraz powstaje pytanie :( czy był Fort?
Bo jak piszesz budowę rozpoczęto ale nie ukończono, choć z drugiej strony nie wiadomo co i ile zbudowano.
5-20100923.jpg

Całkiem możliwe, że to tylko krzaczory.
Last Edit: 13 years 6 months ago by aloszak.
The administrator has disabled public write access.

Odp: O:Analizując mapę 11 years 3 months ago #1918

  • admin
  • admin's Avatar
  • OFFLINE
  • Administrator
  • Posts: 472
  • Thank you received: 54
  • Karma: 9
Zima to dobry czas na poszukiwania.... wirtualne :)
Tak ciekawostka wypatrzona na zdjęciu lotniczym "rdzenia twierdzy" zrobionym przez Luftwaffe w czerwcu 1941 roku (zdjęcie do pobrania w dziale Download).

Na wschód od miasta Terespol, po północnej stronie traktu warszawskiego wiodącego do cytadeli twierdzy, widać wyraźnie dwa umocnienia. Prawdopodobnie są to pozostałości baterii artyleryjskich, sądząc po lokalizacji wzniesione w pierwszym okresie rozbudowy twierdzy "na zewnątrz" tj.koniec XIX w.
Moim zdaniem powstały w tym samym celu co pierwszy zewnętrzny fort twierdzy tj. Graf Graf Berg, czyli ochrony przed ewentualnym zagrożeniem "rdzenia twierdzy" wynikającym z wybudowania nieopoda, na nasypie, linii kolejowej Warszawa-Brześć. Budowle były ziemne lub wzmocnione cegłami. Widoczne wyraźne nisze na działa. Tyle z teorii. Do dzisiaj, jak widać nic nie zostało bo lokalizacja wypada na lub blisko obecnych zabudowań. Co sądzicie, czy to faktycznie jakieś fortyfikacje?
Zdjęcia lotnicze z 1941 r.
baterieterespol1.jpg


baterieterespol2.jpg


Obecny widok
baterieterespol3.jpg
The administrator has disabled public write access.

Odp: O:Analizując mapę 11 years 3 months ago #1919

  • aloszak
  • aloszak's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 869
  • Thank you received: 72
  • Karma: 8
Witam.
Od dawna usiłuje rozwikłać zagadkę związaną z pewną wojenną mapą, której tutaj nie mogę wstawić, ale jej zagadka jest trochę związana z poruszonym przez Ciebie tematem.
Otóż na tej mapie prócz zaznaczonych fortów, baterii, okopów, zasieków itd. Są naniesione krzyżyki z numeracją od 1 do 17. (Jeżeli posiadasz tą mapę to chyba już wiesz, o co chodzi).
Otóż miejsce zaznaczone przez Ciebie na zdjęciu lotniczym, na mojej mapie oznaczone zostało krzyżykiem z numerkiem 3. Teraz idąc śladem dziwnych krzyżyków na mapie, patrząc na różne zdjęcia lotnicze zdziwimy się, ponieważ nie uda nam się dojrzeć żadnych fortyfikacji w miejscach w których naniesione zostały krzyżyki. Ale to nie wszystko inne zdjęcie lotnicze również niemieckie ukazuje nam zaznaczone cele, otóż na tym zdjęciu cele są oznaczone wprawdzie w pobliżu interesujących Ciebie obiektów, ale nie w nich. Jak sądzisz dlaczego?

cele.jpg
The administrator has disabled public write access.

Odp: O:Analizując mapę 11 years 3 months ago #1920

  • admin
  • admin's Avatar
  • OFFLINE
  • Administrator
  • Posts: 472
  • Thank you received: 54
  • Karma: 9
Dlaczego sądzę, że te obiekty mogły należeć do fortyfikacji twierdzy.

Oto moje skojarzenia:

1. Schemat "takiej" baterii. Nie pochodzi wprawdzie z twierdzy brzeskiej ale obiekt jest fortyfikacją z tego okresu.

bat.jpg


2. Oznaczenia na mapach twierdzy już istniejących "tego typu" baterii.

bateriaaa.jpg


baterie1911.jpg


3. Zdjęcie resztek baterii nr 2 z Brześcia

batnr2.jpg
The administrator has disabled public write access.

