Warning: Declaration of JParameter::loadSetupFile($path) should be compatible with JRegistry::loadSetupFile() in /libraries/joomla/html/parameter.php on line 388

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/joomla/application/application.php on line 481
Twierdza.org - Forum :: Topic: Zagadkowa wieża (2/6)

Warning: preg_replace_callback(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 18 in /components/com_kunena/views/common/view.html.php on line 309

Warning: Attempt to modify property 'Array' of non-object in /libraries/joomla/registry/registry.php on line 342
Architektura militaris. Opisy i dokumentacja fortyfikacji. Nasze relacje z eksploracji, odkrycia, niewyjaśnione zagadki. Pamietaj, że każda informacja jest cenna!

TOPIC: Zagadkowa wieża

O:Zagadkowa wieża 13 years 9 months ago #323

  • aloszak
  • aloszak's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 869
  • Thank you received: 72
  • Karma: 8
Widok Wieży od strony Terespola
Wiea_od_strony_Terespola_2.JPG

Na tych Fotkach widać to delikatne wzniesienie, Las w tle
to fort O w Koroszczynie
Wiea_od_strony_Terespola.JPG
Last Edit: 13 years 9 months ago by aloszak.
The administrator has disabled public write access.

O:Zagadkowa wieża 13 years 9 months ago #327

  • Rusłan
  • Rusłan's Avatar
  • OFFLINE
  • Ekspert
  • Posts: 133
  • Thank you received: 5
  • Karma: 0
Panowie, a pytaliście o ten obiekt kolegów z fortification.ru?
The administrator has disabled public write access.

O:Zagadkowa wieża 13 years 8 months ago #336

  • aloszak
  • aloszak's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 869
  • Thank you received: 72
  • Karma: 8
Pytać nie pytałem, choć stronke przeglądałem ;) z nadzieją że coś min na ten tamat znajdę tam.
The administrator has disabled public write access.

O:Zagadkowa wieża 13 years 8 months ago #382

  • aloszak
  • aloszak's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 869
  • Thank you received: 72
  • Karma: 8
Na tej fotce ładnie widać wzniesienie
wiea.JPG
The administrator has disabled public write access.

O:Zagadkowa wieża 13 years 6 months ago #483

  • artek
  • artek's Avatar
  • OFFLINE
  • Nowicjusz
  • Posts: 4
  • Karma: 0
Witam-chciałbym podziekić się informacją którą usłyszałem od pana który w roku 1939 miał 16 lat.Doskonale pamięta lotnisko w Małaszewiczach jak i budynki które w tamtym okresie istniały.Jako ciekawostkę dodam że mój rozmówca nie przekazał by mi tych informacji,gdyby nie przypadek.Jak wspominał wraz z bratem miał iść po paliwo do pobliskiego fortu i gdyby nie wyjazd,to podzieliłby los wszystkich nieszczęśników którzy tamtego dnia zginęli.Ale do rzeczy.Zapytałem się o tajemniczy obiekt który stoi przy drodze z Kobylan do Koroszczyna,bez zastanowienia odpowiedział że była to wieża ciśnień dla osiedla lotników i obsługi,które w czasie okupacji niemieckiej zostało zburzone a materiał z tegoż osiedla posłużył do rozbudowy dróg,mój rozmówca uczestniczył w rozbiórce i budowie między innymi drogi do Wólki Dobryńskiej(obecnie szeroki tor przy E30).Być może obiekt powstał wcześniej, ale w okresie istnienia lotniska i obiektów z nim związanych nasza tajemnicza wieża pełniła roję wieży ciśnień.
The administrator has disabled public write access.

O:Zagadkowa wieża 13 years 6 months ago #484

  • admin
  • admin's Avatar
  • OFFLINE
  • Administrator
  • Posts: 472
  • Thank you received: 54
  • Karma: 9
Witaj Artek! Dzięki za ciekawą informację.
Teoria nowa ale nadal pozostaje kilka wątpliwości.
Kluczową rzeczą jest w tym przypadku lokalizacja tego osiedla. Moim zdaniem musiałoby być niedalego, bo jaki sens miałaby budowa mocno oddalonej wieży i tym samym instalacji wodnej. W okolicy nie ma wogóle śladów po jakichkolwiek "większych" zabudowaniach. Fakt, że były podobno rozebrane...
Jedyny widoczny trop to koszary, w których był magazyn paliwa i ewentualnie te betonowe sześciany obok koszar oraz fortu w Kobylanach - które też mogłyby mieć związek z ewentualną instalacją.
The administrator has disabled public write access.

O:Zagadkowa wieża 13 years 6 months ago #487

  • aloszak
  • aloszak's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 869
  • Thank you received: 72
  • Karma: 8
Całkiem możliwe, że istniejący już obiekt został w jakiś sposób przystosowany do roli wieży ciśnień w okresie między wojennym. Ale tak jak napisał admin teraz należało by zadać pytanie gdzie było osiedle.
Z całą pewnością wieża została zbudowana dużo wcześniej, a osobiście uważam, że jej pierwotne przeznaczenie było zupełnie inne.
Last Edit: 13 years 6 months ago by aloszak.
The administrator has disabled public write access.

