Warning: Declaration of JParameter::loadSetupFile($path) should be compatible with JRegistry::loadSetupFile() in /libraries/joomla/html/parameter.php on line 388

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/joomla/application/application.php on line 481
Twierdza.org - Forum :: Topic: Kijowiec a twierdza brzeska (2/2)

Warning: preg_replace_callback(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 18 in /components/com_kunena/views/common/view.html.php on line 309

Warning: Attempt to modify property 'Array' of non-object in /libraries/joomla/registry/registry.php on line 342
Architektura militaris. Opisy i dokumentacja fortyfikacji. Nasze relacje z eksploracji, odkrycia, niewyjaśnione zagadki. Pamietaj, że każda informacja jest cenna!
  • Page:
  • 1
  • 2

TOPIC: Kijowiec a twierdza brzeska

Odp: Kijowiec a twierdza brzeska 11 years 3 months ago #1946

  • aloszak
  • aloszak's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 869
  • Thank you received: 72
  • Karma: 8
Kiedyś gdzieś czytałem o Tatarach na ziemi Bialskiej (teraz już nie pamiętam gdzie) i tam przewinęło się nazwisko Mustafa Lisowski może to ten sam?
Na starych mapach w tym miejscu miał być dwór/ folwark.
Natomiast w Słowniku Geograficznym Królestwa Polskiego znajdujemy informację, że obszar folwarczny stanowi własność gener. Niroda
Ponieważ słabo znam te tereny i opieram się tylko o informację na podstawie map i kilku źródeł pisanych, więc się mogę mylić. A więc mam nadzieję, że mnie miejscowi poprawią, jeśli nie mam racji.
Po pierwsze, ponieważ na starych mapach istniej dość duża wyspa oblana rzeką, a ponieważ stare mapy nie są zbyt dokładne więc możliwa jest tu pomyłka. Uważam, że ten wał miał bardziej zabezpieczać przed podwoziami niż spełniał jakieś właściwości obronne.
Kształt wyspy pasowałby tu do dzisiejszego zakola. Z informacji pisanych można się dowiedzieć, że w rejonie wyspy znajdował się młyn wodny.
Pozostałości z czerwonej cegły to po zabudowaniach dworskich/ folwarcznych.
I w zasadzie cała zagadka by była rozwiązana po za ołowianymi kulkami, o których wspomniał Daro.
Ale to tylko moje domysły, być może rzeczywiście są to jakieś pozostałości fortyfikacji i warto na to rzucić okiem.
The administrator has disabled public write access.

Odp: Kijowiec a twierdza brzeska 11 years 3 months ago #1947

  • Mariusz
  • Mariusz's Avatar
  • OFFLINE
  • Specjalista
  • Posts: 86
  • Thank you received: 23
  • Karma: 3
Witam. Kolega Aloszak uprzedził mnie. Tak jak pisze w tym miejscu na mapach oznaczony jest folwark, majątek (Gut-z niem. Dobra) a te pozostałosci to nic innego jak mury po zabudowaniach gospodarskich. Dlaczego tak piszę, ano mój szwagier mieszka na miejscu majątku Rokitno, który nalezał do carskiego generała Iwana Nikołajewicza Jazykowa-Poleszko, zm. w 1906 r. Pochowany jest obok kościoła w Rokitnie. Na miejscu majatku pozostała obora (większa jej część) która jest z czerwonej cegły i mury mają prawie metr grubości. W koło na polach znajdują się kawałki czerwonej cegły, pozostałosci po reszcie zabudowań bo nie była to jedna obora ale też stajnie, stodoły. Rosną też jeszcze dwie limby w miejscu gdzie była brama wjazdowa. Ale wracając do Malowej Góry to także pozostałości po majątku, a ołowiane kulki ze szrapneli? Takie miejsca z grubymi murami to dobre schronienie w czasie wojny więc nic dziwnego jezeli ktoś się tam ukrywał lub bronił to nic dziwnego że było ostrzeliwane. Więc raczej nie liczyłbym że jest to pozostałość o jakiejś fortyfikacji.
Malowa_G.jpg
The administrator has disabled public write access.

Odp: Kijowiec a twierdza brzeska 11 years 3 months ago #1949

  • admin
  • admin's Avatar
  • OFFLINE
  • Administrator
  • Posts: 472
  • Thank you received: 54
  • Karma: 9
Faktycznie wygląda to na pozostałości zabudowań gospodarskich. Lokalizacja budynków na mapie nawet pokrywa się z tym co oznaczył Daro na zdjęciu sat.

gospodarstwo.jpg
The administrator has disabled public write access.

Odp: Kijowiec a twierdza brzeska 11 years 3 months ago #1950

  • wsk
  • wsk's Avatar
Dołożę swoje 3 grosze.

