Warning: Declaration of JParameter::loadSetupFile($path) should be compatible with JRegistry::loadSetupFile() in /libraries/joomla/html/parameter.php on line 388

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/joomla/application/application.php on line 481
Twierdza.org - Forum :: Topic: Zagadkowa wieża (3/6)

Warning: preg_replace_callback(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 18 in /components/com_kunena/views/common/view.html.php on line 309

Warning: Attempt to modify property 'Array' of non-object in /libraries/joomla/registry/registry.php on line 342
Architektura militaris. Opisy i dokumentacja fortyfikacji. Nasze relacje z eksploracji, odkrycia, niewyjaśnione zagadki. Pamietaj, że każda informacja jest cenna!

TOPIC: Zagadkowa wieża

Odp: Zagadkowa wieża 13 years 3 months ago #568

  • admin
  • admin's Avatar
  • OFFLINE
  • Administrator
  • Posts: 472
  • Thank you received: 54
  • Karma: 9
Aloszak musisz wziąć pod uwagę skalę tj. inaczej będzie wyglądała wieża ciśnień w instalacji wodnaj miasta, a inaczej dla małego osiedla. Myślę mimo wszystko, że ta wieżą mogłaby byc wykorzystana właśnie jako "cokół" dla zbiornika wodnego w wieży ciśnień dla tego osiedla. Co do okien, to nie widzę tutaj ich specjalnego znaczenia poza estetyką i doświetlaniem. Istotnieszą kwestią są drzwi :laugh:

Oczywiście nadal pozostaje dużo znaków zapytania m.in o czas powstania. Myślę, że eksploracja wnętrza mogłaby coś więcej wnieść ale aby się tam dostać, to trzeba trochę pokopać albo zabawić się w alpinistę :cheer:
The administrator has disabled public write access.

Odp: Zagadkowa wieża 13 years 3 months ago #569

  • aloszak
  • aloszak's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 869
  • Thank you received: 72
  • Karma: 8
No właśnie admin celowo wcześniej nie wspomniałem o drzwiach. Moim zdaniem obiekt ten pochodzi z czasów carskich a świadczyć o tym może właśnie brak okien i drzwi, co pozwala nam myśleć że budowla ta jest jakimś obiektem fortecznym. W historii rosyjskiego budownictwa obronnego możemy znaleźć ciekawe informacje, wieże obronne, obserwacyjne budowano w ten sposób, że schody prowadzące do wieży często były elementem tymczasowym, tzn: że w chwili ataku schody były niszczone, po to aby utrudnić zdobycie takiego obiektu przeciwnikowi, oczywiście załoga takiej wieży stawała się niejako więźniami obiektu bronionego gdyż nie mogła się wycofać, co powodowało jeszcze bardziej zawziętą obronę. Więc jestem skłonny sądzić że i tak w było w przypadku naszej wieży, schody tymczasowe były przypuszczalnie elementem zewnętrznym, które zostały zniszczone i pozostał nam jedynie betonowy cokół.
:) Oczywiście wcale to nie przekreśla informacji, że potem mogła zostać wykorzystana przez budowniczych Lotniska w Małaszewiczach jako wieża ciśnień, przecież takim przykładem zadoptowania obiektów do innych celów jest fort w kobylanach jako składu paliwa.
The administrator has disabled public write access.

Odp: Zagadkowa wieża 13 years 3 months ago #578

  • aloszak
  • aloszak's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 869
  • Thank you received: 72
  • Karma: 8
Nie wiem czy to właściwy trop ale natrafiłem na taki krótki zapisek:
" W latach 1911-1914 wzniesiono z tyłu dumny dwupiętrowy budynek strażników ochrony fort "
w/g mnie dumny to wysoki lub postawny tak chyba dawniej by określili nasi przodkowie wysoki budynek.
drugie co się nasuwa to wzniesiono z tyłu.
Szkoda tylko że brak informacji gdzie?
Ale wieża strażnicza pomiędzy pierścieniami obrony to miało by sens.
The administrator has disabled public write access.