O:Zagadkowa wieża 13 years 6 months ago #536

  • admin
  • admin's Avatar
  • OFFLINE
  • Administrator
  • Posts: 472
  • Thank you received: 54
  • Karma: 9
Kilka nowych/starych tez nt. pochodzenia wieży znajdziecie tutaj. Co ciekawe często pojawia się trop wskazujący na związek z infrastrukturą lotniska.
The administrator has disabled public write access.

O:Zagadkowa wieża 13 years 4 months ago #559

Ta wieża to nie jest żadna wieża . To miało być wkopane w ziemię to miał być zbiornik na ścieki . Z jakieś 200 m od wieży po drugiej stronie ulicy stały bloki które należały do lotniska w Małaszewiczach tylko nie pamiętam kto w nich dokładnie mieszkał żeby nie skłamać. Bloki te zostały jednak zniszczone.
The administrator has disabled public write access.

O:Zagadkowa wieża 13 years 4 months ago #560

  • Rusłan
  • Rusłan's Avatar
  • OFFLINE
  • Ekspert
  • Posts: 133
  • Thank you received: 5
  • Karma: 0
andrzej300td, taka teoria też już się przewinęła przez ten wątek ;)
Trudno mi jednak zrozumieć po co mięliby to coś przygotowywać na powierzchni, a potem dopiero wkopywać? Przecież zdecydowanie łatwiej byłoby odlać taką konstrukcję już w gotowym wykopie ;) I dwa - jak na 'betonowe szambo' dla całego osiedla to jednak trochę mała pojemność, tak mi się wydaje ;)
The administrator has disabled public write access.

O:Zagadkowa wieża 13 years 4 months ago #561

Od strony małaszewicz małych koło lotniska jest cos podobnego wkopane tylko nie wiem czy to samo wiem tyle ze stoi tam woda i jest bardzo głęboko na wiosnę idę to sprawdzić bo teraz w śnieg to nie chcę wpaść,A i jeszcze w lesie koło dawnego lotniska są studzienki kanalizacyjne musiały one mieć gdzieś odpływ pytanie czy nie właśnie tam gdzie teraz stoi woda.
The administrator has disabled public write access.

O:Zagadkowa wieża 13 years 4 months ago #563

  • aloszak
  • aloszak's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 869
  • Thank you received: 72
  • Karma: 8
Bez urazy ale nawet w dawniejszych czasach nikt nie budował w ten sposób szamba, po prostu wykopano by dziurę w ziemi. Więc ta teoria jest tak bardzo nieprawdopodobna, że chyba nie warto nawet jej rozważać. Natomiast jeżeli chodzi o teren lotniska w Małaszewiczach były tam wkopane betonowe zbiorniki na benzynę, powiem więcej były one połączone rurociągiem z Fortem KO w Kobylanach gdzie znajdował się skład paliwa.
The administrator has disabled public write access.

O:Zagadkowa wieża 13 years 4 months ago #564

  • admin
  • admin's Avatar
  • OFFLINE
  • Administrator
  • Posts: 472
  • Thank you received: 54
  • Karma: 9
Wprawdzie nie ma rzeczy niemożliwych ale wielkie szambo to raczej nie jest :) Wystarczy zobaczyć jak ta budowla jest wykończona tzn. na zewnątrz jest położony tynk cementowo -(wapienny?). Takim tynkiem wykańczano odsłonięte elementy budowli.

Po co wykańczać coś estetycznie, wygładzać etc. by potem to zakopać?
The administrator has disabled public write access.

O:Zagadkowa wieża 13 years 3 months ago #566

  • admin
  • admin's Avatar
  • OFFLINE
  • Administrator
  • Posts: 472
  • Thank you received: 54
  • Karma: 9
Zasięgnąłem jeszcze języka wśród rodziny i okazało się, że mój dziadek pracował przy budowie osiedla dla pracowników lotniska, które budowało się vis a vis "naszej" wieży.

Budowę przerwała wojna, a pozostałosci niezniszczone przez Niemców zostały wykorzystane (rozgrabione) przez okolicznych mieszkańców, jak widac doszczętnie bo nic nie zostało.. poza oczywiście wieżą, która to miała służyć, jako wieża ciśnień.

Trop sanitarno-hydrauliczny :cheer: pochodzenia wieży wydaje się być zatem bardzo prawdopodobny.
The administrator has disabled public write access.

Odp: Zagadkowa wieża 13 years 3 months ago #567

  • aloszak
  • aloszak's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 869
  • Thank you received: 72
  • Karma: 8
No dobra admin być może władze przedwojennej polski chciały zaadaptować istniejącą już wieże z okresu carskiego na potrzeby jak to ładnie powiedziałeś sanitarno-hydrauliczne. Ale to nie wyjaśnia prawdziwego przeznaczenia owej wieży.
Bo jak sądzę została ona zbudowana za czasów carskich. Poza tym nie zgadza mi się w owej konstrukcji dość istotny jeden element, który moim zdaniem przemawia że ta konstrukcja nie była planowana jako wieża ciśnień.
Odsyłam was do stronki poświęconej wieżą ciśnień i sami zobaczcie w okresie międzywojennym typowa wieża była budowana w kształcie takim jaka stoi w Białej Podlaskiej, co nie oznacza oczywiście że nie budowano innych kształtów. Ale niezależnie od kształtu wszystkie wieże mają wspólny element, których nasza wieża nie ma (okna).
www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=279157&page=3
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.031 seconds

baner laplander