Odp: O:Analizując mapę 11 years 3 months ago #1921

  • aloszak
  • aloszak's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 869
  • Thank you received: 72
  • Karma: 8
No dobrze teoretycznie prawie mnie przekonałeś. Zakładam, że jest tak jak piszesz mamy dwie baterie wybudowane w XIX wieku.
Jak mi jeszcze powiesz jakie one mogły mieć znaczenie, co miały bronić to już całkiem Ci uwierzę. Bo jak dla mnie ich lokalizacja jest bez sensu.
Następna spawa to mapa, na której zaznaczyłeś obiekty moim zdaniem nie mają one nic wspólnego z tymi obiektami ze zdjęcia. Na mapie są naniesione baraki tak sądzę. Dla przykładu poszukaj tutaj podobne kształty do tych z Twojego zdjęcia.
The administrator has disabled public write access.

Odp: O:Analizując mapę 11 years 3 months ago #1922

  • admin
  • admin's Avatar
  • OFFLINE
  • Administrator
  • Posts: 472
  • Thank you received: 54
  • Karma: 9
Z teorii:
- zarówno rzut (widok z lotu ptaka) oraz oznaczenie tego typu obiektów (baterii) na mapach/planach carskich są identyczne.
Z praktyki:
- baterie nr 1 (Batt1) oraz nr 2 (Batt2) po prawej stronie Bugu (zaznaczone na mapce) były faktycznie wybudowane i miały związek z ochroną kluczowych traktów/ węzłów komunikacyjnych.

Czy obiekty k.Terespola to też baterie? Co do ewentualnego przeznaczenia to jedyne co mi przychodzi do głowy to ochrona wjazdu/mostu do twierdzy przez wyspę zachodnią przed atakiem z PN.
Wątpliwości mogą się wiązać z brakiem widocznych dróg dojazdowych (ale mogły ulec zatarciu)lub skala tych baterii (pozostaje do oszacowania). Być może były to pozostałości obiektów, których budowy zaniechano/przerwano w wyniku rozwoju twierdzy fortowej. Pozostały tylko ziemne wały.

Jeden obiekt wypada poza obecnymi zabudowania więc być może w terenie cokolwiek pozostało (gruzy, cegły etc). Wiosną trzeba będzie to sprawdzić.
The administrator has disabled public write access.

Odp: O:Analizując mapę 11 years 3 months ago #1924

  • aloszak
  • aloszak's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 869
  • Thank you received: 72
  • Karma: 8
No dobrze trochę się z Tobą celowo przekomarzałem. Starając się sprowokować Cię do szerszej wypowiedzi. Linka do fotek lotniczych celowo wrzuciłem mając nadzieję, że na nich wypatrzysz w okolicach Brześcia to co ja, czyli podobne obiekty do tych w Terespolu. Podpowiem Ci szukaj na północ od twierdzy.

30.jpg


Być może tak to wyglądało.
The administrator has disabled public write access.

Odp: O:Analizując mapę 11 years 3 months ago #1933

  • EUGENE
  • EUGENE's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 295
  • Thank you received: 25
  • Karma: 2
aloszak wrote:
No dobrze trochę się z Tobą celowo przekomarzałem. Starając się sprowokować Cię do szerszej wypowiedzi. Linka do fotek lotniczych celowo wrzuciłem mając nadzieję, że na nich wypatrzysz w okolicach Brześcia to co ja, czyli podobne obiekty do tych w Terespolu. Podpowiem Ci szukaj na północ od twierdzy.

30.jpg


Być może tak to wyglądało.

Na foto odin iz fortov:)
The administrator has disabled public write access.

Odp: O:Analizując mapę 11 years 3 months ago #1936

  • aloszak
  • aloszak's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 869
  • Thank you received: 72
  • Karma: 8
Nie twierdzę, że to jest to co znalazł admin. Fotkę wrzuciłem dla przykładu, że mogło wyglądać podobnie.
The administrator has disabled public write access.

Odp: O:Analizując mapę 11 years 3 weeks ago #1963

  • EUGENE
  • EUGENE's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 295
  • Thank you received: 25
  • Karma: 2
Podpisano kak Brest Litowsk. Dumaju, chto na foto batareja.;)

29jpg_6602455_7159048.jpg
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.060 seconds

baner laplander