Odp: Zagadkowa wieża 13 years 3 months ago #579

  • admin
  • admin's Avatar
  • OFFLINE
  • Administrator
  • Posts: 472
  • Thank you received: 54
  • Karma: 9
Dwupiętrowy budynek strażnikow kojarzy mi się raczej z budowlą, w której mieszkali strażnicy. Co innego wieża strażnicza ale obawiam się, że to kolejny ślepy trop.

Swoją drogą skąd ten cytat wyciagnąłeś :)
Last Edit: 13 years 3 months ago by admin.
The administrator has disabled public write access.

Odp: Zagadkowa wieża 13 years 3 months ago #581

  • aloszak
  • aloszak's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 869
  • Thank you received: 72
  • Karma: 8
Czasami wertuje stronki internetowe naszych wschodnich sąsiadów i tam natrafiłem na ten krótki zapisek. Ale nie podam ci adresu bo rzadko zapisuje strony. Prawdę mówiąc mnie też trochę nie pasuje tu to słowo dwupiętrowy budynek.
The administrator has disabled public write access.

Odp: O:Zagadkowa wieża 13 years 3 weeks ago #706

  • wojubaw
  • wojubaw's Avatar
  • OFFLINE
  • Kandydat
  • Posts: 20
  • Karma: 0
na niskim i podmokłym terenie w tamtych czasach nie dałoby się zbudować w ziami , a że to jest szambo wiem z przekazów rodzinnych - mieszkam ok. 1 kilometr od wspominanego obiektu
The administrator has disabled public write access.

Odp: O:Zagadkowa wieża 13 years 3 weeks ago #707

  • aloszak
  • aloszak's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 869
  • Thank you received: 72
  • Karma: 8
a mówiąc w "tamtych czasach" to jakie masz na myśli czasy? A jeżeli jest to szambo? To po co zostało otynkowane skoro miało być zakopane? No i w końcu ostatnie moje pytanie, dla kogo miało służyć to szambo?
The administrator has disabled public write access.

Odp: Zagadkowa wieża 13 years 20 hours ago #919

  • Rusłan
  • Rusłan's Avatar
  • OFFLINE
  • Ekspert
  • Posts: 133
  • Thank you received: 5
  • Karma: 0
Kolejny raz podjechałem pod interesujący nas obiekt, ale tym razem przyjrzałem mu się dokładniej. To co przy dokładniejszych oględzinach rzuca się w oczy to dokładność i jakość wykonania! To już wcześniej zauważył również Aloszak.
Kilka zdjęć:


1_2011-04-25.JPG



2_2011-04-25.JPG



3_2011-04-25.JPG



4.JPG



5_2011-04-25.JPG


Wszystkie linie, piony i poziomy są zachowane i idealnie równe. Naroża są jakby ścięte, przy czym ścięcie przy podstawie jest najszersze i czym wyżej tym szerzej, by przy samej górze praktycznie zaniknąć całkowicie! Każde naroże wykonane z ogromną dokładnością. Jakoś tynku zdumiewająca! Odpadł tylko w jednym miejscu i śmiem twierdzić, że w tym 'odpadnięciu' pomógł mu człowiek chcący sprawdzić grubość, wytrzymałość ścian...
Pora na eksplorację, ale o tym, jak już zauważyliście w innym wątku... ;)
The administrator has disabled public write access.

Odp: Zagadkowa wieża 13 years 20 hours ago #923

  • aloszak
  • aloszak's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 869
  • Thank you received: 72
  • Karma: 8
No właśnie, ja któregoś dnia również się dokładnie tej wieży przyglądałem i prócz tego o co wymienia Rusłan rzucił mi się w oczy jeszcze jeden drobiazg który jest widoczny na jednej z fotek Rusłana.
Popatrzcie zdjęcie belki w górnej części, z tych belek widoczne doskonale są zacieki na tynku, być może błędnie rozumuje ale - taki zaciek wskazuje na to, że kiedyś musiała w tym miejscu wypływać woda a więc musiała tam być jakaś podłoga.
The administrator has disabled public write access.