Badania archeologiczne:
- co do samej górki ( Daro oznaczył 1,2,3)
obozowisko - paleolit schyłkowy Wczesna Epoka Brązu, kultura świderska
ślady osadnictwa - starożytność
- co do rowu fosy ( nr 4) brak weryfikacji Poniżej tej fosy w stronę sklepu:
ślady osadnictwa - kultury łużyckiej, starożytność
ślady osady - XIII-XV

Przypomniał mi się ten teren po w spisie "Daro" - byłem tam jak jeszcze nie byłeś właścicielem Pamiętam te zagłębienie gdzie jest mur z cegłę (kto budował budynki gospodarcze o metrowej grubości muru - może się mylę). Szukałem i odnalazłem artykuł ze Słowa Podlasia z 2000 r. Podzielę się z kolegami. Pozdrawiam.
MG1a.jpg

MG1.jpg



MG2.jpg
Last Edit: 11 years 3 months ago by wsk. Reason: dwa razy to samo
The administrator has disabled public write access.

Odp: Kijowiec a twierdza brzeska 11 years 3 months ago #1951

  • wsk
  • wsk's Avatar
Witam
Mała prośba jeszcze. Szukałem w internecie i nie znalazłem mapy Królestwa Polskiego z 1839 r, cześć Brześcia. Jest Biała tutaj- ftp://mapy.ziomal.org/mapy/mapy_wieloar ... iego.126k/ - i nie sięga Malowej Góry
Mapa z tego okresu jest szczegółowa - mam na myśli ukształtowanie terenu, co by znacznie wyjaśniło wygląd ukształtowania tej "górki" w Malówce z tego okresu.
The administrator has disabled public write access.

Odp: Kijowiec a twierdza brzeska 11 years 3 months ago #1953

  • Mariusz
  • Mariusz's Avatar
  • OFFLINE
  • Specjalista
  • Posts: 86
  • Thank you received: 23
  • Karma: 3
wsk wrote:
Witam
Mała prośba jeszcze. Szukałem w internecie i nie znalazłem mapy Królestwa Polskiego z 1839 r, cześć Brześcia. Jest Biała tutaj- ftp://mapy.ziomal.org/mapy/mapy_wieloar ... iego.126k/ - i nie sięga Malowej Góry
Mapa z tego okresu jest szczegółowa - mam na myśli ukształtowanie terenu, co by znacznie wyjaśniło wygląd ukształtowania tej "górki" w Malówce z tego okresu.

Tutaj jest ten teren
Malowa_Gora.jpg

Jakość nie jest taka sama jak map podanych w Twoim linku.
Tutaj masz link do pobrania całej mapy rcin.org.pl/dlibra/doczip?id=831
Do przeglądania potrzebna jest przeglądarka dla plików w formacie DjVu
Pobierzesz ją stąd.
Dodam, że mapa ma prawie 240mb.
Last Edit: 11 years 3 months ago by Mariusz.
The administrator has disabled public write access.

Odp: Kijowiec a twierdza brzeska 11 years 3 months ago #1954

  • wsk
  • wsk's Avatar
Dziękuje fajna mapa. Masz racje jakość gorsza a co do Malowej Góry to niewiele można wywnioskować.
pozdrawiam
The administrator has disabled public write access.

Odp: Kijowiec a twierdza brzeska 11 years 2 months ago #1956

  • aloszak
  • aloszak's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 869
  • Thank you received: 72
  • Karma: 8
Ponieważ nadarzyła się okazja, więc troszkę nadłożyłem drogi i odwiedziłem Malową Górę.
Chociaż pogoda i warunki nie bardzo sprzyjały dzisiaj do takich oględzin, więc przeprowadziłem tylko pobieżne oględziny krótkiego fragmentu wału.
Z całą pewnością mamy w Malowej Górze do czynienia z obiektem mocno zniszczonym i z całą pewnością był wykorzystywany w jakimś okresie swojego istnienia do celów militarnych. Ale również od razu daje się zauważyć, że obiekt ten był w jakimś okresie swojego istnienia zaadoptowany (przerobiony) do potrzeb chwili i uległ pewnym zniekształceniom (przypuszczalnie w okresie I wojny światowej).
Ponieważ byłem tam dzisiaj zaledwie 10 minut a śnieg wiele wciąż maskuje, nie chcę zbytnio się tu wypowiadać na jego temat póki w bardziej sprzyjających warunkach nie obejrzę go w pełnej okazałości.

P2030017.JPG

Widok od zachodu

P2030033.JPG

Fosa od wschodu.

P2030028.JPG

Widok na szczyt wału z charakterystycznym wcięciem, po prawej widoczny za drzewami kościół.
The administrator has disabled public write access.
  • Page:
  • 1
  • 2
Time to create page: 0.033 seconds

baner laplander