Odp: Zagadkowa wieża 13 years 20 hours ago #926

  • Rusłan
  • Rusłan's Avatar
  • OFFLINE
  • Ekspert
  • Posts: 133
  • Thank you received: 5
  • Karma: 0
Dokładnie tak jak piszesz! W pierwszym wpisie w tym wątku widać na zdjęciu zrobionym z lotu ptaka w środku konstrukcji jakieś belki. Całkiem możliwe że nośne dla dachu...
The administrator has disabled public write access.

Odp: Zagadkowa wieża 12 years 11 months ago #965

  • admin
  • admin's Avatar
  • OFFLINE
  • Administrator
  • Posts: 472
  • Thank you received: 54
  • Karma: 9
To jeszcze filmik z naszą wieżą w roli głównej. Z ostatniej wyprawy.
Dla koneserów w full HD :laugh:
The administrator has disabled public write access.

Odp: Zagadkowa wieża 12 years 11 months ago #967

  • admin
  • admin's Avatar
  • OFFLINE
  • Administrator
  • Posts: 472
  • Thank you received: 54
  • Karma: 9
Co do tych otworów, to one raczej nie są otworami, a jedynie kwadratowymi "zagłębieniami" w ścianie konstrukcji wypełnionymi drewnem.
The administrator has disabled public write access.

Odp: O:Zagadkowa wieża 12 years 11 months ago #1003

  • wojubaw
  • wojubaw's Avatar
  • OFFLINE
  • Kandydat
  • Posts: 20
  • Karma: 0
pisząc ,,w tamtych czasach " miałem na myśli rok 1936 i następne aż do wybuchu II wojny .Gdybyś stanął tyłem do wspomnianego szamba patrzyłbyś na teren na którym powstało osiedle (6 bloków jednopiętrowych) na potrzeby lotniska w Małaszewiczach. Pozostałości po blokach np.bloki betonu z przyklejonymi płytkami (ściana łazienki?)można jeszcze dziś zobaczyć w tym miejscu. Wiadomość z pierwszej ręki : szambo powstało na oczach mojego dalszego sąsiada (ur. w 1926 roku - (żyje do dziś i miewa się dobrze)
The administrator has disabled public write access.

Odp: O:Zagadkowa wieża 12 years 11 months ago #1004

  • admin
  • admin's Avatar
  • OFFLINE
  • Administrator
  • Posts: 472
  • Thank you received: 54
  • Karma: 9
wojubaw, dziękuję za tę informację :)
Masz całkowitą rację co do osiedla. Wątpliwości co do przeznaczenia wieży na szambo jednak nadal pozostają. Moim zdaniem argumenty przytoczone w tym wątku są silne np. detale konstrukcji.

Niemniej jedank, informacja o tym, że ten obiekt zbudowano w okresie międzywojennym jest bardzo cenna i po raz drugi potwierdzona.

Na marginesie, tak się składa, że ja także uzyskałem informację, co prawda nie z pierwszej ręki (bo dziadek już nie żyje) ale on pracował bezpośrednio przy budowie tego osiedla i wg. niego ta budowla miała służyć, jako wieża ciśnień :) Te 2 tezy uzyskane z przekazów trzeba niestety zweryfikować.
Jeżeli możesz to podpytaj sąsiada o inne rzeczy związane z fortyfikacjami w tym rejonie i podziel się na forum. Czekamy na nowe ciekawostki :cheer:
The administrator has disabled public write access.

Odp: O:Zagadkowa wieża 12 years 11 months ago #1005

  • wojubaw
  • wojubaw's Avatar
  • OFFLINE
  • Kandydat
  • Posts: 20
  • Karma: 0
naprzeciw szamba (przy budowanym urzędzie gminy) istnieje przysypane ziemią a ostatnio częściowo odsłonięte stanowisko artyleryjskie - element umocnień przedpola twierdzy w Brześciu .
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.047 seconds

baner laplander